Skocz do zawartości

Jak uzbroić ten strop


Recommended Posts

Witam. Czy ktoś by mógł podpowiedzieć jak w tym projekcie wykonać dobrze strop. Pytam bo w projekcie zostały użyte pręty fi8 i fi10 co myśle ze nie jest akurat problem bo standardowo jest fi10 i f12 ale skoro tak zostało zaprojektowane to musi być dobrze ale kwestia kładzenia tych prętów bo architekt rozplanował kładzenie prętów według dłuższej rozpiętości niż na krótszej co według kierownika budowy powinno być odwrotnie ponieważ lepiej pręty kłaść w popszek gdzie jest np 3m od ściany do ściany niż gdzie jest jest 7m. 

Kolejna sprawa to co zrobić gdzie rozpiętość w salonie jest po prawie 7m w obie strony bo obawiam się ze na takiej rozpiętości bez żadnego slupa może strop się ugiąć,nie wiem może wkręcić jakieś małe belki w strop i zawiesić na ścianach nośnych by to podtrzymywało.

Dodaje foto stropu mam nadzięje ze bedzie dobrze widać i proszę o radę.

 

20190730_152749.jpg

20190730_154936.jpg

Edytowano przez Kris0708 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Kris0708 napisał:

bo architekt rozplanował kładzenie prętów według dłuższej rozpiętości niż na krótszej co według kierownika budowy powinno być odwrotnie

Na to pytanie tylko i wyłącznie odpowie Ci architekt czyli autor tego projektu, kierownik niech nie kombinuje no chyba że ma uprawnienia i podpisze się pod tymi zmianami.

1 godzinę temu, Kris0708 napisał:

Pytam bo w projekcie zostały użyte pręty fi8 i fi10 co myśle ze nie jest akurat problem bo standardowo jest fi10 i f12

Takiej zamiany możesz dokonać bo dokonujesz zmiany na materiał lepszy, mocniejszy materiał, gorzej gdybyś chciał odchudzić :) 

Link do komentarza

Ale ja właśnie nie dokonuje zmiany na fi10 i fi12 tylko sugeruje ze standardowo strop jest robiony z fi10 i f12 ale skoro u mnie w projekcie architekt zaprojektował z fi8 i fi10 to przy tym zostane. 

Co do zmniejszenia stropu to kierownik zasugerował zrobić 15cm stropu niż tak jak jest w projekcie 20cm.

Kwestia tego co zrobić w pomieszczeniu gdzie jest rozpiętość 7m w obie strony i nie ma żadnego słupa tam strop będzie oparty na ścianach nośnych i tu pytanie co tam zrobić?

20190730_173735.jpg

Link do komentarza

Nie rób sobie z Nas jaj. I Albo kierownika wywal zawczasu, skoro projektu czytać nie potrafi i strop chce odchudzać o 25%, albo ekipę zmień, bo zbrojarz niedowidzi... Fi 12 nigdzie nie widzisz? 

Druga kwestia to przekrój znajdź. 

Trzecia- poczytaj o żebrach. 

Tylko w sumie po co, skoro to nie jest w Twoich kompetencjach 🤔

Link do komentarza
Gość mhtyl
39 minut temu, Kris0708 napisał:

Ale ja właśnie nie dokonuje zmiany na fi10 i fi12 tylko sugeruje ze standardowo strop jest robiony z fi10 i f12 ale skoro u mnie w projekcie architekt zaprojektował z fi8 i fi10 to przy tym zostane. 

Co do zmniejszenia stropu to kierownik zasugerował zrobić 15cm stropu niż tak jak jest w projekcie 20cm.

Kwestia tego co zrobić w pomieszczeniu gdzie jest rozpiętość 7m w obie strony i nie ma żadnego słupa tam strop będzie oparty na ścianach nośnych i tu pytanie co tam zrobić?

A co ja napisałem wczesnej? Możesz ale nie musisz dokonać zmiany średnicy pręta z mniejszego  na większy. Co do pozostałych kwestii jest od tego architekt, a kierownika to masz chyba z łapanki skoro sam proponuje i chce jeszcze się pod tym podpisać aby strop zamiast 20 cm zrobić 15 cm. 

Pytasz co masz robić? więc ja odpowiadam wal z tym pytaniem do architekta tego projektu.

Link do komentarza
4 godziny temu, Kris0708 napisał:

architekt rozplanował kładzenie prętów według dłuższej rozpiętości niż na krótszej

1. Wydaje mi się że tam są stropy krzyżowo zbrojone - chyba wszystkie - co jest typowe

2. 7x7m to duża rozpiętość - trochę dziwi brak podzielenia tego stropu podciągami,podciągiem - ale takapłyta krzyżowo zbrojona też może być - kwestia przyjęcia odpowieniego zbrojenia i grubości płyty.

Żadny belek nie wkręcaj - masz wątpliwosci - rozmawiaj z projektantem!

 

Oprócz foto stropu dodaj foto rzutu kondygnacjipod stropem - to się łatwiej zorientujemy. Przekrój też by się przydał.

2 godziny temu, Kris0708 napisał:

Co do zmniejszenia stropu to kierownik zasugerował zrobić 15cm stropu niż tak jak jest w projekcie 20cm.

Którego stropu?

Wytrzymałość stropu to pręty (ilość rozstaw i grubość oraz kształt zbrojenia i odpowiednie położenie prętów) i grubość płyty. Zmniejszenie grubości stropu o 1/4 to ryzyko katastrofy.

 

Znowu - konsultuj z projektantem!

2 godziny temu, Kris0708 napisał:

Kwestia tego co zrobić w pomieszczeniu gdzie jest rozpiętość 7m w obie strony i nie ma żadnego słupa tam strop będzie oparty na ścianach nośnych i tu pytanie co tam zrobić?

1. Pokaż rzut.

2. Taka rozpiętość może być - jeśli jest dobra konstrukcja.

 

Dobrze pisze Takiowaki - żebra. I przekroje pokaż - powinny byc co najmniej 2.

Jest też na pewno opis konstrukcji, opis techniczny projektu. Rysunki ważne, ale to nie wszystko.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

No to już jest coś - skomplikowane to trochę - ale widać że jest trochę podciągów, i konstrukcja wygląda na solidną. Grubość stropu 20 cm (nie jestem konstruktorem co prawda) wygląda na całkowicie uzasadnioną, chociażby rozpiętością stropów.

Wg mnie ta konstrukcja wygląda na logiczną - w każdym razie bardziej, niż to, co mówi twój majster.

 

Nie masz więcej przekrojów, całościowych i częściowych detali z części konstrukcji i jej opisu?

 

Co więcej - z tytułów projektantów wynika chyba, że to inżynierowie budowlani - konstruktorzy chyba - jeśli tak, to ciała by nie dali.

Ale to moje pozytywne domniemanie, bo z tą funkcją tzw. projektanta to różne dziwne rzeczy są :14_relaxed:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Opis konstrukcji wydaje mi się ponadprzeciętnie szczegółowy. Wczale nie masz wszystkich stropów 20cm grubości, bo i płytki 15cm też. Projektanci dostosowali grubość do potrzeb i OK.

To samo z prętami - masz różne grubości - więc nie wiem z czym masz problem? 

Są wieńce, podciągi, nadproża zróżnicowane, płyty - więc konstruktor dostosowywał konstrukcję do potrzeb i tyle.

Ja nie widzę tu żadnego błędu na oko - ale nie wydaje mi się, by ktoś tu coś mógł odpowiedzialnie zadecydować, że jest wszystko na pewno OK.

Jak masz wąpliwości - odzałuj kilka stówek i idź po ocenę do jakiegoś konstruktora. Przynajmniej będziesz spokojny. I nie będzie cię korciło zmienianie dobrego projektu!

Dla mnie ta dokumentacja wygląda na solidną. 

 

Jak masz majstra, czy kierbuda - ktory chce odchudzać lub zmieniać konstrukcję, a nie pokazuje w niej błędów grożących katastrofą - to się zastanów, czy jego nie zmienić.

Chyba, że też ma uprawnienia do konstrukcji i podpisze się na tych zmianach pieczątką z uprawnieniami, uprzednio rysując te poprawki jako aneks do  projektu (choć nie wiem czy to zgodne z prawem).

Link do komentarza

Ja nie mam zastrzeżeń co do projektu ani do architekta który to zaprojektował ale mam zastrzeżenia co do tego co sugeruje kierownik bo tak jak napisałem w pierwszym poście on chce odchudzić strop do 15cm i zmienić ułożenie prętów po krótszej rozpiętości ścian i tutaj mam obawy bo na tych wszystkich dość małych pomieszczeniach jak pokój czy kuchnia i garaż to nie powinno mieć wpływu bo tam rozpiętość ścian jest max 3m więc powinno być ok ale to duże pomieszczenie salon ma 34m i prawie po 7m rozpiętości i tutaj jest obawa ze jeśli pręty zostaną ułożone inaczej może gruchnać  i dlatego założyłem ten temat żeby to przedyskutować ale jasna sprawa że udam się do jakiegoś architekta czy nawet zapytam innego kierownika co o tym myśli i jeśli się okaże ze ten mój aktualny kierownik opowiada głupoty to go przegonie. 

Ok dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
1 godzinę temu, Kris0708 napisał:

ale jasna sprawa że udam się do jakiegoś architekta czy nawet zapytam innego kierownika

Chcesz pytać o strop - to pytaj konstruktora, nie architekta (chyba że on jest autorem konstrukcji).

Masz rację w jednym - że może nie do końca czytelny jest ten duży strop. Mnie się wydaje że tam wogóle powinny być krzyżowe zbrojenia, ale rzeczywiście nie jestem pewny, czy widzę te wszystkie podciągi, czy nie. Ale może to moje"niedowidzenie". Osobiście lubię, gdy podciągi, belki sa jednak widoczne przerywaną linią i z osią na rzucie. To daje czytelność konstrukcji. 

Z drugiej strony są tam punkty 3 i 4 połączone osiami (w tych osiach fundamenty filarków) , powtarzają się na poziomie parteru i w osiach na poziomie jego stropu - więc wygląda, że w tych osiach powinny być jakieś podciągi.

Jest to jakaś siatka - chyba konstrukcji budynku - siatki podciągów i wieńców.

Powinny być jakieś odniesienia do tej siatki 1,2,3...., A,B,C... w opisie konstrukcji - ale nie znalazłem w twych fotkach. Może poszukaj w opisie.

 

A czy nie możesz skontaktować się z autorami projektu, a jeszcze lepiej z parą knstruktorów podpisanych na branzy konstrukcji? Przecież oni najlepiej wiedzą, co zaprojektowali! 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, zenek napisał:

Chcesz pytać o strop - to pytaj konstruktora, nie architekta (chyba że on jest autorem konstrukcji).

To jest projekt katalogowy a autorami są panowie którzy przed nazwiskiem maja skrót arch.

1 godzinę temu, Kris0708 napisał:

Ja nie mam zastrzeżeń co do projektu ani do architekta który to zaprojektował ale mam zastrzeżenia co do tego co sugeruje kierownik bo tak jak napisałem w pierwszym poście on chce odchudzić strop do 15cm

To podziękuj kierownikowi za współprace bo to facet nieodpowiedzialny. Coś mi się wydaje że ten kierownik to jakiś młody szczeniak i wydaje mu się że jest najmądrzejszy na świecie.

Ma robić zgodnie z projektem, łaski nie robi a jak nie do sajonara dla kierownika.

Link do komentarza
3 minuty temu, mhtyl napisał:

To jest projekt katalogowy a autorami są panowie którzy przed nazwiskiem maja skrót arch.

Pewnie masz rację.

Modyfikuję moją radę. Trzeba spytać konstruktorów.

19 minut temu, zenek napisał:

A czy nie możesz skontaktować się z autorami projektu, a jeszcze lepiej z parą knstruktorów podpisanych na branzy konstrukcji? Przecież oni najlepiej wiedzą, co zaprojektowali! 

Zdążyłem wyedytować :14_relaxed:

Link do komentarza

No właśnie nie jest to młody szczeniak tylko facet w wieku ok 50 lat i zajmuje się tym długo ale kto wie może akurat takiego projektu nie przerabiał w swoim życiu i nie wie ale to już nie mój problem. Jutro spróbuje się skontaktować z głównym konstruktorem o ile mi się uda i zobaczymy. Dzięki

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 minuty temu, Kris0708 napisał:

No właśnie nie jest to młody szczeniak tylko facet w wieku ok 50 lat i zajmuje się tym długo ale kto wie może akurat takiego projektu nie przerabiał w swoim życiu i nie wie ale to już nie mój problem. Jutro spróbuje się skontaktować z głównym konstruktorem o ile mi się uda i zobaczymy. Dzięki

Czyli zajmuje się tym za długo ze mu takie durne pomysły przychodzą do głowy.

Wystarczy jak zadzwonisz do biura projektowego i powiesz w czym rzecz.

 

Link do komentarza
6 minut temu, Kris0708 napisał:

No właśnie nie jest to młody szczeniak tylko facet w wieku ok 50 lat i zajmuje się tym długo ale kto wie może akurat takiego projektu nie przerabiał w swoim życiu i nie wie ale to już nie mój problem. Jutro spróbuje się skontaktować z głównym konstruktorem o ile mi się uda i zobaczymy. Dzięki

Kolego, projekt jest ok, jeżeli masz za dużo kasy, to skonsultuj to z konstruktorem, jeżeli ma być optymalnie to niech robi szeryf co dostał do łapy, ile razy to trzeba powtarzać. A jak Cię nie stać - nie rób, niż masz to robić jak Ci ten "spec" proponuje

Edytowano przez aru
wieczór :) (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...