Skocz do zawartości

Miks ogrzewania i pytanie o fotowoltaike


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich.

Gruntownie przerabiam stary, ponad stu-letni dom na coś do zamieszkania. Tak wiem, nie opłaca się, dużo pracy itd, natomiast robię to spokojnie samemu i jakoś idzie. Mam natomiast sprawę w kwestii ogrzewania. Mam nadzieję, że dacie radę rozwiać wątpliwości, ewentualnie poradzić inne rozwiązanie, ale przejdźmy do meritum. Chciałem zdecydować się na pompę ciepła powietrzną. Na dole ogrzewanie oczywiście podłogowe. Problem jest z góra. Mam leki strop więc wylewka i inne odchodzą. W grę wchodziłyby grzejniki jednak jak wiadomo nie współpracują one w sposób ekonomiczny z pompą, ponadto chciałbym system bardziej"sterowalny" mobilnie. Pomysł mam następujący. Dół oraz c.w.u na pompę z buforem np. 400l lub większym, natomiast góra ogrzewanie podłogowe elektryczne/podczerwień???. Dodam, że zamierzam zainstalować fotowoltaike. Ponadto dodatkowo w salonie dokładam kominek, nie wiem jeszcze czy jako drugie źródło do bufora na zimę, czy bardziej jako ciepłe miejsce rodzinnych spotkań. Czy takie rozwiązanie ma sens ekonomiczny? Dom ok. 115m na dole i 90m na górze. Czy polecacie jakieś konkretne marki czy rozwiązania? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Fundamenty stare docieplone będzie nowy chudziak, ok 12cm styropianu na podłogę, i planuje wylewkę anhydrytową 7cm jeżeli chodzi o dół.

 

Druga kwestia dotyczy właśnie paneli. Rozkładam instalacje i chciałem Was się zapytać w jako sposób rozwiązać podłączenie instalacji. Prosto do licznika czy jakiś system zużycia do pompy i grzania podłogi a nadwyżka do sieci? I w kwestii technicznej, jaki przewód wymagany jest z falownika do licznika? Chodzi o przekrój. 

 

 

Z góry przepraszam jeżeli coś sknociłem w opisie i dziękuję za wszelkie sugestie i porady.

Link do komentarza

Co do ogrzewania to jeżeli chodzi o strop masz możliwość wykonania ogrzewania podłogowego, poczytaj sobie o suchej zabudowie. Biorąc pod uwagę co chcesz zrobić to daj sobie spokój z podczerwienią itp. dołóż troszkę więcej pieniędzy i kasy ale zrób podłogówkę na górze.

1 godzinę temu, Bobasek napisał:

i planuje wylewkę anhydrytową 7cm

Daj sobie spokój z tą wylewką, szkoda kasy za kasę jaka wydasz na anhydryt  podejrzewam że miałbyś zrobioną wylewkę cementową i podłogówkę  w zabudowie suchej na poddaszu.

1 godzinę temu, Bobasek napisał:

Ponadto dodatkowo w salonie dokładam kominek,

Nie chcesz babrać się w wynoszenie popiołu z pieca c.o. bo montujesz PCi a chcesz zafundować sobie "kotłownię" w salonie?

1 godzinę temu, Bobasek napisał:

Druga kwestia dotyczy właśnie paneli. Rozkładam instalacje i chciałem Was się zapytać w jako sposób rozwiązać podłączenie instalacji. Prosto do licznika czy jakiś system zużycia do pompy i grzania podłogi a nadwyżka do sieci? I w kwestii technicznej, jaki przewód wymagany jest z falownika do licznika? Chodzi o przekrój. 

 

A liczyłeś ile musisz wydać za instalacje fotowolaikę?

Masz to dogłębnie przemyślane?

Jak dla mnie nie widzę uzasadnienia do  montowania fotowoltaiki. 

Jest sens montować PCi bo to robisz dla własnej wygody i dla obniżenia rachunków tak fotowaoltakia ani nie służy do poprawienia wygody ani nie obniża rachunków bo wydając 30-40 tys czekasz około 10 lat aby mieć ten prąd niby za darmo.

Znajdź sobie tematy o fotowoltaidze na tym forum to sobie poczytasz i wyrobisz sobie zdanie czy warto czy nie.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...