Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Eksperci Viessmann

Co warto wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?

Recommended Posts

Witajcie! 
Dzisiaj o kotłach kondensacyjnych! 
Co kryje się za określeniem „kondensacyjny”?

Podczas swej pracy kotły kondensacyjne wykorzystują technikę kondensacji. Umożliwia ona schładzanie spalin przed ich odprowadzeniem do komina do tego stopnia, aby doszło do skroplenia zawartej w nich pary wodnej. Uwolnione w tym procesie ciepło zostaje wprowadzone do systemu grzewczego.
- Dlaczego są przyjazne środowisku?
- Dlaczego są całkowicie bezpieczne w eksploatacji?
- Kotły kondensacyjne z myślą o przyszłości - co to znaczy?
- Dlaczego są wygodne w eksploatacji?

Zapraszam po materiał ekspercki! TUTAJ
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesne kotły kondensacyjne są tańszą alternatywą dla pomp ciepła w zasilaniu niskotemperaturowej instalacji ogrzewania podłogowego. Z moich obserwacji po poprzednim sezonie grzewczym wynika, że kocioł Vitodens 100-W jedno funkcyjny ze stajni Viessmann znakomicie pracował właśnie na niskich temperaturach i to w instalacji grzejnikowej (50:50 grzejniki płytowe / żeliwne). Samo zjawisko kondensacji mogłem zaobserwować dlatego, że musiałem zainstalować pompkę do kondensatu, która w określonych warunkach włączała się dosyć często. Pojemność graniczna w zbiorniczku chyba 2 litry. Nastawa na kotle do 53 stopni w przypadku mojej instalacji skutkowała ciągłą pracą kotła przy delikatnym mrozie na zewnątrz.

Także kondensacja zachodziła "pełną parą".

 

Oczywiście warunek konieczny - przyłącze gazowe sieciowe lub zbiornik LPG  - kotły te można oczywiście przezbroić na LPG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Także kondensacja zachodziła "pełną parą".

A więc Pana nie trzeba przekonywać do kotłów kondensacyjnych! A kondensacje ma Pan przećwiczoną na własnej skórze :)

Gdyby miał Pan jeszcze raz wybierać system ogrzewania postawiłby Pan dalej na kondensację?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę rocznik budynku, stan ocieplenia etc.  - myślę, ze wysokosprawny kocioł kondensacyjny to optimum. Oczywiście w przypadku nowoczesnych budynków można dalej rozpatrywać opcję z kotłem kondensacyjnym ale już o 30 procent mniejszą mocą - nawet w opcji z CWU. Kocioł pracuje cały rok (poza sezonem grzewczym tylko na przygotowanie cwu i to najlepiej jako przepływ).

 

Myślę, że nawet przy braku infrastruktury gazowej w gminie można pomyśleć nad zbiornikiem LPG. Także ten argument też już nie może stanowić wymówki dla świadomych inwestorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.08.2019 o 08:49, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Myślę, że nawet przy braku infrastruktury gazowej w gminie można pomyśleć nad zbiornikiem LPG. Także ten argument też już nie może stanowić wymówki dla świadomych inwestorów.

Jeśli nie ma infrastruktury gazowej, to przy nowoczesnych budynkach mocno stawia się na pompy ciepła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jeśli chodzi o sam budynek to w jego kształcie nic nie będziemy zmieniali, tylko oczywiście cały dach musi zostać wykonany na nowo ponieważ więźba się całkowicie spaliła i tutaj rozumiem, że trzeba będzie zgłosić już cały projekt.    Budynek był normalnie ubezpieczony (ubezpieczenie rolnicze) i umiejscowiony w planie działki, natomiast będziemy przeszukiwali papiery (było to budowane za czasów dziadka ponad 35 lat temu i przed najnowszymi przepisami, także nie jestem pewny czy szczegółowy plan budynku własnie istnieje).   W takim wypadku rozumiem, że po prostu trzeba będzie najpierw zgłosić chęć przebudowy na budynek mieszkalny i następnie złożyć projekt całego budynku z dachem, a dopiero później zabierać się już za pozostałe aspekty przyłączenie wody, kanalizacji itd. (elektryka jest)
  • Gość Alex
   Czy układając kostkę przy ścianie budynku należy najpierw scianę otynkować lub obłożyć steropianem
  • To określenie nie więcej niż 50m od drogi publicznej dotyczy właśnie III,II i I klasy ziemi i jest to jeden z 4 warunków które jednocześnie musi spełnić grunt żeby był uzgodniony bez odralniania.  WZ to decyzja o warunkach zabudowy tak ? Więc jak się ją dostanie to logiczne że można się wybudować. I podczas jej wydawania właściciel dowiaduje się czy dostaje uzgodnienie i może się wybudować czy musi odrolnić ziemie. U Was jak wydaje się decyzje to nie trafia ona do starostwa do uzgodnienia?  To jak rozumiesz ten art. 7 stawy o ochronie gruntow rolnych i leśnych? Mam nieodparte wrażenie że właśnie zamieniłeś te dwa terminy ze sobą. Odrolnienie nie jest zawsze konieczne i w tej ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych masz wpisane że grunty na terenie miasta nie potrzebują odrolnienia i nawet te chronionych klas kiedy spełnione są  te 4 warunki jednocześnie nie muszą być odralniane. A wyłączenie gruntów jest zawsze tylko raz się kończy  opinią a raz decyzją, i raz decyzją zwalniającą z opłat a raz naliczajacą oplatę. I to właśnie robi się podczas składania o pozwolenie na budowę.   A co do sytuacji którą opisałeś, u mnie za każdym razem starając się o WZ na daną działkę gdyby ją dostał wiedziałby że nie musi nic odralniać bo akurat te tereny nie podlegają pod działanie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (no bo dostał WZ) i później tylko nowy właściciel składa wniosek o wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej. I w zależności jaka jest klasa i jaka gleba postępowanie kończy się inaczej.
  • Witaj, Jakiś czas temu stanąłem przed podobnym problemem. Tak jak kolega wyżej pisał, na początek starczy mapka geodezyjna , a następnie wniosek o wydanie WZiZT. W zależności od specyfiki terenu możesz potrzebować dodatkowych dokumentów np. ocena oddziaływania na środowisko OOŚ lub tak jak w moim przypadku ( na skraju mojej działki rósł las ) potrzebowałem dodatkowo ekspertyzy ornitologicznej potrzebnej do wycinki drzew. Nie wiem gdzie planujesz się budować, ale śmiało mogę polecić tą firme ja mieszkam w okolicach Wrocławia, ale z tego co widzę maja kilka oddziałów na terenie całej polski.
  • Projekt musisz zrobić a jaki to zależy od zmian jakie chcesz dokonać. Czy projekt instalacji? nie zawsze jest wymagane. Nie, obowiązuje Cię prawo aktualne.   Skąd takie pytanie? Czyżbyś podejrzewał albo wiedział ze ten spalony budynek to była samowola?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...