Skocz do zawartości

Czerniejąca wełna


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

widziałem podobny temat kilka postów niżej niemniej jednak proszę o poradę, sugestie.

Ocieplenie było robione 11 lat temu. Z roku na rok, wełna robiła się coraz ciemniejsza. Obecnie wygląda jak na załączonych fotografiach.

Poddasze jest nieużytkowe. Służy do przechowywania szpargałów. Nigdy nie zauważyłem, żeby folia była wilgotna a wełna mokra.

587e9260f63c8bd4med.jpg

4079826585ef8ac6med.jpg

aad18bbf3e1540c9med.jpg

 

Pytanie pierwsze, czy ciemniejąca wełna świadczy o nieprawidłowym ułożeniu, braku mostka?

Czy bezwzględnie powinienem ją wymienić? Jeżeli tak, to czy mogę się jeszcze z tym wstrzymać przez kilka lat?

Jaki materiał zastosować?

 

Z góry dziękuję za wszelkie konstruktywne sugestie.

Edytowano przez Piotr2019
rotacja zdjęć (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Piotr2019 napisał:

Pytanie pierwsze, czy ciemniejąca wełna świadczy o nieprawidłowym ułożeniu, braku mostka?

Czy bezwzględnie powinienem ją wymienić? Jeżeli tak, to czy mogę się jeszcze z tym wstrzymać przez kilka lat?

Jaki materiał zastosować?

Na pewno świadczy to o tym że wełna dostała niezłą porcje wilgoci i o braku wentylacji.

Co jest między wełną a pokryciem dachowym i czym masz kryty dach?

Link do komentarza
44 minuty temu, Piotr2019 napisał:

Między wełną a pokryciem mam folie a dach jest kryty dachówką.

Czyli problem na 90% jest w membranie dachowej którą szlag trafił.

 

21 minut temu, aru napisał:

przeca napisał, że nigdy mokre nie było

poddasze nieużytkowe, folia nie poklejona, syf i tyle

Nie widziałeś nigdy zawilgoconej wełny? uważasz że czarny kolor dostała od jakiegoś syfu?

 

Link do komentarza

Wilgoci nie zaobserwował bo przy takich wysokich temperaturach jakie były wełna zapewne  wyschła.

Nawet  gdyby ona zasyfiła się to powód tego jest taki, że membrana jest nieszczelna i jeżeli dostaje się brud to i dostanie się też woda.

Poniżej nie moja fotka ale pokazuje zawilgocona wełnę.

z17750286Q,Zawilgocona-welne-mineralna-p

2 godziny temu, Piotr2019 napisał:

Między wełną a pokryciem mam folie a dach jest kryty dachówką.

Pytanie jeszcze czy w jednym miejscu czy na całej połaci wełna robi się czerniejąca.

 

Link do komentarza

Wełna z roku na rok była coraz ciemniejsza. Ocieplenie ma już 11 lat. Mam wrażenie, jakby ta zaraza przemieszczała się od strony pokrycia dachowego do poddasza. A może oddać próbkę wełny do laboratorium (albo sprawdzić jakimś domowym sposobem) żeby zbadali czy to pleśń czy nie?

Co tzn ze mógł szlag trafić membranę? Popękała?

Link do komentarza
7 minut temu, Piotr2019 napisał:

Co tzn ze mógł szlag trafić membranę? Popękała?

Mógł trafić. W końcu to 11 lat a tez nie wiadomo jakiej jakości była membrana. nie pamiętasz nazwy i typu membrany?

9 minut temu, Piotr2019 napisał:

Wełna z roku na rok była coraz ciemniejsza. Ocieplenie ma już 11 lat. Mam wrażenie, jakby ta zaraza przemieszczała się od strony pokrycia dachowego do poddasza.

Kiedy to zauważyłeś? teraz latem czy wcześniej? Bo wiesz, jeżeli była zamoknięta to przez letnie upały zdążyła wyschnąć.

Link do komentarza

Nie pamietam nazwy niestety. My tylko wybieraliśmy dachówkę a folie, wełna była po stronie wykonawcy. Cholera wie może i najtańsze badziewie zamontowali.

Pierwsze oznaki czernienia zauważyłem kilka lat temu. Z roku na rok było tego coraz więcej.

Nie wiem może zdejmę z metr2 i zobaczę jak ta membrana wyglada.

Tak patrzę na fotkę, którą wrzuciłeś i wydaje mi się, że wełna u mnie wyglada podobnie chociaż nie jest aż tak czarna.

Zakładając, że to od wilgoci jak bardzo groźne będzie to dla więźby? Mogę się z wymianą wstrzymać kilka lat? W końcu kiedyś domy strzechą były kryte i wilgoć była na porządku dziennym.   

Edytowano przez Piotr2019 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli membrana dachowa jest niskiej paroprzepuszczalności  a welna dosunięta jest bezpośrednio do membrany to istnieje duże ryzyko że przenikająca para wodna po prostu wykrapla się na membranie (zimą). Ciężko powiedzieć co masz za produkt poza tym ze jest to wełna szklana. Ciężko powiedzieć czy producent deklarował parametry nasiąkliwości dla tego produktu. Jeżeli nie to mogło oznaczać że węłna chłoneła wilgoć jak gąbka. Nie musiała na całej grubości, ale mogło dojść do zawilgocenia i powstania pleśni czy grzybów. 
W okresach letnich wełna wyschła więc nie musiałeś zauważyć tego na folii. Jeżeli chcesz być pewien tego czy to nie jest pleśń to pobierz próbkę i wyślij do laboratorium do zbadania. 
Patrząc na to jak to wygląda i że z roku na rok problem się pogłebia to duże prawdopodobieństwo że jednak coś na tym twoim poddaszu "kwitnie". 
Jak masz dostęp do krokwi to sprawdź jak wyglądają boki krokwi na styku z wełną. Jeżeli będzie czarny nalot lub oznaki pleśni to odpowiedź będziesz miał jasną już bez wysyłania próbki do laboratorium. Drewno wody nie lubi.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...