Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
pepelito

Malutki domek. Rozmyślenia nad jego sensem.

Recommended Posts

Witam!

Chcę sobie postawić budynek gospodarczy, bez pozwolenia, o powierzchni zabudowy 35m2. Następnie chcę go zaadoptować na mieszkalny. Od razu mówię, proszę mi nie wyjeżdżać, że na tylu metrach nie da się mieszkać, że to garaż, a nie dom itp. Zaznaczyć tutaj chcę, że jestem singlem i zamierzam nim zawsze być. Nie jestem typowym, człowiekiem i dla mnie liczy się tylko to, by mieć gdzie spać, umyć się i coś ugotować. Dom ma być tani w utrzymaniu.

Działkę mam, lekko pochyłą w kierunku południowym, 750m2. Mam plan i potrzebuje porady co do jego sensowności :). To, co chcę zrobić: bryła prostokąta 7x5m z dachem niesymetrycznym, dwuspadowym, zorientowany na południe, tak aby była spora powierzchnia dachu z przeznaczeniem na PV. Dodatkowo ma być "nieużytkowe" poddasze lub antresola. Północna strona parteru ok 0,5m pod poziomem gruntu, z tej strony brak okien. Ogrzewanie pompa ciepła powietrze-powietrze ze względu na oszczędność miejsca. Własna studnia głębinowa, o ile się to uda.

Moje wątpliwości:
1. Czy w sytuacji, gdy część parteru znajduję się poniżej gruntu, to jest nadal zaliczana jako parter? Co w sytuacji, gdyby poziom parteru był w całości pod ziemią. Powiedzmy te 0,5m. Czy wysokość budynku (max. 5m) jest liczona od strony elewacji?
2. Pompa ciepła powietrze-powietrze, to dobry wybór? Czy pompa może być zamontowana od północnej strony?
3. Przez zimę będę sobie projekt robił, siedzę w cadzie, niby co innego, ale coś tam naskrobię. Chcę to później oddać do architekta, żeby to zrobił po bożemu, ile może kosztować taka usługa, za tak prosty projekt?

4. Jaka technologia będzie najlepsza? Myślałem nad konstrukcją szkieletową.

Jeśli ktoś ma jakieś "ale", to proszę śmiało pisać. To są tylko czysto teoretyczne rozważania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, pepelito napisał:

 Od razu mówię, proszę mi nie wyjeżdżać, że ... 

...
Jeśli ktoś ma jakieś "ale", to proszę śmiało pisać.  

Boję się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pepelito napisał:

Jeśli ktoś ma jakieś "ale", to proszę śmiało pisać. To są tylko czysto teoretyczne rozważania.

Poczytaj sobie poniższe tematy jest tam trochę rzeczy o które pytasz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do zagłębienia w gruncie od jednej strony. Dwa ważne fragmenty z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

 

§ 6. Wysokość budynku, służącą do przyporządkowania temu budynkowi odpowiednich wymagań rozporządzenia, mierzy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych, bądź do najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

 

§ 73. 1. W pomieszczeniu mieszkalnym poziom podłogi od strony ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi nie powinien znajdować się poniżej poziomu terenu przy budynku.

 

Powietrzna pompa ciepła od północy to zły pomysł. Tam temperatura powietrza będzie zawsze odczuwalnie niższa niż od południa. Ponadto trzeba bardzo ostrożnie patrzeć na średnie, sezonowe współczynniki sprawności (SCOP) takich urządzeń. Tę wartość podaje się na etykiecie energetycznej. Tylko, że obliczana jest dla warunków klimatycznych znacznie cieplejszych niż polskie. Użyte za dyrektywą ecodesign określenie "strefa klimatu umiarkowanego" wprowadza w błąd. Proszę pytać o COP przy niskiej temperaturze zewnętrznej, -5°C, -10°C.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...