Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Historia edycji

Jarek123

Jarek123

Witam,

Planuje budowe domu z piwnicą. Piwnica będzie w skarpie więc jedna sciana będzie całkowici w ziemi natomiast druga, przeciwległa, całkiem odkryta.

Mam pytanie: Czy wszystkie sciany powinny byc budowane z tego samego materiału czy moze można pomieszac: sciany, ktore są w ziemi zrobić z pustaków szalunkowych a te odkrye z bloczków betonowych lub moze nawet z silikatów?

Jarek123

Jarek123

Witam,

Planuje budowe domu z piwnicą. Piwnica będzie w skarpie więc jedna sciana będzie całkowici w ziemi natomiast druga, przeciwległa, całkiem odkryta.

Mam pytanie wszystkie sciany powinny byc budowane z tego samego materiału czy moze można pomieszac: sciany, ktore są w ziemi zrobić z pustaków szalunkowych a te odkrye z bloczków betonowych lub moze nawet z silikatów?

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam serdecznie zacne grono, bardzo proszę o poradę. Jestem na etapie ocieplania domu i posiadam rolety zewnętrzne podtynkowe. Niestety dwie rolety od dużych tarasowych okien wystają od sciany prawie na 20 cm tyle co położony styropian. W jaki sposób zasmakować je? Myślałem o dołożeniu styropianu i zrobić gzyms nad dwoma tymi oknami ale wizualnie mi się to nie podoba - reszta rolet okiennych ładnie schowana pod styropianem. Czy jest możliwość nałożenia siatki z klejem na aluminiową obudowę rolety? Czy będzie to pękać po jakimś czasie? Może macie jakieś inne patenty na zamaskowanie rolety? Z góry dziękuję za każde porady, sugestie. P.S. odkładanie styropianu na całą ścianę nie wchodzi w rachubę.
    • No właśnie, jak widać nikogo nie razi a Ciebie tak. Warto więc chyba zastanowić się nad sobą, bo może tam nie wszystko jest dobrze poukładane.
    • Nie wiem na co chce sie powołać geodeta, gdy będzie już postawiony dom w SSZ - co niby miało by to zmienić? Zapis w MPZP jest jednoznaczny, minimalna powierzchnia działki to 15a.   Z punktu widzenia banku na pewno lepiej gdy działka będzie podzielona. Ale nawet bez tego na pewno da się załatwić te formalności. Tyle że będzie trochę trudniej. Popytaj może w innych bankach...
    • Kable grzejne+PV też wydaje się dużo lepszą opcją do małego domu, niż proponowany zestaw PV+PC, który tak jak napisałeś, wyjdzie drogo inwestycyjnie. Może w przyszłości, gdy dachówki PV będą dużo tańsze i gdy w cenie dachu będzie już PV będzie miało to większy sens. Niedawno interesowałem się tematem (na potrzeby brata) to uznałem, że nie ma to sensu, właśnie ze względów ekonomicznych.
    • Mam trochę inne doświadczenia i spostrzeżenia w temacie. Inwestowanie w dużą instalację PV i PC oraz CO to potężny nakład in inwestycyjny i trzeba być bardzo  młodym, aby się zwrocił. PV -40k, PC 30k do tego centralne 20k to jest lekko 90 k w mojej ocenie drogo. Nie rozumiem zdania o dbaniu o duże zużycie prądu w domu  i jako przykładu takiego urządzenia podanie pompy ciepła, to jest mylenie pewnego organu z ogórkiem.   Przy tak dużej instalacji można mieć śmiało ogrzewanie elektryczne i oszczędzimy 60k kupując grzejniki elektryczne i PC cuw powietrzną.  Osobiście mam takie rozwiązanie z ta różnicą że zainstalowałem PV o mocy 4 kw bo zależy mi na optymalizacji rachunku za prąd a w szczególności zmniejszenie/zniwelowaniu  zużycia w I strefie (30% mojego zużycia) Taryfa nocna jest tania i nie możliwa do uzyskania z PV za wyjątkiem 2h/dobę co można sobie podarować.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...