Skocz do zawartości

Przewód spalinowy - przed czy po wylaniu czapy?


Recommended Posts

Cześć. Mam zagwozdkę jak w temacie. Komin do pieca kondensacyjnego mam z pustaka 36x36 cm, w którym jest otwór o średnicy ok 27cm. Tego juz nie zmienie.

Natomiast teraz wykonawca radzi mi aby przed zalaniem czapy kominowej wsadzić do niego przewód spalinowy z odpowiednimi obejmami stabilizującamy, bo podobno potem, gdy zostawi otwór troche większy niż sama rura, to juz nie da rady tych obejm tak rozłozyc, aby stabilizowały ta rurę. czy np gdybym chciał wsadzić rurę koncentryczną 125/80, to po zrobieniu otworu ok 14 cm nie dłoby sie potem rozłożyć obejmy. Kontaktowałem sie w tej sptrawie z jednym hydraulikiem i stwierdził, że przewód spalinowy wsadza juz po zrobieniu komina, i ze nie będzie problemu z tym ze rura będzie niestabilna i że służące do tego pajaczki się rozszerza i będą stabilnie trzymały rurę i ze nie trzebatego robić na tym etapie.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, która z tych racji jest bardziej prawdziwa, czy musze teraz robić system spalinowy do pieca zanim zostanie wylana czapa, czy mozna to zrobic spokojnie później?

Inna sprawa - czy wg Was dobrym pomysłem byłoby ustabilizowanie takiej rury koncentrycznej poprzez wsypanie do wnetrza komina perlitu? Wtedy stabilizowałby komin i troche go izolował wewnątrz termicznie.

Po przeliczeniu wyszło mi ok 0,5m3 perlitu, koszt ok 100 zł.

Link do komentarza

Do kotła kondensacyjnego podłącza się przewód powietrzno -spalinowy i funkcjonuje on jako wkład w dowolnym kominie Oczywiście wyprowadzony ponad czapę z odpowiednią nasadą (wlot/wylot). Jeśli  będzie wstawiona jedynie rura spalinowa, to trzeba zape4wnić wolną przestrzeń między rurą a ściankami (tworzy kanał powietrzny)

a kocił podłączyć odpowiednim adapterem jak i dopasować nasadę na wylocie. Oczywiście wtedy czapę robi się najpierw pozostawiając pełny wylot z kanału.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dzięki, to juz wiem. Bardziej chodzi mi o zalanie czapy w kontekscie umieszczenia przewodu w kominie i jego stabilizacji za pomoca systemowych rozwiązań, tzw pajączków. czy da sie je załozyc na rure i ja ustabilizowac gdy czapa jest zalana a otwór w czapie niewiele wiekszy od średnicy przewodu, czy trzeba to zrobić przed zalaniem czapy?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...