Skocz do zawartości

Budynek gospodarczy - czym pokryć dach?


Recommended Posts

1 godzinę temu, Shpack napisał:

To skraplanie jest  od strony wewnętrznej ? Bo na stronie zewnętrznej blachy nie raz widziałem rosę na leżącej na dachu , na ziemi czy na palecie.

Na trawie też się skrapla rosa. I to jest wilgoć jakby z góry opadająca na powierzchnię.

Ale może być też od dołu.

Przecież to zależy od warunków atmosferycznych - i ktora część, powierzchnia budynku albo otoczenia paruje - a która wychłodzona powierzchnia budynku przyjmuje ta parę i ją skrapla.

Wydaje mi sie, że np. wieczorem i  w nocy jest  taka sytuacja, gdzie nagrzane wnętrze powoduje podnoszzenie się wilgotnego powietrza w gorę (nawet tego zewnętrznego wchodzącego pod dach wiaty - i ta wilgoć napotykając opór w postaci blaszanego zimnego zadaszenia - skrapla się od spodu.

 

To jedna z możliwości 

Link do komentarza
2 godziny temu, podczytywacz napisał:

 

Przeczytaj mój post jeszcze raz...

 

2 godziny temu, Tymianek napisał:

Różnica temperatur.

Nie... dlatego, że po prostu nie jest to wiata całkowicie przewietrzana

Brak myślenia chyba prezentujesz - brak logiki.

 

Tymianek słusznie napisał, że jest "różnica temperatur"

I należy napisać logicznie zamiast twojego "Nie..." - Tak, bo nie jest to wiata całkowicie przewietrzana.

 

Gdyby była całkowicie przewietrzana - nie byłoby różnic temperatury wokół zadaszenia.

Mam nadzieję, że nawet bobas zrozumie :takaemotka: jak wyciągnie cumla i pomyśli...

Link do komentarza
Dnia 9.09.2020 o 17:00, podczytywacz napisał:

 

Przeczytaj mój post jeszcze raz...

 

Nie... dlatego, że po prostu nie jest to wiata całkowicie przewietrzana

W późniejszych godzinach jest to nadal ta sama "wiata" czyli "nie jest to wiata całkowicie przewietrzana" a zjawisko  skraplania już nie występuje.

Nie ma sytuacji kontaktu ciepłego powietrza z zimnym materiałem.

Edytowano przez Tymianek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 7.09.2020 o 20:31, Shpack napisał:

Widzę, że tylko jeden człowiek przeczytal ze zrozumieniem, zastanowił się i dał dobrą radę. Inni też mieli rację, ale przy ogrzewanych budynkach. Aby obliczyć punkt rosy, czyli miejsce, w którym skrapla się woda muszą być różnice temperatur. Pozdrawiam eksperta i nieśmiało zapytam gdzie on studiował budownictwo? 

Skora odgrzałeś starego kotleta to ...

Gdybyś przeczytał cały temat to  byś widział że to zła rada. Ale podpowiem boś może widzisz tylko to co chcesz widzieć, że autor tematu ma już położone pełne deskowanie i teraz na tym pełnym deskowaniu ma być ułożona blacha.

 Punkt rosy to oblicza sie do ścian murowanych i ocieplonych połaci, gdzie widzisz że ten dach jest ocieplony? Tu mowa o zjawisku kondensacji.

 

Link do komentarza
Dnia 9.09.2020 o 19:10, zenek napisał:

Brak myślenia chyba prezentujesz - brak logiki.

Pewnie... co to za różnica pod względem wentylacji (szeroko rozumianej) garaż - czyli zamknięta, blaszana buda - , a wiata - całkowicie, czy też trochę mniej przewietrzana...

Dnia 9.09.2020 o 16:39, Tymianek napisał:

Różnica temperatur.

Pokazałeś zamkniętą budę, na pewno nie do końca szczelną, ale napisałem:

 

obraz.png.4c0284e3a52f864e89196956e10dbb05.png

że to nie jest przewietrzana wiata!

 

Do garażu wwozisz wodę po opadach, śnieg na kołach, ma co rozpuszczać się i odparowywać... gdzie? - ano tam gdzie najzimniej rano...

W wiacie hula wiatr, więc na powierzchni pokrycia woda się nie wykropli...

Link do komentarza

 

I znowu Heniu...

3 godziny temu, 1henryk2 napisał:

 Punkt rosy to oblicza sie do ścian murowanych i ocieplonych połaci, gdzie widzisz że ten dach jest ocieplony? Tu mowa o zjawisku kondensacji.

Coś wiesz... ale nie do końca precyzyjnie...

 

 

Rosa faktycznie powstaje w wyniku kondensacji... i w ścianie murowanej, również niekoniecznie takiej docieplonej, i w kanadyjczyku - czyli w ocieplonej połaci - i na szybie w domu czy w samochodzie, pociągu...

 

 

Link do komentarza
18 godzin temu, podczytywacz napisał:

Pewnie... co to za różnica pod względem wentylacji (szeroko rozumianej) garaż - czyli zamknięta, blaszana buda - , a wiata - całkowicie, czy też trochę mniej przewietrzana...

Pokazałeś zamkniętą budę, na pewno nie do końca szczelną, ale napisałem:

 

obraz.png.4c0284e3a52f864e89196956e10dbb05.png

że to nie jest przewietrzana wiata!

 

Do garażu wwozisz wodę po opadach, śnieg na kołach, ma co rozpuszczać się i odparowywać... gdzie? - ano tam gdzie najzimniej rano...

W wiacie hula wiatr, więc na powierzchni pokrycia woda się nie wykropli...

Akurat w tym garażu jest zwykła graciarnia ale innym przykładem może być poddasze nieużytkowe, gdzie możemy zaobserwować podobną sytuacje. Wloty okapów są drożne czyli występuje ruch powietrza, nikt tam beczek z wodą nie stawia a mimo to możemy zaobserwować zjawisko skraplania się wody.

 

Link do komentarza

To ciekawa dyskusja.

Ja taki budyneczek, altanę o wym 4 x 8 m wybudowałem. Pokryłem go płytami falistymi, celulozowo-cementowymi. Ich plus jest taki, że potrzebują tylko trzech podpór w postaci łat na długości połaci. Budynek w lecie nie nagrzewa się, w zimie nie przemarza, bez wykropleń. Metr kwadratowy płyty tańszy od blachodachówki.... W jednym punkcie dachu wsunąłem płytę przeźroczystą, mam doświetlenie dachu. Budynek jest suchy, bez przecieków, a poza tym tani.  w łatwy sposób uniknąłem wszystkich wad, o których szanowni budowniczowie wspominacie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...