Skocz do zawartości

Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe


Recommended Posts

Najlepszym, najtańszym i najmniej pracochłonnym do wykonania rodzajem uziomu jest uziom fundamentowy. Właściwie wykonany ma w zasadzie nieograniczoną trwałość, a jego rezystancja jest praktycznie niezależna od warunków pogodowych.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe

Link do komentarza
Czy uziemienie odgromowe nie stanowi zagrożenia wybuchu gazociągu, gdy rura z gazem przebiega pod taśmą otokową? Podczas wyładowania atmosferycznego może dojść do podziemnego wyładowania między otokiem a rurą z gazem, tym bardziej że piorun ma 5000 - 10000A a rezystancja piorunochronu przeważnie tylko ok 10 ohm. Jaka powinna być odległość gazociągu od instalacji odgromowej?
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
@Gość: nie ma takiej możliwości. Granice wybuchowości dla metanu to w uproszczeniu 5-15%, a reszta musi być powietrzem, ponieważ wybuch to intensywne spalanie, czyli łączenie się z tlenem. Nie ma tlenu, nie ma spalania, więc i nie ma możliwości wybuchu. Gazociągi są uziemiane, ale nie ze względu na pioruny, lecz ze względu na prądy błądzące, które powodują korozję rur stalowych i to jest największe niebezpieczeństwo. Nawet jakby tak się stało jak piszesz, to i tak cały ładunek rozejdzie się po gazociągu, który zadziała jak dodatkowe uziemienie. Nie jest także w stanie przez taki krótki moment zwiększyć temperatury metanu, który zwiększyłby swoje ciśnienie i byłby jakimś tam zagrożeniem - do domów doprowadzany jest gaz o ciśnieniu mniej więcej 2 kPa, więc ciśnienie musiałoby wzrosnąć wielokrotnie.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Gość

Potrzebuje pomocy. Chcę zakopać basen w pobliżu mikroinstalacji fotowoltaicznej na gruncie. Odległość od uziomu pionowego i metalowych filarów wynosi ok 3,5m. Czy odległość tak jest wystarczająca. Martwi mnie jeżeli napięcie z DC pójdzie na ramę i do gruntu. Stronę AC mam zabezpieczoną różnicówką i ogranicznik przepięć. Strona DC ma ogranicznik przepięć specjalny do paneli ds60vgpv-1000 typ 1+2

 

Stronę DC mam zabezpieczoną ds60vgpv-1000 typ 1+2

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...