Skocz do zawartości

Prośba o rady. podobno za mała nośność/wytrzymałość NADPROŻA


Recommended Posts

Zachciało się człowiekowi problemów to postanowił sobie dom wybudować;

Projekt: DionaBIS

Wiem, że finalnie nie obejdzie się u wizyty u jakiegoś konstruktora który to wszystko wyliczy ale póki co potrzebuję porady w jakim kierunku iść z rozwiązaniem problemu;

Otóż mój KB po fakcie obudził się, że w jednym z okien na parterze gdzie użyliśmy (za jego wiedzą i weryfikacją) nadproży prefabrykowanych, powinniśmy jednak zrobić nadproża lane monolityczne wykonane razem z wieńcem W1 - ponieważ prefabrykowane nadproże jest wg niego za słabe żebyśmy mieli dach z pokryciem ceramicznym. Propozycja rozwiązania problemu przez KB - blachodachówka zamiast ceramiki średnio mnie interesuje;

Kroki prawne wobec obecnego KB/zmiana KB/ (zakopanie KB w ogródku- pomysł Żony) itd to sobie zostawiam do przemyśleń w innym terminie, póki co szukam rozwiązań żeby nie stać dalej z robotą. Obecnie ściany szczytowe skończone. można robić konstrukcję dachu..ale wszystko zastopowane z uwagi na ten problem.

jako laikowi do głowy przychodzą mi rozwiązania:
- wywalenie nadrpoża prefabrykowanego i wstawienie w to miejsce nadproża np z 2x dwuteowanik stalowy;
- wydłubanie suporexu połówki miedzy nadprożem i wieńcem i w to miejsce dać jakieś dwutewoniki;
- słup od dachu na stropie postawić na jakichś długich belkach podwalinowych żeby rozproszyły nacisk na kilka sąsiednich belek teriva;

wszelkie propozycje i sensowne pomysły mile widziane

sytuacja wygląda tak
Otwór okienny jest 240cm,
Otwór przykryty nadprożem prefabrykowanym CZAMANINEK 310cm;
nadproża są dodatkowo na poduszkach z cegieł;
następnie mamy połówkę SOLBETU "12" i Wieniec W1;
wieniec standard (2xfi12 górą 2xfi12 + strzemiona fi6) w kształtkach L zalany B25
strop teriva nowa;
w miejscu (słupów od dachu i ścianek działowych na piętrze) wstawione potrójne belki TERIVA

Niestety jak widać jeden ze słupów (podpierający dach) wyląduje w świetle okna. Jakieś 26cm wchodzi w światło okna co podobno jest teraz problemem skoro nadproże nie jest wylewane

Okono OB1 od środka.jpeg

IMG_20190819_183041.jpg

strop po adaptacji.jpg

W2 i trzpienie TŻ.jpg

Strop przed zalaniem1.jpg

Nadproze NLC 115_12.pdf

projekt dachu pod ceramike.pdf Ulotka_nadproza.pdf

Edytowano przez DionBis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 19.08.2019 o 19:34, DionBis napisał:


 - ponieważ prefabrykowane nadproże jest wg niego za słabe żebyśmy mieli dach z pokryciem ceramicznym. Propozycja rozwiązania problemu przez KB - blachodachówka zamiast ceramiki średnio mnie interesuje;

 

To jakaś bzdura, bo ciężar dachówki w żaden sposób nie może i nie powinien przesądzać o wytrzymałości całej konstrukcji. Może co najwyżej  być wymogiem określonej wytrzymałości konstrukcji drewnianej dachu.

Link do komentarza
Dnia 26.08.2019 o 11:37, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Masz w projekcie szczegóły do nadproża? KB w locie policzył obciążenie od słupa dla dachwówki ceramicznej i dla lżejszego pokrycia?.

Proponuję konsultację Konstruktora, chyba, że KB ma też uprawnienia stosowne do zagadnienia.

 

w adaptacji projektu nadproże w tym oknie "NP3" jest wylewane razem z wieńcem W1 i dołem powinno mieć 5xfi12

 

Po adaptacji.jpg

Dnia 26.08.2019 o 12:00, Takiowaki napisał:

Zmniejszyć otwór okienny... 

też o tym myśleliśmy, żeby zmniejszyć okno o 30cm, albo podzielić je 2 "słupami" z cegieł i podzielić na 3 cześci, ale jedna i druga opcja finalnie nam nie odpowiada. Chcemy mieć okno o takich rozmiarach jakie jest. i pewność że to prefabrykowane nadproże jest ok albo opcja ze wzmocnieniem/wymianą nadproża np na belki stalowe;

 

 

Dnia 26.08.2019 o 14:23, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Różnica między kilka a kilkadziesiąt kg/m2. Poza tym te słupy i nadproża nie są liczone na styk. Słup na 100% przeniesie dodatkowy ciężar. Wygląda na to, że najsłabszym ogniwem jest nadproże.

i właśnie o nadproże się rozchodzi. czy takie prefabrykowane nie jest za słabe skoro poza bezpośrednim ciężarem które na nie działa (ściana nad nadprożem, strop) pośrednio będą na te nadproże działać obciążenia z dachu ze słupa stojącego na belkach teriva wchodzących w światło okna.

Edytowano przez DionBis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
13 godzin temu, DionBis napisał:

też o tym myśleliśmy, żeby zmniejszyć okno o 30cm, albo podzielić je 2 "słupami" z cegieł i podzielić na 3 cześci, ale jedna i druga opcja finalnie nam nie odpowiada. Chcemy mieć okno o takich rozmiarach jakie jest. i pewność że to prefabrykowane nadproże jest ok albo opcja ze wzmocnieniem/wymianą nadproża np na belki stalowe;

Szczerze, to domuruj z tej newralgicznej strony i nie wymyślaj bardziej :) Rozwiązanie proste, a urasta problem do rangi rozwiązań konstrukcyjnych w wieżowcach :icon_cool:

Link do komentarza
Dnia 19.08.2019 o 19:34, DionBis napisał:

Wiem, że finalnie nie obejdzie się u wizyty u jakiegoś konstruktora który to wszystko wyliczy ale póki co potrzebuję porady w jakim kierunku iść z rozwiązaniem problemu;

Wg mnie nie ma problemu - ale musi sprawdzić konstruktor! I pod jednym warunkiem.

Dlaczego nie ma problemu?

Tam, oprócz nadproża, jest przede wszystkim wieniec.

Jeśli ten wieniec jest solidny, wysoki (musi sprawdzić konstruktor) i wylany razem z nadprożem (nawet prefabrykowanym) - a punkt oparcia belki jest w pobliżu węgarka - to cały ciężar z słupka powinien za pośrednictwem belki i stropu rozlożyć się na większą część podpory.

Dnia 19.08.2019 o 19:34, DionBis napisał:

- wydłubanie suporexu połówki miedzy nadprożem i wieńcem i w to miejsce dać jakieś dwutewoniki;

oczywiście takie dodatkowe wzmocnienie jak najbardziej wzmocni nadproże i całość (stężyłbym te dwa , ale raczej ceowniki, łatwiejsze do montażu) - srubami na przestrzał), a nie zmieni otworu - więc sensowne. 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...