Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Starback

Podział działki, darowizna, budowa domu.

Recommended Posts

Witam. Bez owijania przedstawię moja sytuację i proszę o rady od czego zacząć. Rodzice przepisali na brata działkę wraz z budynkami gospodarstwa 58 arów. Działka położona jest w centrum miejscowości. w sąsiedztwie (bezpośrednim) są domy jednorodzinne i gospodarstwa. Część działki z obecnymi budynkami leży przy drodze gminnej. Z drugiej strony ok 25 arów to pole uprawne z dostępem bezpośrednim do drogi powiatowej. Od strony drogi powiatowej chcemy wydzielić działkę ok 15-20 arów by tam wybudować dom. Po wydzielenia brat udzieli darowizny wydzielonej działki na mnie i żonę. Brak jest tutaj planu zagospodarowania lecz tylko WZ. Grunt podobno III kl. Ja nie jestem rolnikiem - a działkę chciałbym zmienić w budowlaną. Teraz pytanie. Czy gmina wyda mi WZ dla planowanej części działki? Chciałbym się po prostu dowiedzieć przed podziałem czy mogę tam w ogóle mogę dom wybudować. Czy taka operacja z darowizną uda się czy to brat musi działkę podzielić, odrolnić i przepisać? Dziękuję za wszelką pomoc. Poniżej foto jak wygląda działka.

Screenshot_20190816-184556.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Starback napisał:

 Po wydzielenia brat udzieli darowizny wydzielonej działki na mnie i żonę. 

A kto się na to zgodzi? Skonsultuj się z geodetą, któremu chciałbyś zlecić te podziały. On Ci przedstawi (nie)możliwości w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to kto się zgodzi? Właśnie geodeta kazał mi się w gminie dowiedzieć czy po podziale będzie możliwa budowa domu na tej działce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśl właśnie zgodę wójta, bo bez tego ani rusz. Ale u mnie to właśnie geodeta jest najlepiej w temacie poinformowany, ten Twój pewnie z innej gminy. Albo ma przechlapane w gminie, że sam jest ciemny jak tabaka w rogu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jest z innej gminy niestety. Ciekawi mnie tylko czy nie będzie problemów z odrolnieniem przy tej III kl. W sumie działka leży w centrum miejscowości i spełnia wszystkie warunki do zabudowy jednorodzinnej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problemy będą na 200%, dlatego sugerowałem właśnie rozmowę z geodetą. Musi jednak być miejscowy. Spróbuj dowiedzieć się, czy w powiatowej geodezji nie pracuje jakiś z tej gminy. Nikt Ci lepiej nie poradzi, oni wiedzą wszystko.  

Gdy ja miałem problem geodezyjny, to skontaktowałem się z geodetą emerytem, ale który w tej gminie kiedyś pracował. I zgodził się prostować mi sprawy, na których nawet sąd się pośliznął (bo się pomylił przed kilkudziesięciu laty). Wszystko zostało załatwione, dostałem do rąk papiery z wszelkimi pieczęciami urzędowymi, zapłaciłem zwykłą opłatę, jaką wziąłby każdy geodeta i to wszystko. Sprawę mam z głowy.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Starback napisał:

Czy taka operacja z darowizną uda się czy to brat musi działkę podzielić, odrolnić i przepisać? Dziękuję za wszelką pomoc. Poniżej foto jak wygląda działka.

Teraz albo już są, albo mają być nowe bardziej liberalne zasady sprzedaży (podobno do 1 ha) i odrolniana ziemi rolnej. Na pewno geodeci je znają, miejscowy jest oczywiście atutem. Tak samo odnśni urzędnicy w Gminie. Ja bym zasięgnął właśnie u nich info - tzn. miejscowy geodeta - jeżeli nie, to taki, który tu działa (info od sąsiadów, z urzędu gminy, miejscowego projektanta) + urzędnicy gminy.

I przede wszystkim nie bać się pytać - mina sympatyczna i pewna -  bez względu na okoliczności, jak jeden nie odpowie, to inny. Do wójta zajść też można  :)

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak zrobię. Działka spełnia wszystkie warunki do zabudowy i mam nadzieję że obejdzie się bez większych problemów. 

 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dobra - może przypomnę, o co ten spór. Redakcji też. Bo przecież nie o konkrety w ocenianym budynku. Były pozytywne opinie i negatywne - i to jest OK! Dotyczyly formy architektoniznej budynku - czyli w tym przypadku kwestii nie opartej o żadne normy prawne, a nawet nieoficjalnie obowiązujące. Spór wynikł z tego, że te negatywy dot. formy budynku wg oceniających wynikły z "niedouczenia", czy też "braku wykształcenia" inwestorów, oraz z ewentualnej ich przypadłości, jako emerytów, czyli "trumiennego gustu". Skrytykowałem te "argumenty" - jako nie na miejscu i całkowicie nie-merytoryczne.   I tu zaczęła się ostra wymiana zdań.    I tu uzupełnienie: Czy Redakcja, lub forumowicze - znają przykłady werdyktu jury (zwykle grona fachowego) jakiegoś konkursu, dla fachowców, lub otwartego z dziedziny architektury, sztuk wizualnych, muzyki - czyli tam, gdzie to "widzenie i czucie" w dyskusji wymieniane przez niektórych forumowiczów, jako osobisty niezawodny miernik do oceny formy dzieła, czy mniej szumnie utworu - otóż czy znacie jakiś werdykt, który by odrzucał jakiś projekt, argumentując to "wideniem i czuciem, może smakiem" jury, ustawiając z tego powodu tworcę tego utworu jako "niewykształconego", "amatora", czy wskazując na jego "trumienny gust" z powodu jego podeszłego wieku?   Ja nie znam takiego werdyktu, mało, zwykle jury względem formy, czy też innych cech trudno mierzalnych posługuje się tym "czuciem i smakiem" jako swoim i tyle. I to jest OK! Mało - gdby jakieś jury próbowało stwierdzić nieomylność, wyższość swego"widzenia i czucia, a nawet wiedzy" nad innymi - zostałoby zmieszane z błotem przez równie utytułowanych oponentów.   I o to toczy się ten spór! Inaczej nie traciłbym czasu na pisanie postów, nie mówiąc już o wysłuchiwaniu niezasłużonych epitetów i zapewnianiu przeciwnikow o ich niebotycznym dla mnie poziomie wykształcenia i kultury.   
  • Gość Marcin Ś
   Tryb antyzamarzaniowy... jak to się ma do ogrzewania domu jak bardzo spada wydajność samej pompy, rozumiem że załącza się grzałka elektryczna?
  • Według informacji SBF POLSKA PV, średnie instalacje fotowoltaiczne w Polsce mają około 5-6 kW. Więc sam możesz policzyć ile kosztuje taka instalacja i jaki procent stanowi te 5 tysięcy zł. Tak czy inaczej, taka zachęta i idea programu są dobre
  • Między wełną z ścianą zewnętrzną musi znaleźć się szczelina. Szczelina powinna mięć grubość ok 2-3cm. Od środka koniecznie dobra paroizolacja i to najlepiej z ekranem aluminiowym.
  • Gość Bastek
   Ja uważam że, w kwestii prądu najlepiej jest inwestować w fotowoltaikę, już jakiś czas temu zakładałem taką instalację z PV Projekt i teraz naprawdę widzę spore oszczędności
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...