Skocz do zawartości

Studnia-czy warto?(Ile potrzeba wody na budowę?)


Reksio

Recommended Posts

Witam,
Na wiosnę zamierzam sie budować,zastanawiam sie czy pierwszego kroku nie wykonać takiego jak wykopanie studni ponieważ słyszałem że bardzo dużo potrzeba wody na budowę,czy to prawda?Studnia sie przyda na kolejne lata np. do podlewania ogródka, trawnika,mycia auta itp.
Czy potrzebuje pozwolenie na zrobienie studni?
Pozdrawiam Serdecznie
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Na wiosnę zamierzam sie budować,zastanawiam sie czy pierwszego kroku nie wykonać takiego jak wykopanie studni ponieważ słyszałem że bardzo dużo potrzeba wody na budowę,czy to prawda?Studnia sie przyda na kolejne lata np. do podlewania ogródka, trawnika,mycia auta itp.
Czy potrzebuje pozwolenie na zrobienie studni?
Pozdrawiam Serdecznie


Własna studnia bardzo ci się przyda na następne lata - a dużo nie kosztuje wiec warto ją zrobić.
Sprawdziłem w PORADNIKU PRAWNYM DLA BUDUJĄCYCH DOM - na co nie potrzeba pozwolenia na budowę - no i nie ma tam wyszczególnionej studni . Więc trzeba uzyskać na nią pozwolenie - muszą być spełnione pewne warunki - odległośc od granicy działki - 5m ; odległość od rowu przydrożnego - 7,5m ; itd.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Pompa właśnie przerabiam ten temat dobra to wydatek od 1800 zł grundfos to naprawdę warto, tańsze to po kilku latach problemy najlepiej nie remontować ich tylko nową kupić i tak 3 do 4 razy (bez robocizny oraz materiałów: uszczelki itp.) mamy nową grundfos. A studnia głębinowa to wydatek wielki! bo ceny wachają się od 250 do 500 zł od metra (na gotowo) czyli wierci się do 30m ( bez zezwoleń ) to w najdroższym przypadku można liczyć się z 15000tys + pompa grundfos i rury oraz zbiornik to mamy jakieś 19 000 do 20 000 pln! najtańszym kosztem to liczyć po 250 od metra ale należy pamiętać że w głębinowych musi być jakiś tam słup wody 2m nie wystarczy! i widziałem z tych najtańszych pomp razem z zbiornikiem tanie ale jeszcze ujdzie
Proszę jeszcze pamiętać że studnia głębinowa zaczyna się od około 10m w zależności od terenu (po przejściu przez drugą warstwę terenu)
Link do komentarza
Jeżeli chodzi o okolice Warszawy to ze studniami nie jest aż tak źle. Prawie cała dolina (pradolina ) Wisły jest w wode bogata z pewnymi wyjątkami oczywiście (np lokalizacja Instytutu Energi Atomowej w Świerku została wybrana celowo ze względu na brak warstw wodonośnych) A jeżeli chodzi o koszty to za 30m studnie głębinową trzeba zapłacić ok 3500pln z materiałem. Jeżeli chodzi o pompe to na okres budowy napewno warto tzw. ruską tania - nie boli jak ukradną lub budowlańcy popsują (ale niestety chiny zalewają nas podróbkami które chodzą tydzień, jeżeli kupować to napewno nie kolorową tylko srebrną z 10m przewodu elektrycznego produkcji białoruskiej) Docelowo niekoniecznie grundfos bo nie każdy przecież musi jeździć lexusem. Ten sam problem - są dobre pompy w dobrej cenie ale są też chińskie i tu zaczyna sie problem. Najlepiej polegać na opini studniarza albo bazować na doświadczeniach znajomych.
Link do komentarza
Studnia w którą można wsadzić pompe głębinową to studnia głębinowa. Czyli min 90mm żeby zmieścił sie np grundfoss. Głębokość nie gra tu roli a 30m to ustawowa granica poniżej której inwestor powinien wykonać (poprzez zlecenie uprawnionemu hydrogeologowi) projekt prac geologicznych a potem dokumentacje
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Ja mam własną studnię. Miała być zrzutowa dla drenażu, ale jak wykop osiągną 5 m dałem spokój, bo glina była tam twarda jak gotowa cegła, a ukształtowanie terenu groziło wybiciem źródła, więc mnie nie o to chodziło. Teraz napływa tam woda gruntowa, jest pompa i rozprowadzenie na ogród. Ostatnio wykonałem planowany drenaż i wydajność studni wyniosła jakieś 300 l/h.
Link do komentarza
Cytat

Pompa właśnie przerabiam ten temat dobra to wydatek od 1800 zł grundfos to naprawdę warto, tańsze to po kilku latach problemy najlepiej nie remontować ich tylko nową kupić i tak 3 do 4 razy (bez robocizny oraz materiałów: uszczelki itp.) mamy nową grundfos. A studnia głębinowa to wydatek wielki! bo ceny wachają się od 250 do 500 zł od metra (na gotowo) czyli wierci się do 30m ( bez zezwoleń ) to w najdroższym przypadku można liczyć się z 15000tys + pompa grundfos i rury oraz zbiornik to mamy jakieś 19 000 do 20 000 pln! najtańszym kosztem to liczyć po 250 od metra ale należy pamiętać że w głębinowych musi być jakiś tam słup wody 2m nie wystarczy! i widziałem z tych najtańszych pomp razem z zbiornikiem tanie ale jeszcze ujdzie
Proszę jeszcze pamiętać że studnia głębinowa zaczyna się od około 10m w zależności od terenu (po przejściu przez drugą warstwę terenu)



20 tysięcy to trochę drogo za studnię.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
U mnie też działa grundfos. Wiercenie studni Wisła wykonywała mi firma z Cisownicy.(tel.660-412-282)Już mi się zwraca ponieważ u sąsiada wierciła jakaś firma z Tychów.Wzięli zaliczkę i się nie przewiercili przez skałe i uciekli z " miejsca wypadku" i sąsiad podłączył się do mojej studni i zapłaciliśmy na pół.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Nie trzeba wiercić aż do wody oligoceńskiej. Zazwyczaj woda z typowej studni jest czysta ale często ma dużo żelaza (woda z pompy leci czysta a po zetknięciu z powietrzem żelazo utlenia się i po jakimś czasie robi się zółtawa) Na potrzeby wody pitnej można zastosować odżelaziacz a na podlewanie może iść woda surowa.
A dla wiadomości to woda oligoceńska w okolicach Warszawy zaczyna się na ok 220m ppt
Link do komentarza
Cytat

Nie trzeba wiercić aż do wody oligoceńskiej. Zazwyczaj woda z typowej studni jest czysta ale często ma dużo żelaza (woda z pompy leci czysta a po zetknięciu z powietrzem żelazo utlenia się i po jakimś czasie robi się zółtawa) Na potrzeby wody pitnej można zastosować odżelaziacz a na podlewanie może iść woda surowa.
A dla wiadomości to woda oligoceńska w okolicach Warszawy zaczyna się na ok 220m ppt



220 metrów... Heh, to dopiero byłaby przydomowa studnia, o głębokości 220 m. icon_smile.gif)
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Na wiosnę zamierzam sie budować,zastanawiam sie czy pierwszego kroku nie wykonać takiego jak wykopanie studni ponieważ słyszałem że bardzo dużo potrzeba wody na budowę,czy to prawda?Studnia sie przyda na kolejne lata np. do podlewania ogródka, trawnika,mycia auta itp.
Czy potrzebuje pozwolenie na zrobienie studni?
Pozdrawiam Serdecznie


żadnych zezwoleń nie trzeba, chyba,że studnia jest głębinowa i przekracza 30 m głębokości, a dla formalności to wg mnie pierwsze powinno się wykopać studnie a później brać za dom, a po wybudowaniu domu powinno się wykonać jeszcze zbiornik na deszczówkę , dziś to konieczność, a co do potrzeb na wode przy budowie to powiem trzeba masę wody, do wszyskiego,
np aby samemu wykonać chudą , tłustą wylewkę w pomieszczeniu 6*6 m i grubości 10 cm tj 3,6 kub betonu, dalej licząc 150 litrowa betoniarka razy 6 jest dopiero 1 cubik i razy 3,6 = 21,6 betoniarek ,do każdego ok, 30 litrów wody/3 wiadra zalężnie od pogody/ daje to 600 litrów a ile się rozleje, a mycie, później polewanie betonu ,ale nie martw się bo jeden kręg wody 100 daje około 480 litrów wody, więc wystarczy dobra 5 metrowej głębokości studnia i jest full wypas i o miejskiej można zapomnieć, tylko problem jest jeden ,jaki teren tak głęboka studnia a studnie są bardziej kapryśne jak kobiety, z poszanowaniem praktyk.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...