Skocz do zawartości

Jak wybudować komin bez błędów?


Recommended Posts

Kominy odprowadzają dym i spaliny, odpowiadają za jakość powietrza we wnętrzach oraz za bezpieczeństwo pożarowe budynku. Powinny więc być szczelne, trwałe, odporne na obciążenia i przystosowane do różnych paliw. Aby spełniały swoje zadania przez długie lata muszą być solidnie zbudowane. Oto błędy, jakich należy unikać.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/22867-jak-wybudowac-komin-bez-bledow

Link do komentarza

Problem był już poruszany w innym temacie a chodzi o włożenie wełny nacięciami na zewnątrz czyli stroną która ma naklejona flizelinę do komina a z nacięciami do ścianek obudowy komina i wg autora pytania była tak ułożona tylko jedna sztuka. Wg mnie taki błąd nie ma znaczenia,a pisanie o tym że między nacięciami przechodzi więcej ciepła i obudowa komina może popękać jest niedorzeczne.

 

 

Link do komentarza
Czy wełna byłaby ułożona prawidłowo czy odwrotnie ciepło będzie przenikać tak samo. Wełna wkładana prawidłowo między wkład ceramiczny a obudowę nie wchodzi swobodnie trzeba ja wciskać, wkładając ją odwrotnie jest taka różnica że jest ją trudniej upchnąć bo strona pozbawiona flizeliny bardziej się haczy o porowatą strukturę obudowy komina.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Dnia 12.08.2019 o 17:47, Gość napisał:

Czy wełna byłaby ułożona prawidłowo czy odwrotnie ciepło będzie przenikać tak samo. Wełna wkładana prawidłowo między wkład ceramiczny a obudowę nie wchodzi swobodnie trzeba ja wciskać, wkładając ją odwrotnie jest taka różnica że jest ją trudniej upchnąć bo strona pozbawiona flizeliny bardziej się haczy o porowatą strukturę obudowy komina.

Musisz jednak wiedzieć że straty będziesz miał większe gdyż jak wspomniał Pan z redakcji przy ułożeniu odwrotnym powstają pionowe szczeliny w izolacji a to już sa mostki termiczne. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam. 

Chciałem doradzić się jak rozwiązać problem z już wybudowanym kominem.

 

Murarz który stawiał go od podstawy do stropu nie zastosował się do instrukcji przy montażu wełny, wkłady zostały łączone w sposób partacki i dodatkowo nieszczelnie. Druga część komina (od stropu) została postawiona już przez innego murarza zgodnie z instrukcją. Moje obawy dotyczą pierwszej części komina,ze względu na jego nieprawidłowy montaż .

Drga sprawa to możliwość pojawienia się problemów w czasie eksploatacji. Co mogę zrobić na obecny etapie oprócz uszczelnienia widocznego problemu? 

Do tego komina ma być podpięty kominek wolnostojący

Uzyskanie gwarancji raczej nie jest możliwe ze względu na nieprawidłowy montaż - tak jest napisane w dokumentacji.

 

 

DSC03449.JPG

DSC03460.JPG

Edytowano przez Buduowa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Tak. Problem jest ewidentny.

Tu gdzie widzisz uda ci się uszczelnić, ale co z miejscami gdzie nie widać?

Musisz wziąć kamerkę i zobaczyć całość.

NIby masz komin, a go nie masz.

Wypadałoby albo rozwalić komin od stropu i w dół i zrobić od nowa ale nie wyobrażam sobie za bardzo jak to technicznie zrobić

albo włożyć do środka wkład.

Kosztami obciążyłbym tego partacza.

 

Ja nie wiem jak można tak traktować swój zawód.

Jeden partacz za drugim.

I nie ma na to mocnych..

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...