Skocz do zawartości

Przydomowa oczyszczalnia ścieków


Marcyśka

Recommended Posts

Podobno trzeba tylko zgłosic w starostwie zamiar takiej inwestycji ale urząd powiatowy może nam zabronić takiej budowy jeżeli jest to sprzeczne z planem zagospodarowania przestrzennnego. Sąsiedzi mogą również sprzeciwić się naszym zamiarom i tak oczyszczalnia nie może być za blisko studni.
Także jeśli działka jest nieduża to lepiej posostać przy szambie.
Link do komentarza
Według ofert, które otrzymałem wygląda to tak:

1. Oczyszczalnia ścieków typu ZBF - 6c - cena 7.000,00zł. Montaż oczyszczalni - od 2- 4.000,00zł
2. Stainless Cleaner S.C. 4 (2-5 mieszkańca) wykonana ze stali nierdzewnej w technologii osadu czynnego 9.100 zł. Transport i montaż: 1.000 zł
3. Oczyszczalnia typu Aqua-Champ® – kompletne urządzenie 8 800 zł dokumentacja Techniczna oraz uzgodnienia 1 000 zł montaż 1 000 zł
4. Poliplast - Całkowity koszt oczyszczalni z montażem i uruchomieniem, transportem kształtuje się na poziomie 13.000 - 14.000 brutto.

Są to oczyszczalnie bez drenażu, w wyniku oczyszczenia ścieków uzyskuje się wodę w drugiej klasie czystości, którą można odprowadzić do rowu, rzeki, stawu itp lub do studni chłonnej.
Link do komentarza
Są oczyszczalnie nawet tańsze niż 5000 zł ale potrzebny jest do nich drenaż rozsączny, w którym następuje ostatni etap oczyszczania. Wymaga to jednak znacznej powierzchni działki, gruntu o dobrej przepuszczalności i odpowiednio głębokiego poziomu wód gruntowych. Zawsze jest coś za coś. W przypadku tego rodzaju oczyszczalni może zaistnieć konieczność wymiany gruntu po kilku, kilkunastu latach.
Link do komentarza

Ja mam oczyszczalnię ścieków na działce o powierzchni ~750m2. Koszt materiały + robocizna 7500zł. Oczyszczalnia przewidziana na 6-7 osób długość drenaży ~30mb. Strefa odziaływania oczyszczalni to promień 30m dookoła niej. Do wszystkich sąsiadów w tym zakresie urząd wysyła zawiadomienia i jeżeli nie pojawią się zastrzeżenia od nich dostaje się pozwolenie na wykonanie takiej oczyszczalni. Najważniejsze jest aby w tym promieniu 30m nie znajdowały się studnie, najlepiej jak okolica ma zaopatrywanie w wodę z wodociągu.

Link do komentarza
Cytat

Ja mam oczyszczalnię ścieków na działce o powierzchni ~750m2. Koszt materiały + robocizna 7500zł. Oczyszczalnia przewidziana na 6-7 osób długość drenaży ~30mb. Strefa odziaływania oczyszczalni to promień 30m dookoła niej. Do wszystkich sąsiadów w tym zakresie urząd wysyła zawiadomienia i jeżeli nie pojawią się zastrzeżenia od nich dostaje się pozwolenie na wykonanie takiej oczyszczalni. Najważniejsze jest aby w tym promieniu 30m nie znajdowały się studnie, najlepiej jak okolica ma zaopatrywanie w wodę z wodociągu.


Dzięki za informacje. Niestety u mnie nie ma kanalizacji i myslę, że te 30m odległości to jest niewykonalne - domy są blisko siebie - studnie na każdej działce ...
Link do komentarza
Fragment artykułu: Oczyszczalnia czy szambo?

https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/7303-oczyszczalnia-czy-szambo

Usytuowanie szamba
Zgodnie z przepisami szambo powinno być oddalone o minimum 5 m od okien i drzwi budynku mieszkalnego, 15 m od studni oraz 7,5 m od granicy działki, drogi czy chodnika. Odległości te można zmniejszać do 5 i 2 m, ale tylko na terenie zabudowy jednorodzinnej, za zgodą urzędu gminy – wydaną w porozumieniu z wojewódzkim inspektoratem sanitarnym.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Ma moim siedlisku na Mazurach jest glina i torf. Proponowali mi bioreaktor z odprowadzeniem do rowu. Ale wybrałem oczyszczalnię trzcinową. Znalazłem firmę z Gdyni, która mi to zainstalowała. Na razie oczyszczalnia sprawuje się doskonale. Nie muszę zasilać prądem, ani czyścić żadnych dysz.

sartoriusz
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Proszę wykorzystać istniejący osadnik gnilny /pod warunkiem, że jest on 2,3 komorowy/, odnośnie drenażu - warunkiem prawidłowej pracy biologicznej oczyszczalnie ścieów jest prawidłowo wykonany drenaż, przyczym najważniejsze aby grunt był klasy A lub B /niestety problem zaczyna sie w momencie kiedy mamy do czynienia z gruntem klasy C lub D / gliny,iły warszty nieprzepuszczalne/ wówczas nalezy wykonać wymianę gruntu.

Osobiście miałem taki problem. Wymiana gruntu / żwir/ wzdłóż ciągów rozsączających o szerokości 0,8 m i głębokości 1,0 m. i jeszcze jedna istotna uwaga, gdy mamy do czynienia z glinami, iłami najlepiej wykonać dodatkowo obsypkę zewnętrzną dopasowaną do uziarnienia gliny /tz. stosuje się piasek drobnoziarnisty o uziarnieniu 5 krotnym wiekszym niż glina szerokość takiej obypki to 0,15 m / natomiast obsykpa wew. to kamień o uziarnieniu 5 krotnym większym niz uziarnienia piasku w przeciwnym wypadku dojdzie do kolmatacji obsypki. Również mozna stosować geowłóknine która odizoluje gline od odsypki / - jednak takie rozwiązanie nie gwarantuje nam że nie dojdzie do kolmatacji / przyczyna żłe ułożona geowłóknina lub jej uszkodzenie między innymi przez nornice lub krety/

Ponad to ciągi rozszącajace muszą mieć na końcach odpowietrzenie, odległość międyz drenażami to 3m, spadek drenażu 3%, długośc drenażu zależy od ilości ścieków odprowadzanych do gruntu, rodzaju gruntu oraz od tego na jaki czas zaprojektujemy czas eksplatacji oczyszczalli. Jeszcze kwestia głękokości posadoweinia drenażu - niepamiętam ale postaram się jescze napisać.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czyli na małej działce można zrobić jedynie oczyszczalnie za kilkanaście tysiecy złotych? A na dużych działkch może być taka za 4 tysiące?
To dużo pieniędzy i jak napisał SYSTION po kilkunastu latach się zwraca - więc nie ma sensu wydawać tyle pieniędzy.


A może ma?Wywóz szamba-ok1500zł/rok plus koszt szamba ok 2-3tys
kanalizacja miejska ok 500zł/rok plus koszt przyłącza ok 2-3 tys/z dotacją gminy/
oczyszczalnia przydomowa-5-12tys jednorazowo.Po 5 latach oczyszczalnia oszczędza 500-1500zł rocznie w wersji za 5 tys.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A może ma?Wywóz szamba-ok1500zł/rok plus koszt szamba ok 2-3tys
kanalizacja miejska ok 500zł/rok plus koszt przyłącza ok 2-3 tys/z dotacją gminy/
oczyszczalnia przydomowa-5-12tys jednorazowo.Po 5 latach oczyszczalnia oszczędza 500-1500zł rocznie w wersji za 5 tys.Bob icon_biggrin.gif


Oczyszczalnie opłaca sie gdy mamy dużą działkę - bo gdy działka jest mała - to wtedy koszt oczyszczalni jest duży. Jeśli mamy akurat na zbyciu te 14 tysięcy złotych - to oczyszczalnie warto zrobić. Tak myslę,.. Ja dopiero zacznę budowę wkrótce, więc zobaczymy jak się to u mnie potoczy. Też nie mam kanalizacji...
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Oczyszczalnie opłaca sie gdy mamy dużą działkę - bo gdy działka jest mała - to wtedy koszt oczyszczalni jest duży. Jeśli mamy akurat na zbyciu te 14 tysięcy złotych - to oczyszczalnie warto zrobić. Tak myslę,.. Ja dopiero zacznę budowę wkrótce, więc zobaczymy jak się to u mnie potoczy. Też nie mam kanalizacji...



A z małą działką to dopiero problem żeby miejsce na szambo znaleźć.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Jasne, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są TAŃSZE. Nie można patrzeć na jednorazowy koszt, bo ten faktycznie jest wyższy. Zauważcie jednak, ile oszczędzamy w skali kilku lat. No i ten komfort, nie trzeba wzywać co chwile ekipy, nie ma takiego hałasu jak podjeżdża wóz do szamba. Oczyszczalnie ścieków mają jednak też kilka ograniczeń, jak wspomnieliście na małej działce pozwolenie na oczyszczalnie graniczy z cudem.
Link do komentarza
Cytat

Jasne, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są TAŃSZE. Nie można patrzeć na jednorazowy koszt, bo ten faktycznie jest wyższy. Zauważcie jednak, ile oszczędzamy w skali kilku lat. No i ten komfort, nie trzeba wzywać co chwile ekipy, nie ma takiego hałasu jak podjeżdża wóz do szamba. Oczyszczalnie ścieków mają jednak też kilka ograniczeń, jak wspomnieliście na małej działce pozwolenie na oczyszczalnie graniczy z cudem.




Ja dostałem pozwolenie na POŚ. Ale faktycznie mam miejsce na jej rozprowadzenie.
Myslę że problem nie leży w "wielkości" oczyszczalni, ale technicznymi warunkami rozprowadzenia drenaży.
To nie GWC, że można sobie kłaść pod kątem 45 czy 90 stopni. I tu jest ten ból icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jasne, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są TAŃSZE. Nie można patrzeć na jednorazowy koszt, bo ten faktycznie jest wyższy. Zauważcie jednak, ile oszczędzamy w skali kilku lat. No i ten komfort, nie trzeba wzywać co chwile ekipy, nie ma takiego hałasu jak podjeżdża wóz do szamba. Oczyszczalnie ścieków mają jednak też kilka ograniczeń, jak wspomnieliście na małej działce pozwolenie na oczyszczalnie graniczy z cudem.


Jak narazie, to koszty u mnie wcale nie sa takie male choc wciaz chyba mniejsze niz przy szambie (nie mowie tutaj o inwestycji lecz o rocznym utrzymaniu oczyszczalni przy zyciu).
Bakterie - 150PLN x 1.33 = 200PLN (paczka wystarcza na 9 miesiecy, dlatego x 1.33)
WC Zel 25PLN x 4 = 100PLN
Oproznianie 100PLN (raz na 9 miesiecy) x 1.33 = 133PLN
Koszt oscyluje w granicach 5 paczek rocznie, a to przeciez niezbedne minimum.
Do tego trzeba by dodac koszt brzydkich zapachow ( icon_biggrin.gif ) oraz koszt straconego zdrowia (nerwow) tak jak w moim przypadku, kiedy oczyszczalnia (przez problemy) staje sie najwazniejszym elementem zycia codziennego domownikow, bo nie sposob o niej nie mowic na codzien jesli nie pracuje jak powinna.
No i na koniec nalezaloby dolozyc inwestycje rozlozona na iles tam lat (kazdy ma swoj sposob kalkulacji, na ile). Ale jakby nie liczyl to drugie 5 paczek trzeba placic przez 20 lat (koszt inwestycji 10 tys to minimum).
Czyli razem wychodzi prawie tysiak rocznie icon_sad.gif

I jak to sie ma do pieknych kalkulacji na stronach producentow ile to mozna zaoszczedzic kupujach ich (najlepsza) oczyszczalnie ?
Link do komentarza
Cytat

Do tego trzeba by dodac koszt brzydkich zapachow ( icon_biggrin.gif ) oraz koszt straconego zdrowia (nerwow) tak jak w moim przypadku, kiedy oczyszczalnia (przez problemy) staje sie najwazniejszym elementem zycia codziennego domownikow, bo nie sposob o niej nie mowic na codzien jesli nie pracuje jak powinna.



Czyli chcecie powiedzieć, że z POŚ po prostu śmierdzi ?
Link do komentarza
Cytat

Czyli chcecie powiedzieć, że z POŚ po prostu śmierdzi ?

Moze nie u wszystkich. U mnie tak. Ale jak juz wczesniej wspomnialem (gdzies na forum) oczyszczalnie produkuja duzo wiecej gazow (bo to jest produkt pracy bakterii) niz normalne szambo, dlatego tak wazna jest dobra wentylacja.
Ale to co widze u Ciebie to SBR (Sequencing Batch Reactor). Ja mam system z rozsaczaniem. Wiec moze nie bedzie tak zle.

Powodzenia
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam,

a co powiecie na budowanie POS na działce o podwyższonych walorach ekologicznych - są jakieś straszne obostrzenia z tym związane? (działeczka ma 1200m2 z czego 80% powierzchni jest biologicznie czynne).

pozdrawiam
mkapusta


Witam,

Nie wiem czy są jakieś specjalne obostrzenia, gdyby okazało się że tak to wiem że firma Kordes oferuje oczyszczalnie typu SBR i do tego dodatkowo moduł do redukowania fosforanów. Jak by to było mało to można jeszcze lampę UV dołożyć.

Pozdrawiam,
Ziemba9
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cześć!

Szukam jakiegoś rozwiązania dla siebie jeśli chodzi o oczyszczalnie. Dopiero zacząłem drążyć temat i trafiłem też na to forum. Dużo jest informacji w necie, ja jednak chcę zapytać konkretnie znających temat, by cos może zasugerowali.

Działka- spora, na wsi
Dom- 5 osób- kwartalnie jakies 22m3 wody idzie
Poziom wód gruntowych- bardzo wysoki- jak leje intensywnie np przez dzien to mam sporo wody w piwnicy
Gleba- kl4- ni to piach ni czarna
z tego powodu system drenaży chyba odpada.

Około 15m od domu, za drogą gruntową przepływa rzeka i w tym upatruję szansę, bo z oczyszczalni można by odprowadzac bezpośrednio do rzeki oczyszczone ścieki. Na pewno są potrzebne jakies pozwolenia.

Proszę o jakieś sugestie, co do samego typu oczyszczalni, co to mogłoby być. Myślę, że ta rzeka to duży plus, ale jestem laikiem więc trudno mi oceniać, a jeszcze jak pisałem nie znam tematu. Będę wdzięczny za jakieś rady i ile taka inwestycja może kosztować. Oczywiście mam na myśli jakies rozwiązanie niezbyt wysoko budżetowe.

Pozdrawiam!

Mariusz


Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam
Jestem nowy na tym forum. Chcę się podzielić swoimi doświadczeniami z POŚ. Mimo że mieszkam w mieście to nie miałem możliwości podłączyć się do kanalizacji i po załatwieniu spraw formalnych w urzędach zdecydowaliśmy się z żoną na AT8 z firmy AQUACLEAR. Oczyszczalnię instalowała mi wyżej wymieniona firma we wrześniu 2009. Oczywiście wolałem żeby była montowana przez nich, żeby w razie komplikacji z funkcjonowaniem nie było wymówek.Miałem trochę sprawę bardziej skomplikowaną, bo musiałem do oczyszczalni dołożyć dostawki. Spowodowane to było niższym zejściem do ziemi z powodu podłączenia dwóch nitek kanalizacyjnych. Firma ta oczywiście wykonała robotę i zaszczepiła mi osadem czynnym oczyszczalnię. Początkowo wydawało się ze wszystko działa dobrze. Jednak po dwóch miesiącach ostatnia komora separacyjna za bardzo zanieczyszczała się. Po kontakcie telefonicznym przedstawiciel firmy pojawiał się w ciągu 3-5 dni. Tłumaczył mi na początku że trzeba ją dobrze wyregulować napowietrzeniem, bo na pewno jest produkowana za duża ilość osadu czynnego. Tylko po korektach z ustawieniami nie było widać poprawy. Następne interwencje w ciągu następnych dwóch miesięcy i próby ustawień przedstawiciela, tak i mnie nie dawały poprawy. Oczywiście stopień zabrudzenia mieścił się między 30-70 procentami(ok50%) jak w instrukcji. Przyjazd przedstawiciela i dojście do wniosku, że osad czynny musiał być nieodpowiedni.Doradził wypompować oczyszczalnię i zaszczepić na nowo.Ja mając doświadczenie z ich poprzednim szczepieniem, po wypompowaniu oczyszczalni zastosowałem drugi sposób(raczej nie zalecany przez producenta. Zalanie oczyszczalni wodą bez zaszczepiania z napowietrzaniem. Powiem szczerze że po tym zabiegu wykonuje kontrolę(regulacja napowietrzania) i ewentualnie(przy dużym zabrudzeniu) płuczę wężem boki wewnętrzne i pompę mamutową oczyszczalni co jakiś czas, zgodnie z instrukcją. Jest nas 6 osób i przy AT8 wypompowywałem oczyszczalnię po 8 miesiącach zostawiając 30% osadu.Osad który trzeba wypompować wykorzystuje jako nawóz pod iglaki i do trawników w ogrodzie. Przedstawiciele firmy byli potem jeszcze tylko raz po mojej interwencji. Podnieść zawory napowietrzania (na przystawki), bo miałem daleko sięgać do regulacji. Oczywiście trzeba czyścić (zgodnie z instrukcją) i wymieniać filtr powietrza dmuchawy, którą ja mam umieszczoną w piwnicy.Zobaczymy jak dalej będzie sie ta oczyszczalnia spisywać, w tej chwili jestem zadowolony. :-)Tylko niech ktoś nie myśli że takie oczyszczalnie są bezobsługowe. Kontrolę i pomiar zanieczyszczenia trzeba robić. icon_sad.gif Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
W sprawie oczyszczalni ścieków radziłabym skontaktować się z odpowiednią firmą. Fachowo pomoc jest nieoceniona. Nie musimy firmie od razu zlecać budowania oczyszczalni ścieków, a doradzić się w najważniejszych sprawach. Najpierw należy zgromadzić odpowiednio dużo informacji, a potem brać się do pracy. icon_biggrin.gif Osobiscie skorzystałam z pomocy jednej z gdańskich firm. Polecam jat.com.pl
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
@rybniczak:

Czytając Twojego posta dochodzę do wniosku, że faktycznie miałeś nieciekawe przejścia z tą oczyszczalnią. Dla mnie to trochę egzotyka. Ja mam na działce od ok. 10 lat oczyszczalnię HABA dla gruntów gliniastych i jak na razie działa bez zarzutu. Jedyne czynności jakie robię w związku z jej eksploatacją to wywózka osadu ok. 1 raz na półtora roku oraz okresowe sypanie preparatu do muszli klozetowej. Z tego co pamiętam to raz zdarzyła się usterka - pompa nie działała jak należy, ale po telefonie do firmy okazało się, że to wina pływaka w pompie - wystarczyło go odblokować i wszystko wróciło do normy.

@agusia_x

W mieście gdzie jest już kanalizacja sanitarna są raczej nikłe szanse na to, że urzędasy pozwolą Ci na posiadanie własnej oczyszczalni ścieków. Ja mieszkam na obrzeżach miasta gdzie nie ma kanalizy ani teraz, ani w planach, więc problemu nie miałem. Tak czy inaczej zawsze warto spróbować - w naszych śmiesznych przepisach mało co jest jednoznaczne więc..a nuż się uda icon_wink.gif Z tego co wiem jeżeli po 30 dniach od złożenia zgłoszenia zamiaru budowy oczyszczalni nie otrzymasz odpowiedzi odmownej to możesz śmiało przystąpić do realizacji pomysłu. A oczyszczalnia dobra rzecz - wygodniejsza i tańsza niż szambo (w dłuższym okresie czasu), ekologiczna no i nowoczesna. Po wtóre - miło jest mieć wodę za darmo, ja po oczyszczeniu używam jej po raz kolejny do nawadniania roślin na ogrodzie. Edytowano przez Andrzej_78 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

@rybniczak:

Czytając Twojego posta dochodzę do wniosku, że faktycznie miałeś nieciekawe przejścia z tą oczyszczalnią. Dla mnie to trochę egzotyka. Ja mam na działce od ok. 10 lat oczyszczalnię dla gruntów gliniastych i jak na razie działa bez zarzutu. Jedyne czynności jakie robię w związku z jej eksploatacją to wywózka osadu ok. 1 raz na półtora roku oraz okresowe sypanie preparatu do muszli klozetowej. Z tego co pamiętam to raz zdarzyła się usterka - pompa nie działała jak należy, ale po telefonie do firmy okazało się, że to wina pływaka w pompie - wystarczyło go odblokować i wszystko wróciło do normy.



Tak jest jak firma nie ma jeszcze wprawy w dobrym ustawieniu oczyszczalni. icon_biggrin.gif Po prostu oni uczyli się ustawiania razem ze mną, ale czy się nauczyli to nie wiem. icon_wink.gif Od tamtej pory nie miałem z nimi kontaktu,bo i nie potrzebowałem icon_lol.gif Od czasu jak ją rozpracowałem sam to nie mam żadnych problemów. Nawet dostałem dofinansowanie z miasta na nią. icon_smile.gif Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
W innej części forum znalazłem nst. adresy
może się przyda?
http://www.ekodren.pl/kontakt.htm
http://www.apsel.com.pl
http://www.aseco.prv.pl
http://www.budmech.com.pl
www.delfin.kielce.com.pl
www.ecomotyl.pl
www.ecopartner.com.pl
www.ekofinn-pol.com.pl
www.ekopan.pl
www.ekoserwis.waw.pl
www.jprsystem.pl
www.nevexpol.com.pl
www.pipelife.pl
www.pozplast.pl
www.sotralentz.com.pl
www.techneau.com.pl
www.wavin.pl
www.wid-bud.pl
www.wobet-hydret.pl
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

@rybniczak:

Czytając Twojego posta dochodzę do wniosku, że faktycznie miałeś nieciekawe przejścia z tą oczyszczalnią. Dla mnie to trochę egzotyka. Ja mam na działce od ok. 10 lat oczyszczalnię HABA dla gruntów gliniastych i jak na razie działa bez zarzutu. Jedyne czynności jakie robię w związku z jej eksploatacją to wywózka osadu ok. 1 raz na półtora roku oraz okresowe sypanie preparatu do muszli klozetowej. Z tego co pamiętam to raz zdarzyła się usterka - pompa nie działała jak należy, ale po telefonie do firmy okazało się, że to wina pływaka w pompie - wystarczyło go odblokować i wszystko wróciło do normy.


:spam:
Skończ tą beznadziejna reklamę.Już był jeden co tą samą firmę na początku zachwalał a potem się odkrył ,że jest z tej firmy i Tobie tęż radzę zrób to samo albo przestań ludziom kit wciskać ,że jesteś niby takim sobie użytkownikiem i takie tam ble ble.
Link do komentarza
Cytat

Znalazłem ciekawą ofertę biologicznych POŚ z woj. łódzkiego EKO-BIO a przed zmianą nazwy EKOPOL.

http://www.oczyszczalnia.net/

Czy korzystał ktoś z ich usług? Proszę o opinię. Wydają się wiarygodni. Chciałbym wykonać POŚ biologiczną z ujściem do rowu melioracyjnego.



Jeśli chcesz puszczać wodę do cieku wodnego(w Twoim przypadku rów melioracyjny) to musisz zrobić operat wodnoprawny. Jeśli masz warunki gruntowe na zrobienie studni chłonnej, to moim zdaniem jest lepszą opcją. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chcesz puszczać wodę do cieku wodnego(w Twoim przypadku rów melioracyjny) to musisz zrobić operat wodnoprawny. Jeśli masz warunki gruntowe na zrobienie studni chłonnej, to moim zdaniem jest lepszą opcją. icon_smile.gif



Warunki gruntowe są bardzo dobre, działka z lekkim spadkiem w stronę rowu. Do 1 m głębokości czarna ziemia, dalej piasek. Rozważę Twoją propozycję, niedługo spotykam się z wykonawcą.

DSC01446.jpg

Edytowano przez alabasteragart (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Znalazłem ciekawą ofertę biologicznych POŚ z woj. łódzkiego EKO-BIO a przed zmianą nazwy EKOPOL.

http://www.oczyszczalnia.net/

Czy korzystał ktoś z ich usług? Proszę o opinię. Wydają się wiarygodni. Chciałbym wykonać POŚ biologiczną z ujściem do rowu melioracyjnego.



Oczyszczalnia EKO-BIO (dawniej EKO-POL) wydaje się bliźniakiem rozwiązania EKOPOLU (to inna firma), zresztą podobnie jak poprzednia nazwa tej firmy oraz znaki graficzne obu. Zresztę rozwiązań z taką samą technologią jest na rynku wiele.

Zachęcam, aby przy wyborze oczyszczalni wziąć pod uwagę to, co zostało napisane w tym wątku od początku - wyliczenie kosztów fenola (akurat tu nie występują dodatkowe koszty energii i części zamiennych), a przede wszystkim perypetie rybniczaka. Proszę pamiętać, że im bardziej złożony układ, tym większe prawdopodobieństwo awarii, a im więcej możliwości regulacji, tym więcej zaangażowania i uwagi użytkownika wymaga taki system.

Jest to ogólna uwaga i abstrahuję tu od konkretnych ww. propozycji.

Przed zakupem zapraszam do refleksji - czego spodziewam się po oczyszczalni przydomowej i jak wiele zaangażowania jestem gotów w nią włożyć?



Cytat

Jeśli chcesz puszczać wodę do cieku wodnego(w Twoim przypadku rów melioracyjny) to musisz zrobić operat wodnoprawny. Jeśli masz warunki gruntowe na zrobienie studni chłonnej, to moim zdaniem jest lepszą opcją. icon_smile.gif



Zdecydowanie tak! Z małym "ale": warto zwrócić uwagę na jakość ścieków oczyszczonych, przede wszystkim zawiesiny ogólnej i BZT. Im mniej tym lepiej. Przy wysokich wartościach może z czasem dochodzić do kolmatacji (zatkania) studni chłonnej.

Kolega rybniczak troszkę straszy ;) Szumnie nazwany operat wodno-prawny często w przypadku inwestorów prywatnych sprowadza się do opisu i szkicu z dołączonymi danymi katalogowymi oczyszczalni. Co urząd to obyczaj! A więc najlepiej najpierw porozmawiać w swoim starostwie powiatowym, czego wymagają do wydania pozwolenia wodno-prawnego. Takie pozwolenie nie jest bezterminowe!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Mąż namawia mnie na taka oczyszczalnię przy naszym domku na wsi. Myślicie, że opłaca się coś takiego, jeśli w domku spędzamy weekendy wiosennie i ciepłojesienne oraz niemal całe wakacje?


Bynajmniej jak zamontujesz oczyszczalnie to kłopot wywozu zanieczyszczeń z głowy.
A cenowo to zależy jaką oczyszczalnie możesz u siebie położysz.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...