Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Domatorka1

Las na działce

Recommended Posts

Dzień dobry,

kupiliśmy od Urzędu Gminy działkę rolną z prawem do zabudowy, częściowo objętą tzw. "użytkiem zielonym". Po zmianie MPZT wiosną tego roku okazało się, że "użytek zielony" został przekwalifikowany na Teren leśny, w związku z czym planowany dom musi być odsunięty o 12 m od "lasu" (którego de facto nie ma...) Dom się już nie zmieści, w związku z tym czujemy się oszukani... Co można zrobić w takiej sytuacji? Kupiliśmy działkę w dobrej wierze bez lasu, a tu nagle mamy las...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Domatorka1 napisał:

Dzień dobry,

kupiliśmy od Urzędu Gminy działkę rolną z prawem do zabudowy, częściowo objętą tzw. "użytkiem zielonym". Po zmianie MPZT wiosną tego roku okazało się, że "użytek zielony" został przekwalifikowany na Teren leśny, w związku z czym planowany dom musi być odsunięty o 12 m od "lasu" (którego de facto nie ma...) Dom się już nie zmieści, w związku z tym czujemy się oszukani... Co można zrobić w takiej sytuacji? Kupiliśmy działkę w dobrej wierze bez lasu, a tu nagle mamy las...

Najważniejsze pytanie które się nasuwa - to kiedy kupiliście tę działkę od gminy?? I czy wówczas trwało już postępowanie w gminie odnośnie zmiany MPZP ??

Na pewno podczas kupowania tej działki, widzieliście dokumenty, jaki jest status tej działki?!? Powinien tez być chyba taki zapis w akcie notarialnym kupna działki, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W akcie notarialnym (luty 2018) jest wpis "działka położona jest na terenie jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej... oraz ...tereny użytku ekologicznego". W dalszej części pełnomocnik Gminy "zapewnia, że ...działka nie stanowi nieruchomości wymienionej w art. 37a ustawy o lasach, a w szczególności nie jest objęta aktualnie obowiązującym uproszczonym planem urządzenia lasów ani nie została wydana w stosunku do niej decyzja o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach z dnia itd..." Skąd mieliśmy wiedzieć, że może się tam pojawić las? (zresztą bezdrzewny...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a kiedy rozpoczęły się prace związane ze zmianą MPZP ?

Bo jeśli po nabyciu przez was nieruchomości 9(luty 2018) to rację ma chyba ekspert piszący wyżej...

Niestety lub stety - plany nie są dane na zawsze, można je zmieniać, występować z wnioskiem o zmianę, ale trwa to latami. Jest (powinno być?!?) jeszcze Studium uwarunkowań przestrzennych w którym określone są kierunki...takimi rzeczami trzeba się interesować, bo może byś sytuacja jak w waszym przypadku....Będzie ciężko coś takiego odkręcić, bo procedury zmiany MPZP ciągną się latami , a gmina niekoniecznie musi uwzględnić wasze uwagi....

Dla przykładu - jak rozpoczynałem starania w temacie budowy, to obowiązywał MPZP z 2005r, jak zamieszkałem, to wkrótce później uchwalono nowy MPZP (2011) a aktualnie trwają prace nad MPZP (2-3 lata temu opublikowano nowe studium) i za jakiś czas przyjdzie pewnie kolej na moją dzielnicę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Domatorka1 napisał:

Co można zrobić w takiej sytuacji? Kupiliśmy działkę w dobrej wierze bez lasu, a tu nagle mamy las...

Nie każdy teren leśny (nawet zadrzewiony) jest lasem, a odległość 12 m jest (była) od linii lasu.

 

Po drugie:

Od stycznia 2018 r  obowiązują nowe przepisy w tym zakresie - Warunki Techniczne ...........

Cytat

§ 271.

8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy (konturu) lasu, rozumianego jako grunt leśny (Ls) określony na mapie ewidencyjnej lub teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako leśny, przyjmuje się jako odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym
ogień.

8a. Najmniejsza odległość budynków wymienionych w § 213, wykonanych z elementów nierozprzestrzeniających ognia, niezawierających pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz posiadających klasę odporności pożarowej wyższą niż wymagana zgodnie z § 212, od granicy (konturu) lasu zlokalizowanej na:
1) sąsiedniej działce – wynosi 4 m,
2) działce, na której sytuuje się budynek – nie określa się
– jeżeli teren, na którym znajduje się granica (kontur) lasu, przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną,

 

Skrótowo i graficznie:

odleglosc-budynku-od-lasu.png

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, bajbaga napisał:

2) działce, na której sytuuje się budynek – nie określa się
– jeżeli teren, na którym znajduje się granica (kontur) lasu, przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną,

  

Jak należy interpretować ten zapis? Czy zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna to "zabudowa niezwiązana z produkcją leśną"? Tzw. zdrowy rozsądek tak podpowiada, ale język urzędniczy jest czasem dla mnie nieprzewidywalny.

Obszar oznaczony jako ZL wcina się na ok. 1/3 naszej działki. Pozostałe 2/3 to strefa MU, tyle, że jeśli zachować odl. 12 m to zostaje niewiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprościej jak można - załapujesz się na "bezodległościową odległość" od linii/konturu lasu.

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oto wypowiedź projektanta (w skrócie):

"Grunty, na których jest Państwa las nie są leśne (Ls). Starostwo interpretuje to tak, że jako w planie jest las oznaczony opisany z przeznaczeniem na grunty leśne więc jest teren pod las a należałoby mieć grunt z oznaczeniem ewidencyjnym Ls a w planie np mieszkaniówka wtedy ten paragraf ma moc." Ręce opadają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pismo z zapytaniem do starostwa lub (i) gminy, czy na tym terenie można wybudować budynek jednorodzinny zgodnie z nowymi przepisami (najlepiej wydrukować im ustęp 8 i 8a), oraz zgodnie z obowiązującym dla tego terenu MPZP.

 

Zwracam uwagę że ustęp 8 zawiera definicję "lasu" ( w poprzednim stanie prawnym nie było ani tej, ani takiej, ani żadnej innej definicji) :

Dnia 30.07.2019 o 15:56, bajbaga napisał:

lasu, rozumianego jako grunt leśny (Ls) określony na mapie ewidencyjnej lub teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako leśny

Jaśniej nie można - i nie ma miejsca na "interpretację".

Mając to na uwadze - w Waszym przypadku ma zastosowanie ustęp 8a.

 

Ps.

Pismo oczywiście za pokwitowaniem odbioru.

 

Ps.2.

Zawsze można zmienić projektanta na bardziej oczytanego w prawie i bardziej kumatego.

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, niestety wracam do problemu. Naczelnik Wydziału Architektury odmawia wydania pozwolenia na budowę jeśli nie odsuniemy się od lasu na odl. 12 m. Twierdzi, że § 271. 8a. nie dotyczy naszej działki, ponieważ w ewidencji gruntów nie ma lasu w sensie Ls. (Jest to teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako leśny). Zaś definicja lasu podana w § 271. p.8 odnosi się do budynków ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień i nie ma nic wspólnego z punktem 8a. Podpiera się przy tym koniecznością połączenia wymagań Prawa budowlanego, Prawa Geodezyjnego i MPZP (bez podania konkretnych artykułów), sugerując, że może wydać decyzję odmowną, a my ją możemy zaskarżyć. Nie chcemy iść na wojnę bo nie mamy na to czasu.

 

Proszę o pomoc!

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...