Skocz do zawartości

Co warto wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?


Recommended Posts

Witajcie! 
Dzisiaj o kotłach kondensacyjnych! 
Co kryje się za określeniem „kondensacyjny”?

Podczas swej pracy kotły kondensacyjne wykorzystują technikę kondensacji. Umożliwia ona schładzanie spalin przed ich odprowadzeniem do komina do tego stopnia, aby doszło do skroplenia zawartej w nich pary wodnej. Uwolnione w tym procesie ciepło zostaje wprowadzone do systemu grzewczego.
- Dlaczego są przyjazne środowisku?
- Dlaczego są całkowicie bezpieczne w eksploatacji?
- Kotły kondensacyjne z myślą o przyszłości - co to znaczy?
- Dlaczego są wygodne w eksploatacji?

Zapraszam po materiał ekspercki! TUTAJ
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!

Link do komentarza

Nowoczesne kotły kondensacyjne są tańszą alternatywą dla pomp ciepła w zasilaniu niskotemperaturowej instalacji ogrzewania podłogowego. Z moich obserwacji po poprzednim sezonie grzewczym wynika, że kocioł Vitodens 100-W jedno funkcyjny ze stajni Viessmann znakomicie pracował właśnie na niskich temperaturach i to w instalacji grzejnikowej (50:50 grzejniki płytowe / żeliwne). Samo zjawisko kondensacji mogłem zaobserwować dlatego, że musiałem zainstalować pompkę do kondensatu, która w określonych warunkach włączała się dosyć często. Pojemność graniczna w zbiorniczku chyba 2 litry. Nastawa na kotle do 53 stopni w przypadku mojej instalacji skutkowała ciągłą pracą kotła przy delikatnym mrozie na zewnątrz.

Także kondensacja zachodziła "pełną parą".

 

Oczywiście warunek konieczny - przyłącze gazowe sieciowe lub zbiornik LPG  - kotły te można oczywiście przezbroić na LPG.

Link do komentarza

Biorąc pod uwagę rocznik budynku, stan ocieplenia etc.  - myślę, ze wysokosprawny kocioł kondensacyjny to optimum. Oczywiście w przypadku nowoczesnych budynków można dalej rozpatrywać opcję z kotłem kondensacyjnym ale już o 30 procent mniejszą mocą - nawet w opcji z CWU. Kocioł pracuje cały rok (poza sezonem grzewczym tylko na przygotowanie cwu i to najlepiej jako przepływ).

 

Myślę, że nawet przy braku infrastruktury gazowej w gminie można pomyśleć nad zbiornikiem LPG. Także ten argument też już nie może stanowić wymówki dla świadomych inwestorów.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 5.08.2019 o 08:49, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Myślę, że nawet przy braku infrastruktury gazowej w gminie można pomyśleć nad zbiornikiem LPG. Także ten argument też już nie może stanowić wymówki dla świadomych inwestorów.

Jeśli nie ma infrastruktury gazowej, to przy nowoczesnych budynkach mocno stawia się na pompy ciepła :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...