Skocz do zawartości

Płyta GK i profil poszerzający okno zamiast obniżenie nadproża


Recommended Posts

Witam,

 

Spotkałem się z "ciekawym" rozwiązaniem dewelopera, kwestii zbyt dużego otworu okiennego, załatanego płytą GK i profilem poszerzającym. poniżej uzasadnienie dewelopera i fota tego cuda:

Screenshot_20190711-131010_Gallery.jpg.24913e33afb713dd1adcbc46c8862b83.jpg

"

Jest to element konstrukcyjny okna( system profili KBE )  i jest to taki sam profil  z jakiego wykonane jest okno z tym że zamiast szyby jest tworzywo konstrukcyjne  PCV o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła – jak dla całego okna .

To Na co Pan zwraca uwagę czyli płyta Gk – jest et to element wykończeniowy ale oczywiście w trakcie wykonywania . Płyta gk zostanie pokryta tynkiem – wcześniej zostanie zazbrojona siatką tynkarska  . Niestety ale jeżelibyśmy nie zastosowali płyty gk wówczas tynk nakładany od wewnątrz po prostu by odpadł od powierzchni   profilu poszerzającego  .

Co do profilu z zewnątrz  jest on w kolorze stolarki okiennej i na elewacji będzie widoczne poszerzenie nad oknem .

Cała ten element traktowany jest jako konstrukcja okna ( rama + poszerzenia + skrzydła )."

 

Po zapytaniu o cel takiego rozwiązania, otrzymalem następującą odpowiedź:

 

"

Żaden z producentów okien w systemie PVC nie podjął się dostawy okien na wymiar jaki był w projekcie czyli H = 260 cm , ponieważ standardowe wymiary okien w PVC a co za tym idzie komfort w użytkowaniu ( chodzi tu przede wszystkim o ciężar okna , awaryjność w użytkowaniu  , odkształcenia  stolarki.) to 240 -245  cm max max  .

Przy wymiarach okna w systemie PCV powyżej 240 cm należy liczyć się z wieloma problemami a takich chcemy  uniknąć.

 Decyzją  projektanta  skrzydła okien zostały zminiejszone  do wymiarów tak jak na całym budynku  (  okno na pozostałych kondygnacjach  wraz z ramami ma wysokość około h = 235cm )    ,

Wysokość całego pakietu okiennego  ( ramy +skrzydła )   na IV kondygnacji pozostała bez zmian  – poszerzenia to również część konstrukcyjna okna i część widoczna od strony elewacji "

 

Moje opytania są następujące:

1. Czy to ma sens  i takie rozwiązanie zabezpieczy przed utratą ciepła w zimie ?

2. Czy rzeczywiście tak się robi, czy może ktoś próbuje mnie oszukać i zmylić, że niby to całkiem normalny zabieg.

 

 

Link do komentarza

Wstaw tu świetlik, ale z komentarza Developera wynika, że czeka aż się odczepisz. O ile takie rozwiązanie ma potwierdzenie w projekcie - OK. Estetyczne to jest jak się jedno oko przymknie. Wg mnie to zmarnowany potencjał wysokości pomieszczenia i jego lepszego doświetlenia.

Widziałem oferty okien o wysokości 2365 mm, ale w tym przypadku można przecież wstawić stolarkę drewnianą dbając przy tym o jednolity wygląd elewacji.

Jest kilka opcji a takie "coś" wzbudza oczywiste emocje. Pomijam już argumentację Dewelopera.

Link do komentarza
Gość mhtyl
50 minut temu, Grid napisał:

Żaden z producentów okien w systemie PVC nie podjął się dostawy okien na wymiar jaki był w projekcie czyli H = 260 cm , ponieważ standardowe wymiary okien w PVC

Deweloper bajki opowiada, okna teraz zrobisz jakie chcesz kwestia tylko ceny a wiadomo deweloper robi jak najmniejszym kosztem aby uzyskać jak największy zyski i nie ma dzisiaj określenia "standardowe" kiedyś za dobrych czasów były okna o wymiarach standardowych dzisiaj robi się okna o wymiarach jakie się chce a raczej jakie się zamówi.

 

Czy wszystkie okna masz tak wykończone czy tylko to jedno.

Link do komentarza
11 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wstaw tu świetlik, ale z komentarza Developera wynika, że czeka aż się odczepisz.

Pewnie byłoby to nie zgodne z projektem/wizją budynku czy czymś takim. Aktualnie dopiero się przyczepiłem :D

11 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wg mnie to zmarnowany potencjał wysokości pomieszczenia i jego lepszego doświetlenia.

Widziałem oferty okien o wysokości 2365 mm, ale w tym przypadku można przecież wstawić stolarkę drewnianą dbając przy tym o jednolity wygląd elewacji.

Jest kilka opcji a takie "coś" wzbudza oczywiste emocje. Pomijam już argumentację Dewelopera.

Wg mnie też, pomieszczenie sporo traci. Zwłaszcza, że wysokość ścian wynosi 280 i w projekcie miały być okna 260. Niestety dopuszczalna była granica "+- 10 % różnicy" w co się zmieścili. Jednak nikt się tego nie spodziewał.

2 minuty temu, mhtyl napisał:

Deweloper bajki opowiada, okna teraz zrobisz jakie chcesz kwestia tylko ceny a wiadomo deweloper robi jak najmniejszym kosztem aby uzyskać jak największy zyski i nie ma dzisiaj określenia "standardowe" kiedyś za dobrych czasów były okna o wymiarach standardowych dzisiaj robi się okna o wymiarach jakie się chce a raczej jakie się zamówi.

 

Czy wszystkie okna masz tak wykończone czy tylko to jedno.

Tak wszystkie. Mało tego. Wszystkie mieszkania na tym poziomie takie dostały, gdyż wszystkie są nieco wyższe i tym samym miały mieć wyższe okna.

Również od początku wydawało mi się podejrzane to jak i tłumaczenie, że czegoś się nie da, ale to zaplanowaliśmy wcześniej.

Niepokoi mnie również to jakie właściwości termiczne będzie miało takie rozwiązanie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
13 minut temu, Grid napisał:

Tak wszystkie. Mało tego. Wszystkie mieszkania na tym poziomie takie dostały, gdyż wszystkie są nieco wyższe i tym samym miały mieć wyższe okna.

Być może a nawet na pewno deweloper zamówił wszystkie okna jednego wymiaru do całego budynku aby było taniej, a teraz ściemnia.

15 minut temu, Grid napisał:

Również od początku wydawało mi się podejrzane to jak i tłumaczenie, że czegoś się nie da, ale to zaplanowaliśmy wcześniej.

Niepokoi mnie również to jakie właściwości termiczne będzie miało takie rozwiązanie.

Jaki problem podzwonić do różnych producentów okien i zadać pytanie czy mogą wykonać okno o takim wymiarze jaki miał być  docelowy (H 260cm)i jaka cena oraz podaj drugi wymiar jakie jest obecnie (H 235 cm), będziesz sam widział kto mówi prawdę.

1 godzinę temu, Grid napisał:

Przy wymiarach okna w systemie PCV powyżej 240 cm należy liczyć się z wieloma problemami a takich chcemy  uniknąć.

Jeszcze nawiążę do wypowiedzi dewelopera. Przecież on się nie będzie martwił o prawidłowość działania okien bo na okna producent daje 5 lat gwarancji  i to broszka  producenta okien aby one działały prawidłowo.

 

Link do komentarza

zanim powiesicie developera to na chwilę zajrzyjcie do netu i poszukajcie czegoś w temacie, ot choćby katalogi techniczne, czy też wymiarowanie i ograniczenia w wielkości okien PCV  - to raz

dwa - co miałeś w umowie? PCV?

trzy - jeżeli miałeś PCV to osobiście nie widziałem okien o max h>250cm, chyba, że jakieś już poważne profile, które raczej zupełnie nie pasują to pozostałych na budynku, nie mówiąc już o samym szkle

zapewne miał być "penthouse" a wyszło jak wyszło, ot ułańska fantazja projektanta się nie sprawdziła :/

 

Link do komentarza
16 minut temu, mhtyl napisał:

 

Jaki problem podzwonić do różnych producentów okien i zadać pytanie czy mogą wykonać okno o takim wymiarze jaki miał być  docelowy (H 260cm)i jaka cena oraz podaj drugi wymiar jakie jest obecnie (H 235 cm), będziesz sam widział kto mówi prawdę.

 

 

Właśnie napisałem maila do producenta, od którego brali z pytaniem, czy mają coś podobnego na stanie i z prośbą o ewentualny katalog.

 

7 minut temu, aru napisał:

zanim powiesicie developera to na chwilę zajrzyjcie do netu i poszukajcie czegoś w temacie, ot choćby katalogi techniczne, czy też wymiarowanie i ograniczenia w wielkości okien PCV  - to raz

dwa - co miałeś w umowie? PCV?

trzy - jeżeli miałeś PCV to osobiście nie widziałem okien o max h>250cm, chyba, że jakieś już poważne profile, które raczej zupełnie nie pasują to pozostałych na budynku, nie mówiąc już o samym szkle

zapewne miał być "penthouse" a wyszło jak wyszło, ot ułańska fantazja projektanta się nie sprawdziła :/

 

W umowie było PCV, jednak z zastrzeżeniem możliwości zmian w wielkości okna +-10%, więc zakłądam, że tu nic się już nie da zrobić.

Szkoda, że o takich rzeczach nie myślą przed sprzedaniem mieszkania...

Link do komentarza

te +- 10% to zauważyłem, że przy oknach okleinowanych zmniejszają o 10%, może ty było tym podyktowane?

swoją drogą mogli już nie rżnąć profili aby zrobić nawietrzaki, tylko je wsadzić w to ustrojstwo

odnośnie termiki to pewnie lepiej by było żeby te GK było zlicowane z całą ścianą i wypchane wełną, tak to tam masz współczynnik pewnie 1,1 (max 1,0) zamiast czegoś w okolicach  0,3(?)

Link do komentarza
41 minut temu, aru napisał:

zanim powiesicie developera to na chwilę zajrzyjcie do netu i poszukajcie czegoś w temacie, ot choćby katalogi techniczne, czy też wymiarowanie i ograniczenia w wielkości okien PCV  - to raz

dwa - co miałeś w umowie? PCV?

trzy - jeżeli miałeś PCV to osobiście nie widziałem okien o max h>250cm, chyba, że jakieś już poważne profile, które raczej zupełnie nie pasują to pozostałych na budynku, nie mówiąc już o samym szkle

zapewne miał być "penthouse" a wyszło jak wyszło, ot ułańska fantazja projektanta się nie sprawdziła :/

 

Dlatego napisałem o alternatywie z drewna. Cena pewno by odbiegała od PVC ale Developer by na tym nie stracił chyba aż tak dużo. Przecież nie dopłaca do inwestycji. Wystarczyło przeprowadzić rozmowę z mieszkańcami i zaproponować inne rozwiązanie za dopłatą a nie wstawiać te maskownice.

Link do komentarza
32 minuty temu, aru napisał:

swoją drogą mogli już nie rżnąć profili aby zrobić nawietrzaki, tylko je wsadzić w to ustrojstwo

No właśnie to mnie boli.

32 minuty temu, aru napisał:

 tak to tam masz współczynnik pewnie 1,1 (max 1,0) zamiast czegoś w okolicach  0,3(?)

Nie mam aktualnie pojęcia na ten temat.

17 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Dlatego napisałem o alternatywie z drewna. Cena pewno by odbiegała od PVC ale Developer by na tym nie stracił chyba aż tak dużo. Przecież nie dopłaca do inwestycji. Wystarczyło przeprowadzić rozmowę z mieszkańcami i zaproponować inne rozwiązanie za dopłatą a nie wstawiać te maskownice.

Myślę, że musieliby zrobić tak w całym budynku, jak nie we wszystkich, które składają się na cały etap, a jest ich 5. niestety tylko Ten jeden ma wyższe mieszkania na jednym z pięter...

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Byłem wczoraj w pewnym dworku w okolicy Pęchowa. Okna 2.30 wysokości PVC + świetlik. Czyli reasumując - Developer mógł tak to właśnie rozwiązać zamiast tej zaślepki.

Zrobiłem również research i jedna z firm sprzedających okna, poinformowała właśnie o możliwości wstawienia okien ze świetlikiem. Developer jednak w niceodzienny i trochę niestosowny sposób argumentuje swoje rozwiązanie:

 

"W tym przypadku górne naswietla  jak Pan to nazwał byłyby ok 10 cm, trochę to pozbawione sensu w tym przypadku .

Ponadto jak Pan Dobrze wie dopuszczalny zakres zmian jaki możemy wprowadzać  obejmuję również okna ( standard wykończenia lokalu mieszkalnego wg umowy) dlatego nie rozumiem całej tej dyskusji".

 

Zatem był zapis w umowie, wybrano takie rozwiązanie i nic mi do tego, z jakiego powodu.  W końcu płacę za to tylko 400 tys  zł... i żadna informacja mi się nie należy :D

 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...