Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jak wyeliminować hałas w instalacji centralnego ogrzewania?


Recommended Posts

Z mojej instalacji centralnego ogrzewania dochodzą niekiedy dziwne hałasy – szumy, gwizdy, warkot – dokuczliwe zwłaszcza w nocy. Ogrzewanie zasilane jest z gazowego kotła dwufunkcyjnego. Jakie mogą być przyczyny występowania hałasu i w jaki sposób można je wyeliminować?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/11342-jak-wyeliminowac-halas-w-instalacji-centralnego-ogrzewania

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam mam podobny problem mieszkam w bloku 22 rodziny w moim mieszkaniu w grzejnikach jest taki huk ze nie moge spac wiec zamykam zawory grzejnikowe ale wtedy nasila sie huk w pionach przy suficie mam zalamania na zasilaniu i powrocie czy to moze byc powot tego huku .huk nasila sie przy przymykaniu zaworu w rozdzielni czy ktos moze mi pomoc jak to wyciszyc ten huk jest okrony.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie przyczyna jest nadmierny wzrost ciśnienia w instalacji w godzinach nocnych, gdy wiele osób przymyka zawory grzejnikowe. Rozwiązanie problemu będzie wymagało działania ze strony zarządcy budynku, bo potrzebna jest ingerencja w instalację. Możliwości jest kilka, zależnie od sytuacji.

1. Zmiana ustawień pomp obiegowych, jeżeli są to w miarę nowe modele z możliwością pracy na kilku biegach. Nowoczesne mogą nawet automatycznie zmniejszać ciśnienie (wysokość podnoszenia) w takiej sytuacji.

2. Obniżenie temperatury wody na zasilaniu w węzle cieplnym. Gdy ona spadnie, zawory grzejnikowe nie będą zamykać sie aż tak bardzo. Może to być temperatura ustawiana na stale lub zmieniana przez automatykę zgodnie z tzw. krzywą grzewczą (trzeba ustawić inną krzywą).

3. Montaż upustowych zaworów podpionowych, które automatycznie otworzą się obniżając ciśnienie na zasilaniu w razie jego nadmiernego wzrostu. To opcja najbardziej skomplikowana i pociągająca za sobą koszty.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
Witam, u mnie problemem jest montaż kotła kondensacyjnego na ścianie, która dobrze przenosi drgania generowane przez pompę. Kocioł do ogrzewania wody i C.O. został zawieszony na ścianie bez podklejenia żadnymi taśmami akustycznymi czy czymś podobnym. Teraz w rogach mieszkania pojawiają mi się burczenia o bardzo niskiej częstotliwości. Jak się dowiedziałem od producenta, można ten kocioł zamontować na stojaku, a pod stojak można położyć maty wibroakustyczne.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną są raczej hałasy akustyczne (powietrzne) związane np. obluzowanie się elementów wewnętrznych , rezonansem  niż drgania przenoszone na podłoże zawieszenia. Można sprawdzić zachowanie się kotła po zdjęciu obudowy czy dotyku rur (drgania).

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hałasy mogą być też generowane przez manometr, drgania naczynia przeponowego na wysięgniku (taka grupa bezpieczeństwa) etc. W moim przypadku po wizycie serwisanta po roku użytkowania kotła Viessmann drgania ustały. Ustabilizowało się też ciśnienie w instalacji CO na manometrze grupy bezpieczeństwa i na kotle. Mam jeszcze jeden manometr przy starym sprzęgle, przez który przechodzi obieg co (pozostałość po starym kotle co na koks). Jest tam manometr który "buczy", ale słyszę te efekty specjalne tylko w piwnicy. Sprawdź mocowanie rur instalacji, przyłóż rękę do pracującego kotła i sprawdź czy efekt ustąpi. Studium przypadku.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...