Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
pepelito

Malutki domek. Rozmyślenia nad jego sensem.

Recommended Posts

Witam!

Chcę sobie postawić budynek gospodarczy, bez pozwolenia, o powierzchni zabudowy 35m2. Następnie chcę go zaadoptować na mieszkalny. Od razu mówię, proszę mi nie wyjeżdżać, że na tylu metrach nie da się mieszkać, że to garaż, a nie dom itp. Zaznaczyć tutaj chcę, że jestem singlem i zamierzam nim zawsze być. Nie jestem typowym, człowiekiem i dla mnie liczy się tylko to, by mieć gdzie spać, umyć się i coś ugotować. Dom ma być tani w utrzymaniu.

Działkę mam, lekko pochyłą w kierunku południowym, 750m2. Mam plan i potrzebuje porady co do jego sensowności :). To, co chcę zrobić: bryła prostokąta 7x5m z dachem niesymetrycznym, dwuspadowym, zorientowany na południe, tak aby była spora powierzchnia dachu z przeznaczeniem na PV. Dodatkowo ma być "nieużytkowe" poddasze lub antresola. Północna strona parteru ok 0,5m pod poziomem gruntu, z tej strony brak okien. Ogrzewanie pompa ciepła powietrze-powietrze ze względu na oszczędność miejsca. Własna studnia głębinowa, o ile się to uda.

Moje wątpliwości:
1. Czy w sytuacji, gdy część parteru znajduję się poniżej gruntu, to jest nadal zaliczana jako parter? Co w sytuacji, gdyby poziom parteru był w całości pod ziemią. Powiedzmy te 0,5m. Czy wysokość budynku (max. 5m) jest liczona od strony elewacji?
2. Pompa ciepła powietrze-powietrze, to dobry wybór? Czy pompa może być zamontowana od północnej strony?
3. Przez zimę będę sobie projekt robił, siedzę w cadzie, niby co innego, ale coś tam naskrobię. Chcę to później oddać do architekta, żeby to zrobił po bożemu, ile może kosztować taka usługa, za tak prosty projekt?

4. Jaka technologia będzie najlepsza? Myślałem nad konstrukcją szkieletową.

Jeśli ktoś ma jakieś "ale", to proszę śmiało pisać. To są tylko czysto teoretyczne rozważania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, pepelito napisał:

 Od razu mówię, proszę mi nie wyjeżdżać, że ... 

...
Jeśli ktoś ma jakieś "ale", to proszę śmiało pisać.  

Boję się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pepelito napisał:

Jeśli ktoś ma jakieś "ale", to proszę śmiało pisać. To są tylko czysto teoretyczne rozważania.

Poczytaj sobie poniższe tematy jest tam trochę rzeczy o które pytasz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do zagłębienia w gruncie od jednej strony. Dwa ważne fragmenty z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

 

§ 6. Wysokość budynku, służącą do przyporządkowania temu budynkowi odpowiednich wymagań rozporządzenia, mierzy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych, bądź do najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

 

§ 73. 1. W pomieszczeniu mieszkalnym poziom podłogi od strony ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi nie powinien znajdować się poniżej poziomu terenu przy budynku.

 

Powietrzna pompa ciepła od północy to zły pomysł. Tam temperatura powietrza będzie zawsze odczuwalnie niższa niż od południa. Ponadto trzeba bardzo ostrożnie patrzeć na średnie, sezonowe współczynniki sprawności (SCOP) takich urządzeń. Tę wartość podaje się na etykiecie energetycznej. Tylko, że obliczana jest dla warunków klimatycznych znacznie cieplejszych niż polskie. Użyte za dyrektywą ecodesign określenie "strefa klimatu umiarkowanego" wprowadza w błąd. Proszę pytać o COP przy niskiej temperaturze zewnętrznej, -5°C, -10°C.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jeśli chodzi o sam budynek to w jego kształcie nic nie będziemy zmieniali, tylko oczywiście cały dach musi zostać wykonany na nowo ponieważ więźba się całkowicie spaliła i tutaj rozumiem, że trzeba będzie zgłosić już cały projekt.    Budynek był normalnie ubezpieczony (ubezpieczenie rolnicze) i umiejscowiony w planie działki, natomiast będziemy przeszukiwali papiery (było to budowane za czasów dziadka ponad 35 lat temu i przed najnowszymi przepisami, także nie jestem pewny czy szczegółowy plan budynku własnie istnieje).   W takim wypadku rozumiem, że po prostu trzeba będzie najpierw zgłosić chęć przebudowy na budynek mieszkalny i następnie złożyć projekt całego budynku z dachem, a dopiero później zabierać się już za pozostałe aspekty przyłączenie wody, kanalizacji itd. (elektryka jest)
  • Gość Alex
   Czy układając kostkę przy ścianie budynku należy najpierw scianę otynkować lub obłożyć steropianem
  • To określenie nie więcej niż 50m od drogi publicznej dotyczy właśnie III,II i I klasy ziemi i jest to jeden z 4 warunków które jednocześnie musi spełnić grunt żeby był uzgodniony bez odralniania.  WZ to decyzja o warunkach zabudowy tak ? Więc jak się ją dostanie to logiczne że można się wybudować. I podczas jej wydawania właściciel dowiaduje się czy dostaje uzgodnienie i może się wybudować czy musi odrolnić ziemie. U Was jak wydaje się decyzje to nie trafia ona do starostwa do uzgodnienia?  To jak rozumiesz ten art. 7 stawy o ochronie gruntow rolnych i leśnych? Mam nieodparte wrażenie że właśnie zamieniłeś te dwa terminy ze sobą. Odrolnienie nie jest zawsze konieczne i w tej ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych masz wpisane że grunty na terenie miasta nie potrzebują odrolnienia i nawet te chronionych klas kiedy spełnione są  te 4 warunki jednocześnie nie muszą być odralniane. A wyłączenie gruntów jest zawsze tylko raz się kończy  opinią a raz decyzją, i raz decyzją zwalniającą z opłat a raz naliczajacą oplatę. I to właśnie robi się podczas składania o pozwolenie na budowę.   A co do sytuacji którą opisałeś, u mnie za każdym razem starając się o WZ na daną działkę gdyby ją dostał wiedziałby że nie musi nic odralniać bo akurat te tereny nie podlegają pod działanie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (no bo dostał WZ) i później tylko nowy właściciel składa wniosek o wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej. I w zależności jaka jest klasa i jaka gleba postępowanie kończy się inaczej.
  • Witaj, Jakiś czas temu stanąłem przed podobnym problemem. Tak jak kolega wyżej pisał, na początek starczy mapka geodezyjna , a następnie wniosek o wydanie WZiZT. W zależności od specyfiki terenu możesz potrzebować dodatkowych dokumentów np. ocena oddziaływania na środowisko OOŚ lub tak jak w moim przypadku ( na skraju mojej działki rósł las ) potrzebowałem dodatkowo ekspertyzy ornitologicznej potrzebnej do wycinki drzew. Nie wiem gdzie planujesz się budować, ale śmiało mogę polecić tą firme ja mieszkam w okolicach Wrocławia, ale z tego co widzę maja kilka oddziałów na terenie całej polski.
  • Projekt musisz zrobić a jaki to zależy od zmian jakie chcesz dokonać. Czy projekt instalacji? nie zawsze jest wymagane. Nie, obowiązuje Cię prawo aktualne.   Skąd takie pytanie? Czyżbyś podejrzewał albo wiedział ze ten spalony budynek to była samowola?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...