Skocz do zawartości

Faac 414 Cetrala E045- problem z zasięgiem pilota 868MHZ


Przemo5936

Recommended Posts

Witam

Mam problem z zasięgiem pilota w bramie automatycznej może ktoś miał podobnie. Mianowicie Posiadam zainstalowany napęd Faac 414  z centralą E045  i radioodbiornikiem Faac XF868 do tego sygnalizatorem zewnetrznym z antena firmy nie znam było w gratisie ogólnie taki mały sam sygnalizatorek ma wysokość około 6 cm połączonym z odbiornikiem kablem koncentrycznym o długości około 5,5 m. Mój problem polega na tym że sygnał jest zbyt słaby najwyrażniej ponieważ w lini prostej bez żadnych przeszkód zasięg jest około 40m  natomiast jadąc samochodem i chcąc wcześniej otworzyć bramę aby zdążyła się otworzyć przed dojazdem do bramy nie jest tak prosto ponieważ pilot łapie zasięg dosłownie stojąc przed bramą czasami 5-10 m przed bramą. Widzi może ktoś z was jakieś rozwiązanie?? 

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Zobacz, w którym miejscu masz antenę odbiorczą od napędu. Możliwe, ze odbiór zakłócony jest przez skrzydło bramy, dodatkowo przez drzewa i słupek bramy.

Sprawdź, czy ten sam problem jest podczas dojazdu do bramy z drugiego kierunku. Możliwe że przy włączaniu bramy celujesz w słupek samochodu.

Ta częstotliwość jest zbliżona do dawnego GSM i zasięg 5-10 m w infrastrukturze miejskiej nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę moc nadajnika czyli pilota, możliwe że na trasie masz inne nadajniki/odbiorniki od bram i występują tzw. interferencje.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 12.08.2019 o 09:19, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zobacz, w którym miejscu masz antenę odbiorczą od napędu. Możliwe, ze odbiór zakłócony jest przez skrzydło bramy, dodatkowo przez drzewa i słupek bramy.

Sprawdź, czy ten sam problem jest podczas dojazdu do bramy z drugiego kierunku. Możliwe że przy włączaniu bramy celujesz w słupek samochodu.

Ta częstotliwość jest zbliżona do dawnego GSM i zasięg 5-10 m w infrastrukturze miejskiej nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę moc nadajnika czyli pilota, możliwe że na trasie masz inne nadajniki/odbiorniki od bram i występują tzw. interferencje.

Właśnie mieszkam na nowym osiedlu po drodze do nadajnika brak jest domów brak jest drzew itp. pusta przestrzeń. Już myślałem nad zakupem sygnalizatora innego droższego z anteną bo mam ,, gratisowy,, sygnalizator z anteną do kupna w necie za 50 zł także biorę też poprawkę na to że może warto kupić coś lepszego.  Lub też  samą antenę która być może wzmocni sygnał.

Może ktoś montował u siebie jakąś antenę do częstotliwości  868 chętnie poznam opinie na temat tego jak i czy  wzmocnił się sygnał.

Jeszcze zastanawia mnie druga sprawa. Docelowo mam plan zmienić Radia w napędach bram na czestotliwosc 868 aby móc nimi sterować również z jednego pilota.  W napędach tych anteną jest ,,kabel,, zastanawia mnie czy przy zmianie częstotliwości na 868 nie pogorszy się zasięg?? 

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tego nie wiadomo ale np. przy bankomatach są takie antenki stojące i przy fotoradarach tych żółtych też.

Częstotliwość jest 433 MHz lub 868 MHz - na tej wyższej częstotliwości działają również bezprzewodowe termostaty pokojowe.

W częstotliwości 868 MHz będzie wiecej zakłóceń i jeszcze gorszy zasięg.

 

Wpisz w Google frazę anteny do napędów bram - podam jeden link z portalu aukcyjnego https://allegro.pl/oferta/antena-868mhz-do-napedow-bram-faac-came-oryginal-7757407934?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Ogrodzenia+i+bramy+-++Napędy&gclid=CjwKCAjw1_PqBRBIEiwA71rmtVmZLCnp85QBynx4CnSA6bKozx9-VbLZWp5_sTYk-_s_28zZpFjGHRoCKOgQAvD_BwE

Antenkę trzeba wyprowadzić na słupek bramy.

 

Tu masz antenkę na 433 MHz

https://allegro.pl/oferta/antena-433-mhz-magnetyczna-z-kablem-5-m-do-napedu-7209773383

W sklepach krótkofalarskich tego typu antenki działają w paśmie 70 cm (UHF) szerokopasmowo to pasmo obejmuje również częstotliwość 433 MHz.

Idealna antenka na to pasmo czyli również na częstotliwość 433 MHz. http://www.konektor5000.pl/index.php?p2767,sirio-cx-425-n-antena-bazowa-uhf-425-440mhz-3-4-fali-dlugosc-60cm-aluminiowa-bez-strojenia-rowniez

Nie wiem jak jest wyprowadzony kabel do anteny od napędu ale na takie pasmo najlepsze są kable niskostratne - myślę że kilka metrów kabla rf-5 i połączenie go z kablem (anteną) przy napędzie.

https://allegro.pl/oferta/konektor-wtyk-n-wtyk-sma-na-przewodzie-rf-5-5m-7446573849?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Telefony+i+Akcesoria&ev_adgr=Akcesoria+GSM&gclid=CjwKCAjw-vjqBRA6EiwAe8TCk8YQJs-SW51lXZPea-ysFZxAWgCIy172QmX7k1VOFsdqvk_0TMuv8hoCRO4QAvD_BwE

trzeba zwrócić uwagę na te końcówki - jest ich kilka rodzajów.

 

Tu masz antenkę na 868 Mhz

http://www.konektor5000.pl/index.php?p4387,radiora-ant-868-antena-20cm-z-podstawa-magnetyczna-na-czestotliwosc-868mhz-np-bramy-garazowe-rc-ism

lub jakaś dyskretna antena do skanera - odbiorcza szerokomasmowa

http://www.konektor5000.pl/index.php?p3408,moonraker-scan-king-multiscan-antena-szerokopasmowa-dl-110cm-do-skanera-25-1500mhz-wlokno-szklane

albo ta  bardzo dyskretna antena do skanera odbiorcza szerokopasmowa

http://www.konektor5000.pl/index.php?p1875,radiora-scanmobile-60cm-antena-do-skanera-szerokopasmowa-25-1300mhz-np-do-uniden-sdr

 

 

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zamówiłem tę antenę jak przyjdzie to przetestuje zobaczę czy się coś polepszy.

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 22.08.2019 o 08:36, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 

 

 

Cytat

 

 

No kolego brawo TY. Dzięki za link do strony której nie znalazlem mimo długich poszukiwań w necie.  Dotarła do mnie antena za marne 30 zł myślałem że bubel ale w desperacji stwierdziłem że próbować muszę wszystkiego bo zasięg pilota 5 metry jest uciążliwy. po montażu tej  anteny zasięg się zmienił do kilkuset metrów około 150-200 metrów. Ale żeby nie było za kolorowo pojawił się kolejny problem. antena na tyle z daleka łapie sygnał że wracajac do domu wciskam przycisk otwierania i nie widze czy sygnalizator mryga ze otwiera brame wciskam znowu podjezdzam a sie okazuje ze juz brama sie zamyka  także musze kupic wiekszy sygnalizator bez anteny bo tej nie zmienie bo zasieg jest super. sygnalizator mam taki smart malutki lampa wielkosci okolo 6 cm. Potrzebowal bym duzy na zasilanie 230 V  bez anteny sam sygnalizator. Może tutaj jakiś pomysł gdzie jest większy wybór??? 

Link do komentarza
27 minut temu, Przemo5936 napisał:

No kolego brawo TY. Dzięki za link do strony której nie znalazlem mimo długich poszukiwań w necie.  

  

Olek jest The Best, my wiemy.

 

28 minut temu, Przemo5936 napisał:

  Potrzebowal bym duzy na zasilanie 230 V  bez anteny sam sygnalizator. Może tutaj jakiś pomysł gdzie jest większy wybór??? 

A gdybyś tak  dołożył przekaźnik ze stykami roboczymi na 230 V i nim  sterował dodatkowym swiatłem. 

Link do komentarza
21 godzin temu, Przemo5936 napisał:

 

 

 

No kolego brawo TY. Dzięki za link do strony której nie znalazlem mimo długich poszukiwań w necie.  Dotarła do mnie antena za marne 30 zł myślałem że bubel ale w desperacji stwierdziłem że próbować muszę wszystkiego bo zasięg pilota 5 metry jest uciążliwy. po montażu tej  anteny zasięg się zmienił do kilkuset metrów około 150-200 metrów. Ale żeby nie było za kolorowo pojawił się kolejny problem. antena na tyle z daleka łapie sygnał że wracajac do domu wciskam przycisk otwierania i nie widze czy sygnalizator mryga ze otwiera brame wciskam znowu podjezdzam a sie okazuje ze juz brama sie zamyka  także musze kupic wiekszy sygnalizator bez anteny bo tej nie zmienie bo zasieg jest super. sygnalizator mam taki smart malutki lampa wielkosci okolo 6 cm. Potrzebowal bym duzy na zasilanie 230 V  bez anteny sam sygnalizator. Może tutaj jakiś pomysł gdzie jest większy wybór??? 

To wciskaj jak będziesz na początku ulicy i wtedy biorąc pod uwagę czas otwierania - akurat podjedziesz. Zrób sobie teścik - mijasz sąsiada co ma zieloną elewację i wciskasz dopiero przycisk na pilocie :)

 

Ps. cieszę się, że pomogłem :) KF to moje hobby i rozwiązania antenowe nadawczo odbiorcze sprawiają mi frajdę.

 

Sygnalizatory

https://allegro.pl/oferta/faac-lampa-230v-faac-led-oryginalna-faac-7022957089?fromVariant=7022957089

Zaoszczędziłeś na antence to teraz wydasz na sygnalizator :)

Pewno masz taki sygnalizator albo coś podobnego

https://allegro.pl/oferta/lampa-smart-lemon-led-z-antena-2018-12v-24v-230v-7095137626?fromVariant=7022957089

 

Na tej centrali czyli Twojej

https://allegro.pl/oferta/faac-e045-centrala-sterujaca-model-do-414-plyta-7159980476?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Ogrodzenia+i+bramy+-++Napędy&gclid=Cj0KCQjwho7rBRDxARIsAJ5nhFqplyZI5HgKHqlEWwdk_SEXgpSjPoSB8BGvy_B9Zvu6HMu9XOQug2IaAsRAEALw_wcB

może być wyjście na kolejny sygnalizator i gdyby tak było, możesz go dać na rogu ogrodzenia. To już jednak extrawagancja :)

 

Ps. na sygnalizator jest jedno wyjście.

 

Link do komentarza

Posiadam automat bramy firmy came v6000 i bede podłączał do niego uniwersalny moduł radiowy żeby wysterować go z jednego pilota faac jeszcze moduł do mnie nie dotarł ale wiem że będe musiał podłączyć do niego zasilanie 2 przewody i wyjście z niego podłączyć pod wejście na przycisk zewnetrzny wydaje mi sie że pod kostke w dolnym lewym rogu? Zastanawiam sie też czy mostek który tam jest powinien być wtedy usunięty czy też nie.1373769272_IMG_20190828_185831(1).thumb.jpg.d7aefbf06e5d8beda2eebfa122633751.jpg

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

To jak z podpinaniem pogodówki do kotła co. Niby na papierze wszystko jest oczywiste, ale trzeba być ostrożnym.

Na 100% w manualu serwisowym jest rozpisane podłączenie modułu radiowego.

 

Masz tu manual online in English :)

https://www.manualslib.com/manual/1205025/Came-V6000.html?page=13#manual

Na stronie 13 masz podłączenie anteny - patrz na ekran kabla od anteny (oplot) i przewód tzw. gorący czyli ta miedź :) Najlepiej podlutowac cyną albo złączką żeby lepiej do konektora weszło.

Do połączenia modułu radiowego masz do złącze AF - konektor powinien być uniwersalny.

 

Tu masz w języku ojczystym

http://www.dopler.pl/media/static/do pobrania/Instrukcje instalacji i obsługi/napędy i sterowania/napędy do bram garażowych/CAME V 6000 .pdf

Strona 18 i zwróć uwagę na ustawienie zwory w zależności od rodzaju pilota.

 

Więcej nie pomogę.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Dnia 25.08.2019 o 14:01, Przemo5936 napisał:

 

 

 

No kolego brawo TY. Dzięki za link do strony której nie znalazlem mimo długich poszukiwań w necie.  Dotarła do mnie antena za marne 30 zł myślałem że bubel ale w desperacji stwierdziłem że próbować muszę wszystkiego bo zasięg pilota 5 metry jest uciążliwy. po montażu tej  anteny zasięg się zmienił do kilkuset metrów około 150-200 metrów. Ale żeby nie było za kolorowo pojawił się kolejny problem. antena na tyle z daleka łapie sygnał że wracajac do domu wciskam przycisk otwierania i nie widze czy sygnalizator mryga ze otwiera brame wciskam znowu podjezdzam a sie okazuje ze juz brama sie zamyka  także musze kupic wiekszy sygnalizator bez anteny bo tej nie zmienie bo zasieg jest super. sygnalizator mam taki smart malutki lampa wielkosci okolo 6 cm. Potrzebowal bym duzy na zasilanie 230 V  bez anteny sam sygnalizator. Może tutaj jakiś pomysł gdzie jest większy wybór??? 

Cześć kolego, 

jak podłączyłeś tę antenę do centrali bramy? Potrzebna jest jakas przejsciowka? Czy mozna ją uciąć  i środkowy kabel miedziany Podłączyć? tylko cp wtedy zrobić z kabelkiem ekranu? 

Link do komentarza
32 minuty temu, Madtrack napisał:

Cześć kolego, 

jak podłączyłeś tę antenę do centrali bramy? Potrzebna jest jakas przejsciowka? Czy mozna ją uciąć  i środkowy kabel miedziany Podłączyć? tylko cp wtedy zrobić z kabelkiem ekranu? 

Uciąłem wtyczkę i podłączyłem oba kable. W Radiu powinieneś mieć 2  wejścia do podłączenia anteny.  Oryginalnie w nowym radiu  jest ,,kabelek,, pełniący funkcję anteny wyjmujesz go a podłączasz miedziany kabel z anteny zewnętrznej którą kupiłeś pod drugie wejście przykręcasz ekran.. Jakie masz radio? powinno być dwa wejścia do anteny. Jak będziesz miał problem z podłączeniem podaj jakie masz radio jaki sterownik będzie łatwiej pomóc.

antena.jpg

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 godzin temu, Przemo5936 napisał:

Uciąłem wtyczkę i podłączyłem oba kable. W Radiu powinieneś mieć 2  wejścia do podłączenia anteny.  Oryginalnie w nowym radiu  jest ,,kabelek,, pełniący funkcję anteny wyjmujesz go a podłączasz miedziany kabel z anteny zewnętrznej którą kupiłeś pod drugie wejście przykręcasz ekran.. Jakie masz radio? powinno być dwa wejścia do anteny. Jak będziesz miał problem z podłączeniem podaj jakie masz radio jaki sterownik będzie łatwiej pomóc.

antena.jpg

Dzięki za odzew,

Tak, dokładnie mam w radyjku dwa wejścia :) Mam Odbiornik radiowy XF 868MHz - zrobię tak jak mówisz :) Własnie zastanawiałem się co zrobićz Ekranem. 

Dzięki za instrukcję. 

Ciekaw jestem, czy całość zadziałała by mi z pilotami od Wiśniowskiego (taką mam bramę garażową i chciałbym uzywaćjednego zamiast dwóch). Oczywiście dokupił bym Radioodbiornik uniwersalny PROXIMA NW2_25.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Madtrack napisał:

Dzięki za odzew,

Tak, dokładnie mam w radyjku dwa wejścia :) Mam Odbiornik radiowy XF 868MHz - zrobię tak jak mówisz :) Własnie zastanawiałem się co zrobićz Ekranem. 

Dzięki za instrukcję. 

Ciekaw jestem, czy całość zadziałała by mi z pilotami od Wiśniowskiego (taką mam bramę garażową i chciałbym uzywaćjednego zamiast dwóch). Oczywiście dokupił bym Radioodbiornik uniwersalny PROXIMA NW2_25.

 

Tam jest narysowany taki znaczek jakby anteny to tam podłączasz miedziany drut ekran montujesz obok. Zdjęcie które dodałem jest nawet chyba przykładem dokładnie twojego radyjka.  Ja tez zestroiłem pilot faac żeby otwierać brame faac i garaże z napędami firmy came.

Radio w bramie nadaje na częstotliwości 868 a PROXIMA NW2_25 pracuje chyba na 433 ?? więc chyba tego nie zestroisz. Jaką masz centrale faac w bramie??? faac 045?? i ewentualnie jaki masz automat w garażu to coś może pomogę?

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A to źle zrozumiałem myślałem że chcesz podłączyć dodatkowy radioodbiornik do bramy garażowej. Jeśli zastosujesz go do bramy do centrali to jak najbardziej zestroisz ten pilot również do bramy. Tak jak masz na tym rysunku podłącza się przewody od radioodbiornika pod zaciski od przycisku zewnętrznego. Jak będziesz chciał kiedyś w domu mieć przycisk którym będziesz otwierał bramę to wykorzystujesz te same zaciski co przy montażu tego radioodbiornika. Tylko pamiętaj odnośnie tej anteny jeśli podłączysz ten radioodbiornik to tamta antena którą podłączysz do radioodbiornika faac xf868 nie będzie tobie działała z tego pilota . Antene musisz podłączyć bezpośrednio pod ten radioodbiornik który dokupisz. Oryginalny radioodbiornik który miałeś w zestawie faac będzie po prostu nie używany w momencie gdy zaczniesz używać tego pilota wiśniowskiego. Ważne jest też że do częstotliwości 433 i 868 są inne anteny. 

Edytowano przez Przemo5936 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 12.02.2020 o 15:38, Przemo5936 napisał:

Jasne że możesz. ja tak samo zrobiłem u siebie nie wymontowałem poprzedniego radia i tak też otwieram garaże na przykład pilotem na częstotliwości 433 i drugim pilotem faaca na częstotliwości 868.  Działa to bez żadnego zarzutu. 

Dzięki za podpowiedź :)

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Witam serdecznie,

 

mam pytanie w kwestii podłączania przewodu antenowego. Bo w napędzie który mam, był oryginalnie kabelek, podłączyłem antenę zewnętrzną taką dostawianą do lampy sygnalizacyjnej i mówiąc szczerze zarówno w antenie jak i w napędzie podłączyłem tylko żyłę gorącą,oplotu nie podpinałem nigdzie.Czy to błąd?

pozdrawiam

M.

Link do komentarza

Napęd CAME BXV 8.W zestawie była lampa i antena (taka 30tka).Na płycie zaś wpięty był ten ori kabelek. Co do zasięgu na kabelku robiącym za antenę było to plus minus 40 metrów, ale w praktyce wyszło,że jak złapie, to czekam jeszcze przed bramą,bo się otwiera. No to stwierdziłem,że dołożę to co dali w zestawie i powiem szczerze, że aktualnie zasięg to około 60-70 metrów i już jest ok.Tylko teraz myślę,bo ekran zostawiłem nie podpięty(zarówno w antenie jak i w napędzie) i nie wiem czy to jest dobrze.

pozdrawiam

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...