Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Odprowadzenie spalin i skroplin z kotłów kondensacyjnych


Recommended Posts

Kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, propanem czy niekiedy również z palnikiem olejowym zastępują coraz częściej tradycyjne urządzenia, głównie ze względu na znacznie wyższą sprawność. Do ich popularności przyczynia się też lepsza izolacja cieplna budynków jak i upowszechnienie się systemów ogrzewania powierzchniowego - głównie w formie ciepłej podłogi.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/kominy-kominki-piece/8065-odprowadzenie-spalin-i-skroplin-z-kotlow-kondensacyjnych

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to fakt, produkcję kondensatu łatwo zauważyć przy pracy kotła w zakresie temperatury medium do 50-55 stopni Celsjusza. Idealne rozwiązanie dla zasilania wodnego ogrzewania podłogowego albo dużej ilości  grzejników. Kocioł pracuje non-stop (limitem jest jedynie nastawa termostatu w pomieszczeniu lub/i informacji z czujnika pogodówki), wymiennik się nie studzi  itd. Odzyskujemy część ciepła ze spalin, wymiennik jest chłodzony wodą na powrocie o niskiej temperaturze i kółko się zamyka.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
28 minut temu, Gość Skand napisał:

Czy kondensat z kotła można odprowadzić bezpośrednio do ziemi na ogród pod rośliny lubiące kwaśną glebę?

Myślę, że jak lubisz się pastwić nad roslinkami, to tym sposobem je uśmiercisz.

Ale możesz do kanalizacji - czy nie prościej?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 miesiące temu...

Doprecyzowując – przy podłączeniu z użyciem systemu powietrzno-spalinowego pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz, niezależnie od wentylacji kotłowni. 

Ponadto gdzie jest potrzebny ten kocioł, o tak dużej mocy? Tu będą wchodzić w grę nieco inne przepisy bezpieczeństwa niż przy małych kotłach.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2020 o 15:23, zenek napisał:

Myślę, że jak lubisz się pastwić nad roslinkami, to tym sposobem je uśmiercisz.

Ale możesz do kanalizacji - czy nie prościej?

Wbrew panującej opinii ludzi, którzy tego kondensatu nigdy na oczy nie widzieli ani nie sprawdzali  - jest on lekko kwaśny a nie żrący. Woda w szklance z wcisnięta całą cytryną jest bardziej kwaśna :) Kondensat ma pH 4-5 a podobno ludzka skóra ma 5.5. Eksperyment z papierkiem lakmusowym potwierdzi moje słowa. Poniżej lista kwaśnych substancji z otoczenia

Ok. 0 pH – Skoncentrowany kwas solny
ok. 1 pH – Środki do sanitariatów, kwas w bateriach
ok. 2 pH – Kwas cytrynowy, odrdzewiacze
ok. 3 ph – Ocet, odkamieniacze
ok. 4 pH – Wino, cola
ok. 5 pH – Kawa, kwaśne deszcze
ok. 6 pH – Mleko
ok. 7 pH – Chemicznie czysta woda

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wbrew panującej opinii ludzi, którzy tego kondensatu nigdy na oczy nie widzieli ani nie sprawdzali  - jest on lekko kwaśny a nie żrący.

A jaki jest skład chemiczny?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Gość Bob
Mam pytanie: czy przykry zapach ścieków (siarkowodoru?) w okolicy pieca dwufunkcyjnego może mieć związek z odprowadzaniem kondensatu do kanalizacji? Okresowo pojawia się taki uciążliwy zapach, chociaż nie wiem czy nie wraca on kanałem wentylacyjnym, którego wylot na dachu jest w pobliżu odpowietrznika kanalizacji.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie cuda się dzieją przy spalinach z kotłów węglowych bo sama efektywność spalania pozostawia wiele do życzenia, ale z gazowych - pierwsze słyszę. Może zaciąga z cofką od kogoś z okolicy. Czym pali sąsiad i co jest w poblizu - tylko ten wylot z kanalizacji? Jest jeszcze jedna możliwość - zrzucasz kondensat do kanalizacji i nie masz zasyfonowania. Wtedy czujesz wyziewy "z własnego podwórka".

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wodny roztwór "czegoś" :)

 tak - ciekawe, że kilka lat temu, jak eliminowali kominki - takie dane były dostępne - teraz szukałem - i bardzo skąpo na ten temat, Widać w google tez cenzura. Coś tam nt, siarki, ale zamglone - a pamietam, że i inne związki się ulatniają :icon_wink:

 

Taki artykuł znalazzłem:

https://www.pb.pl/gaz-ziemny-bardziej-szkodliwy-dla-klimatu-niz-sadzono-970297

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Trzeba kupić listwy maskujące do ościeżnic (mogą być drewniane, z marketów budowlanych) i je dokleić na ścianach, a szpary pomiędzy nimi a ościeżnicami wypełnić szpachlą np. do drewna. Wszystko zaszpachlować, wyszlifować i pomalować. Po prostu, trzeba stworzyć pseudo ościeżnice, poszerzyć istniejące i zaakcentować je, Wtedy ich wygląd będzie diametralnie odmienny.    W ubiegłym roku robiłem coś takiego, ale ościeżnice były drewniane. Ponieważ na ścianach zostały położone płyty g/k, więc ich grubość "urosła", wystąpiła też konieczność poszerzenia ościeżnic, aby je dopasować do grubości ściany. Było z tym trochę zabawy, ale udało sie to zrobić w miarę dobrze. Własnie za pomocą listew drewnianych, szpachlowania, szlifowania i malowania. Po roku tylko w jednym miejscu ościeżnica "spuchła", ale myślę, że to wina użytej listwy, wada drewna. 
  • No właśnie, bo czasami tak się ułoży, jak z wygraną w totku. Wyrosną i właściwie nie wiadomo dlaczego. Ale próby odtworzenia tych warunków w zasadzie nigdy nie skutkują.    Chyba, że chodzi o boczniaka, albo pieczarkę z końskim łajnem.
  • 1. "Eksperci" dziennikarscy pisują o "napięciu prądu", taka też jest ich "eksperckość". Sam telefon nie jest w stanie, ale telefon z wtyczką od ładowarki już tak, o czym tzw. "ekspert" nie ma zielonego pojęcia. 2. Naucz się czytać do końca, a nie tak, jak jest Ci wygodnie. Napisałem wyraźnie, że gniazdek nie ma, albo są separowane. Ty widzisz gniazdko i wydaje Ci się, że to nasze partactwo, bo tego co w ścianie i poza fotografią nie widzisz i nie masz o tym pojęcia. A na fotkach jest salon łazienkowy, a nie polska komóreczka z pralką niemal wchodzącą na wannę. 3. Widać, widać, już nie pierwszy raz jesteś tu na forum "ekspertką" od spraw elektrycznych. 4. W łazienkach są strefy, gdzie montaż gniazdek jest dozwolony i gdzie jest zabroniony. Więc nie trywializuj i nie porównuj łazienki, która ma 30 metrów kwadratowych z kabinką w polskim bloku. I proszę, wypowiadaj się w tematach, w których masz orientację.   
  • Trzymałem na budowie drewno bukowe, pod zadaszeniem z rok czasu, w trawę wysypało się tam sporo kory,  w następnym roku rosło tam pełno podgrzybków, w środku miasta, najbliższe drzewo 100m od tego terenu, niektóre grzyby wykrzywione podnosiły kapeluszami tą korę jak rosły.   
  • Witam. Kupiłem mieszkanie, niestety drzwi w nim zamontowane na stare ościeżnicy. Drzwi są w miarę, nowe ościeżnicy nie planuje zamawiać na wymiar ( bardzo dużo to kosztuje, w łazience i w kuchni płytki położone przy samej ościeżnicy) Czy można ich zamaskować w jakiś sposób ( żeby było nie bardzo drogo i dobrze wyglądało)  Poniżej zdjęcia jak to wygląda. Dziękuję za odpowiedzi i pomysły
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...