Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe


Recommended Posts

Najlepszym, najtańszym i najmniej pracochłonnym do wykonania rodzajem uziomu jest uziom fundamentowy. Właściwie wykonany ma w zasadzie nieograniczoną trwałość, a jego rezystancja jest praktycznie niezależna od warunków pogodowych.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy uziemienie odgromowe nie stanowi zagrożenia wybuchu gazociągu, gdy rura z gazem przebiega pod taśmą otokową? Podczas wyładowania atmosferycznego może dojść do podziemnego wyładowania między otokiem a rurą z gazem, tym bardziej że piorun ma 5000 - 10000A a rezystancja piorunochronu przeważnie tylko ok 10 ohm. Jaka powinna być odległość gazociągu od instalacji odgromowej?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 9 miesiące temu...
@Gość: nie ma takiej możliwości. Granice wybuchowości dla metanu to w uproszczeniu 5-15%, a reszta musi być powietrzem, ponieważ wybuch to intensywne spalanie, czyli łączenie się z tlenem. Nie ma tlenu, nie ma spalania, więc i nie ma możliwości wybuchu. Gazociągi są uziemiane, ale nie ze względu na pioruny, lecz ze względu na prądy błądzące, które powodują korozję rur stalowych i to jest największe niebezpieczeństwo. Nawet jakby tak się stało jak piszesz, to i tak cały ładunek rozejdzie się po gazociągu, który zadziała jak dodatkowe uziemienie. Nie jest także w stanie przez taki krótki moment zwiększyć temperatury metanu, który zwiększyłby swoje ciśnienie i byłby jakimś tam zagrożeniem - do domów doprowadzany jest gaz o ciśnieniu mniej więcej 2 kPa, więc ciśnienie musiałoby wzrosnąć wielokrotnie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
Gość Gość

Potrzebuje pomocy. Chcę zakopać basen w pobliżu mikroinstalacji fotowoltaicznej na gruncie. Odległość od uziomu pionowego i metalowych filarów wynosi ok 3,5m. Czy odległość tak jest wystarczająca. Martwi mnie jeżeli napięcie z DC pójdzie na ramę i do gruntu. Stronę AC mam zabezpieczoną różnicówką i ogranicznik przepięć. Strona DC ma ogranicznik przepięć specjalny do paneli ds60vgpv-1000 typ 1+2

 

Stronę DC mam zabezpieczoną ds60vgpv-1000 typ 1+2

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Przy Twoich założeniach WODA OPADOWA do środka się nie dostanie, ale PARA WODNA - już tak... i właśnie ona będzie się skraplać - w mniejszych, czy większych ilościach... Wjedziesz mokrym, czy zaśnieżonym samochodem, z trawy po deszczu wniesiesz wodę na butach... itp... A jak będzie różnica temperatur pomiędzy wnętrzem, a dworem - czy polem, bo w perspektywie jakieś góry - to fizyki nie oszukasz... MUSI SIĘ SKROPLIĆ na najzimniejszych powierzchniach... Bez zaizolowania termicznego musisz pogodzić się z wodą kapiącą - pomóc może dobre wentylowanie wnętrza, a ja nie widzę - przynajmniej na froncie budowli - żadnej kratki wentylacyjnej...
  • Minimum 40 średnic pręta zbrojeniowego.
  • Cześć, wszystkim Od wczoraj jestem posiadaczem ładnego garażu 6x5 blaszanego, garaż stoi na wylewce betonowej, jako że zbliża się zima chciałbym nie tyle co ocieplić garaż ale zabezpieczyć przed wodą, jak wiadomo woda w blaszaku się skrapla, częste kałuże czy nawet cieknięcie z dachu w środku, potrafią doprowadzić do szału, chciałbym tego uniknąć, wiem że się da ale nie wiem jak się do tego zabrać.  Co powiecie na folię paroizolacyjną AL150 na dach od wewnątrz oraz boki garażu od wewnątrz folią paroizolacyjną AL 90 ? jako że trochę wystaje beton z każdej strony, myślałem od strony zewnętrznej o lepik do papy nie wiem czy to prawda " podobno " woda nie przedostaje się do środka.  Od strony wewnętrznej w środku garażu na betonie myślałem o masa do hydroizolacji.  Beton będzie wyrównany i żywica epoksydowa z lekkim brokatem.  Jak myślicie dobry pomysł ?  Garaż został zbudowany nie tylko pod samochód ale i pod mały warsztat, często cos robię wycinam, zajmuje się kosmetyką samochodową. 
  • Gość WM
   Czy ktoś miał styczność z firmą My Cover z Kostrzyna? Wpłaciłem pieniądze (dość duże) na realizację i od tego momentu brak kontaktu. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
  • Firma Alukov od lat specjalizuje się w produkcji zadaszeń basenowych, tarasowych oraz przydomowych wanien SPA w Polsce i niemalże na całym świecie. Tu do każdego klienta podchodzi się indywidualnie, kładąc najwyższy nacisk na jakość wykonania każdego najmniejszego elementu, wzornictwo, wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/basen/polecane/31562-zadaszenie-basenowe-jak-wybrac-i-co-wybrac-by-cieszyc-sie-a-nie-zalowac
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...