Skocz do zawartości

Nieprzekraczalna linia zabudowy


sobomac

Recommended Posts

Witam.

Chcialbym poruszyc temat nieprzekraczalnej linii zabudowy, o ktorej mowa w warunkach zabudowy na naszej dzialce. Rozpoczelismy szukanie projektu, ale zaglebiajac sie coraz bardziej we wszystkie ograniczenia, i rozszyfrowujac wszystkie nowe zagadnienia okazuje sie ze mimo dzialki o szerokosci 30m dlugosci ponad 120m, elewacje frontowa mozna usytuowac tylko w okreslonych miejscach ktore wyznacza nieprzekraczalna linia zabudowy. Myslalem tylko ze to linia ktorej nie wolno przekraczac jak sama nazwa wskazuje, nie wiedzialem ze ona okresla gdzie ma znajdowac sie front budynku. W zwiazku z powyzszym bardzo ogranicza nam to wybor i nie pozwla wykorzystac atutow naszej dzialki. Czy to oznacza ze jestesmy skazani na projekt indywidualny na zamowienie, czy moze istnieje szansa przesuniecia tej linii? Pytalem o to w gminie, powiedzieli ze nam ze nie da rady, ale ja nie potrafie zrozumiec czemu ta linia tak mocno ogranicza spora przeciez dzialke? czemu trzeba odsuwac sie od drogi o wlasnie 10m czemu nie o 80m a czemu nie o 5m? skad bierze sie akurat ta wartosc? Na zalaczonym rys narysowany jest dom ale ja go potrzebuje usytuowac na gorze tego rysunku przy pkt A i B a elewacja ma byc z tej str gdzie jest na zalaczonym rys.

Prosze o pomoc

201908071141.pdf

Link do komentarza
8 godzin temu, sobomac napisał:

  czemu trzeba odsuwac sie od drogi o wlasnie 10m czemu nie o 80m a czemu nie o 5m? skad bierze sie akurat ta wartosc? 

Bo gdy będą poszerzać drogę, to tyle własnie będzie im brakowało, wtedy zabiorą Ci pas działki. Albo jeśli planują tam urządzanie kiedyś defilady wojskowej. Czołgi wąską drogą nie przejdą w szyku bojowym, trzeba będzie płoty rozbierać, ale dom zostanie.

Link do komentarza
8 godzin temu, sobomac napisał:

skad bierze sie akurat ta wartosc?

Siedziała sobie kiedyś rada, radząca nad tym jak okolica, czy gmina ma wyglądać, doszli do punktu:

 

Nieprzekraczalna linia zabudowy przy działce numer xxxxx

 

wójt zaproponował: - dajmy 15 metrów,

Inny radny powiedział: - a może tutaj 10 metrów wystarczy, 10 metrów z jednej strony, 10 metrów z drugiej, dwa czołgi się zmieszczą,

no to wójt mówi: - chyba masz rację. Głosujemy! Kto przeciw - nikt, kto za - jednogłośnie!

 

I stąd wzięła się ta wartość... w innych miejscach 15 metrów, gdzie indziej 12...

 

:)

 

Uradziła gminna rada... tak jak u Grześkowiaka

 

Link do komentarza

Dzialka znajduje sie w polu, droga przy ktorej sie znajduje to tez nasza wlasnosc, dodatkowo mysle ze jesli juz ktos decydowal by sie na urzadzanie defilady to gdybym zostawil wiecej niz 10 m to byloby jeszcze wygodniej ja urzadzic, wiec ta odpowiedz mnie nie uspokaja prosze o jakies powazne odpowiedzi i prosze o zrozumienie tego konkretnego przypadku, powiedzmy ze rozumiem ze to musi byc minimum 10 m ale nie rozumiem czemu nie moze byc wiecej.

Link do komentarza
11 godzin temu, sobomac napisał:

Na zalaczonym rys narysowany jest dom ale ja go potrzebuje usytuowac na gorze tego rysunku przy pkt A i B a elewacja ma byc z tej str gdzie jest na zalaczonym rys.

1. Wg mnie można sytuowac budynek przy pkt. A i B - oczywiście w odpowiedniej odległości od granicy działki i w ramach linii nieprzekraczalnej od drogi, tyle że tam jest chyba więcej niż 10 m.

2. Elewacja główna to jest ta, którą opisze projektant. Niby ma być wejściowa, ale wejście może byc z boku budynku - więc nie ma sprawy. 

3. Kalenica - jeśli kierunek kalenicy jest zapisany w planie miejscowym lub WZ iZT - no to musi być taki. Ale to nie jest jakieś wielkie ograniczenie.

4. Nieprzekraczalna linia zabudowy porządkuje zabudowę wzdłuż drogi - trochę dziwnie jest ona zaznaczona u ciebie - no ale tak to jest czasem z planami i planistami - jeden myśli i rysuje, drugi mniej myśli.

5 Inne zapisy planu mogą coś wyjaśnić - wrzuć, jeśli masz.

Link do komentarza
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Mnie to wygląda na radosną twórczość projektanta.

Oj, chyba tak...

W tym miejscu, przy drodze wzdłuż drogi przy granicy D - E - F kalenica musi (chyba jest taki zapis...) być tak, jak narysował projektant na mapce, ale jeśli budynek wyląduje przy drugim końcu działki, to będzie obowiązywał nakaz odnodzący się do drogi wzdłuż granicy działki C- D., czyli  kalenica wzdłuż tej właśnie drogi.

Tak myślę...

2 godziny temu, zenek napisał:

Inne zapisy planu mogą coś wyjaśnić - wrzuć, jeśli masz.

 

Link do komentarza

wysylam wiecej szczegolow, warunki zabudowy a takze mapki ktorymi dysponuje, pewnie niezbyt dokladne ale dopiero zaczynam i jeszcze nie odebralem niczego dokladniejszego, dodatkowo zrzuty z geoportalu, w paincie nanioslem prowizorycznie gdzie chce umiejscowic budynek, oczywiscie jest pod skosem ale powinien byc rownolegle do dzialki a kalenica bedzie prostopadla do granicy z dzialka sasiadujaca tak jak mowa w WZ. pytanie moje brzmi czy moge go tam umiejscowic jesli nie przekroczy 10m do drogi i 4 m do granicy z sasiadem. I jeszcze pytanie czy jest  mozliwosc wnioskowania o zmiane tej odleglosci? nie ukrywam ze ogranicza mnie to do 15 czy moze max 16 m szerokosci elewacji frontowej a podobaja sie nam projekty nieco szersze, szukamy domu parterowego stad te gabaryty. pozdr

Zrzut ekranu (2).png

Zrzut ekranu (3).png

ANALIZA I WNIOSKI STR 2.pdf ANALIZA I WNIOSKI.pdf WZ STR 1.pdf WZ STR 2.pdf WZ STR 3.pdf WZ STR 4.pdf MAPKA.pdf

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...