Skocz do zawartości

Stan nowej więźby dachowej - czy jest to akceptowalne?


Recommended Posts

Przede wszystkim na twoim miejscu sprawdziłbym wymiary przekrojów poszczególnych części tej wieźby z projektem. Np. krokwie  - jeśli dobrze odczytałem fotki - wydają mi się na zbyt słabe. I chyba różne. A to b. ważna część konstrukcji dachu.

Kleszcze też wydają się co najmniej niszczyć membranę, a spinają krokiew o tak cienkich wymiarach - że ja bym to sprawdził.

Ale też jest kwestia gęstości i rodzaju konstrukcji dachu - to warunkuje te przekroje. Więc nie da się miarodajnie ocenić nie będąc na miejscu i nie mając projektu.

W kwestii więc łączeń, też chyba nie jest najlepiej, ale trudno to ocenić z kilku fotek. Najlepiej wziąść jakiegoś sprawdzonego cieślę na miejsce, albo konstruktora. Powie miarodajnie, co jest OK, a co poprawić.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
33 minuty temu, KriX96 napisał:

 Czy stan tej więźby jest akceptowany?

 

Tylko nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Czy o stan elementów drewnianych (spękania w pełni akceptowalne), stan połączeń elementów - nie bardzo widoczne, stan zakonserwowania - diabli wiedzą, coś tam zaciapano. 

Kiedyś cieśle łączyli wszystko na zaciosy, gwoździe czy śruby były jedynie elementem stabilizującym, tutaj widzę łaczenia doczołowe, ale w takiej sytuacji trudno ocenić jak to pracuje nie widząc reszty elementu, bo nie wiem w którym to miejscu więźby.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
49 minut temu, KriX96 napisał:

Czy stan tej więźby jest akceptowany?

Z tego  co widać na załączonych fotka to tragedia, jak dla mnie więźba do poprawki.

IMG_20190714_115217.jpg

Elementy łączące nie zapewnią stabilności więźby a łączenie krokwi z płatwią  to już jakaś paranoja bo z tego co widzę to krokiew przyłapana jest do boku płatwi tylko gwoździem!!!!!

Czym masz zamiar kryć dach?

O przekrojach nie będę wspominał bo już zenek o tym pisał, mi też przekroje drewna  nie pasują.

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedzi! 

Przekroje są wykonane zgodnie z projektem, wiec myślę, że powinno być w porządku. 

 

Impregnat raczej trzeba będzie nałożyć jeszcze raz, bo wydaje mi się, że połowa jest bez żadnego zabezpieczenia. 

 

Dach będzie kryty dachówką ceramiczną. 

 

Dokładnie tak jest, tylko jeden gwóźdź jest łącznikiem płatwi z krokwią. Jak to poprawić? 

Link do komentarza
Gość mhtyl
9 minut temu, KriX96 napisał:

Przekroje są wykonane zgodnie z projektem, wiec myślę, że powinno być w porządku. 

Dach będzie kryty dachówką ceramiczną. 

 

Dokładnie tak jest, tylko jeden gwóźdź jest łącznikiem płatwi z krokwią. Jak to poprawić? 

Jeżeli jest to zrobione zgodnie z projektem to projektant dał ciała, a cieśla to chyba z łapanki bo nie widziałem aby krokwie miały przekrój kwadratowy i w dodatku jeszcze do pokrycia ciężkiego bo dachówka ceramiczna do takiego pokrycia się zalicza był taki przekrój.

Te krokwie przytwierdzone jednym gwoździem do płatwi po położeniu dachówki będziesz podpierał od środka legarami, to jest więcej niż pewne.

Ja na twoim miejscu wstrzymałbym prace na dachu i wezwał inspektora nadzoru budowlanego, bo rozumiem że Kierownik Budowy pod takim wykonawstwem więźby się podpisał?

Link do komentarza
4 godziny temu, KriX96 napisał:

Przekroje są wykonane zgodnie z projektem, wiec myślę, że powinno być w porządku

Czy możesz w takim razie podać, jakie to przekroje, jakie wymiary: krokwi, płatwi, rozstaw więzarów, rozstaw krokwi? 

image.png.f86d61021508cb2aa50f882ce053a0f9.png

Na tej fotce krokiew wygląda jak łata - tak jest w projekcie?

4 godziny temu, mhtyl napisał:

pokrycia ciężkiego bo dachówka ceramiczna do takiego pokrycia się zalicza

właśnie - blacha może, ale dachówka? A jeszcze snieg?

Link do komentarza
4 godziny temu, KriX96 napisał:

Dokładnie tak jest, tylko jeden gwóźdź jest łącznikiem płatwi z krokwią. Jak to poprawić? 

Kiedyś też był tylko jeden gwóźdź, ale krokiew opierała się na zaciosach, a nie na gwoździu. Gwóźdź był jedynie łącznikiem spajającym i obciążeń nie przenosił. U Ciebie trzeba by to wszystko dokładnie obejrzeć, ja ze zdjęć nie potrafię tego ocenić.

 

A dachówka ceramiczna to spore obciążenie.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Kiedyś też był tylko jeden gwóźdź, ale krokiew opierała się na zaciosach, a nie na gwoździu.

 

image.png.dcaaade3200d612b409b52c3d17f309b.png

 

Tak to kiedyś robiono.

 

Ale teraz też i tak się robi: http://pl.blog.dietrichs.com/2015/05/kulawka-narozna-ukosna/

image.thumb.png.d06cb5a8f982080d3c71527a2ca97ae5.png

Wygląda to na drewno klejone i trudno powiedzieć na ile jest to poglądowy, na ile realistyczny widok.

 

Jednak jestem zwolennikiem tej tradcyjnej więźby, z łączami ciesielskimi . 

Link do komentarza
9 godzin temu, KriX96 napisał:

Dzięki za odpowiedzi! 

Przekroje są wykonane zgodnie z projektem, wiec myślę, że powinno być w porządku. 

 

Impregnat raczej trzeba będzie nałożyć jeszcze raz, bo wydaje mi się, że połowa jest bez żadnego zabezpieczenia. 

 

Dach będzie kryty dachówką ceramiczną. 

 

Dokładnie tak jest, tylko jeden gwóźdź jest łącznikiem płatwi z krokwią. Jak to poprawić? 

Jeżeli zrobione zgodnie z projektem, to ok.

Tragedii nie widać,  skąpa  ilość zdjęć więc trudno ocenić, z tego co widać to wystarczy dozbroić przez śruby w jętkach,  gwoździe lub blachy ciesielskie w kulawkach.

Zaimpregnować i tyle.

Gorzej z jest ze wstępnym pokryciem, przygotowane jest pod blacho dachówkę a ma być dachówka.   

Link do komentarza
Gość mhtyl
9 godzin temu, animus napisał:

Jeżeli zrobione zgodnie z projektem, to ok.

Tragedii nie widać,  skąpa  ilość zdjęć więc trudno ocenić, z tego co widać to wystarczy dozbroić przez śruby w jętkach,  gwoździe lub blachy ciesielskie w kulawkach.

Zaimpregnować i tyle.

Gorzej z jest ze wstępnym pokryciem, przygotowane jest pod blacho dachówkę a ma być dachówka.   

Animus, zdjęcia fakt są skąpe ale pewne szczegóły widać które mówią same za siebie że cała więźba jest tak zrobiona.

Powiedz czy to łączenie jest poprawnie wykonane?

 

IMG_20190714_114832.jpg

A tu  jest prawidłowo wykonanie połączenie krokwi z więźbą? I powiedz czy widziałeś krokwie o przekroju kwadratowym? bo takie tu występują a wiadomo że łatwiej złamać belkę o przekroju kwadratowym aniżeli o prostokątnym ustawiając ją na wysoki kant.

IMG_20190714_115217.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, animus napisał:

co do krokwi, to ja widzę że są prostokątne,

Przecież to nie kwestia prostokątnego przekroju, tylko wymiarów. Przekroju i rozstawu.

Łata też zwykle ma przekrój prostokątny. 

Poza tym nadmiernie oszczędnościowe wymiarowanie więźby dachowej (nawet jeśli spełnia wyostrzone w dół wymagania konstrukcji) może jest atrakcyjne przy zakupie, natomiast po latach ekspoatacji może skutkowac odkształcaniem połaci, odkształcaniem poszczególnych częścii innymi wadami. To samo z tanim gwoździowaniem zamiast profesjonalnego łączenia poszczególnych elementów.

Łącznie z mocowaniem do wieńca zelbetowego :12_slight_smile:

Następstwa są łatwo wyobrażalne. Jak w przysłowiu: Co tanie to drogie.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, animus napisał:

a co do krokwi, to ja widzę że są prostokątne,

Tak, jest to prostokąt ale bliżej do kwadratu aniżeli do krokwi 17X8 cm.

Szkoda tylko że autor tematu milczy i nie podał jeszcze wymiarów owej więźby.

Więźba ze zdjęć autora tematu raczej nie przypomina tej poniżej.

 

dlaczego-kwadratowa-murl.jpg

dach_kopertowy_Fot_4-730x491.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl
43 minuty temu, animus napisał:

Jeżeli przekroje są zgodne z projektem, to nie możecie tu nic zarzucać, ten temat jest wyczerpany, ktoś to obliczył, a "na oko to se możecie tylko gdybać".

 

Koledze też projektant wyliczył przekroje więźby pod dachówkę takie że jak zobaczył to cieśla to powiedział że blachy bał się na to położyć i zmienił przekroje na odpowiednie. Natomiast sąsiad mojego szwagra zrobił więźbę wg projektu i po ułożeniu dachówki więźba mu się zaczęła rozjeżdżać, więcej wydał na naprawę aniżeli zrobiłby to od podstaw.

 

47 minut temu, animus napisał:

 

Kupę starych domów ma krokwie kwadratowe, stoją latami pod dachówką. 

Tylko nie są takiego przekroju jak na fotce, co najmniej mają one przekrój  około 20 cm.

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, animus napisał:

Na fotce nie jesteś w stanie ocenić jaki to przekrój.

W przybliżeniu jest to możliwe. Załóżmy że płatew ma przekrój 18X18 to krokiew ma około 12 cm wysokości 10 szerokości.

Szkoda że autor nie napisze jakie ma przekroje.

Link do komentarza
2 godziny temu, KriX96 napisał:

Wyjaśnienie odnośnie wymiarów:

Krokiew i jętka: 8x16

Czyli prawidłowa, do przyjęcia. 

2 godziny temu, mhtyl napisał:

W przybliżeniu jest to możliwe.  krokiew ma około 12 cm wysokości 10 szerokości.

Szkoda że autor nie napisze jakie ma przekroje.

Sam widzisz jak to wygląda  gdybanie. Po co stresujesz KriX96 .:bezradny:

3 godziny temu, mhtyl napisał:

. Załóżmy że płatew ma przekrój 18X18 to krokiew ma

To też krokiew.

Tylko narożna - krawężnica.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, animus napisał:

To też krokiew.

Ale nazywa się płatew i ma inny przekrój niż krokiew.

4 godziny temu, KriX96 napisał:

Wyjaśnienie odnośnie wymiarów:

Krokiew i jętka: 8x16

IMG_20190714_115217.jpg

Z fotki wydać że jętka jest wyższa aniżeli krokiew, ale cóż jak zmierzyłeś to wiesz.

A płatwie jakie mają przekroje?

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, animus napisał:

Gdzie ty widzisz tu płatew?

Z fotki widać, że krokiew i dwie jętki w miejscu mocowania, mają podobne przekroje,  ale skręcono je 1 śrubą.

Tu podwójne skręcenie śrubami

 

Jetki_Fot_2-730x813.jpg

Ale co Ty pokazujesz? Mowa o czym innym a Ty wklejasz fotkę gdzie są faktycznie krokwie i jętki.

Ja pokazałem zdjęcie które wkleił  KriX96 gdzie widać wyraźnie że płatew a dokładnie stolec leżący jest o wiele grubszy od krokwi.

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Ale co Ty pokazujesz?

Pokazuje mocowanie dwoma prętami gwintowanymi.

Pokaż gdzie widzisz płatew.

40 minut temu, aru napisał:

a ja z innej beczki

autor ma w zasadzie kleszcze (choć jętki :D) a animus wkleił focię jętek, choć jak dla mnie sp....  jętek (lub kleszczy) :D

Pokaż gdzie widzisz kleszcze.

Kleszcze obejmują 2 elementy konstrukcyjne na raz, ale to powinieneś wiedzieć.

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 16.07.2019 o 23:01, animus napisał:

Pokazuje mocowanie dwoma prętami gwintowanymi.

Pokaż gdzie widzisz płatew.

A o czym zaczęła sie dyskusja o mocowaniu czy o przekroju płatwi względem krokwi? Wróć do postu #20

IMG_20190714_115217.jpg

Dnia 16.07.2019 o 23:01, animus napisał:

 

Kleszcze obejmują 2 elementy konstrukcyjne na raz, ale to powinieneś wiedzieć.

A jętki ile elementów obejmują aby było można nazwać je jętkami? Jesteś w błędzie niestety.

I to co ma autor to są typowe jętki widać to dokładnie na poniższej fotce

IMG_20190714_114832.jpg.

Dnia 17.07.2019 o 08:29, aru napisał:

rzeczywiście niewyraźnie piszę :icon_rolleyes:

no to dokładniej i poważniej: na zdjęciu które wkleiłeś to dla mnie ani jętki ani kleszcze :bezradny:

To co wkleił to faktycznie ani jętka ani kleszcze a w rzeczywistości są to jętki  tylko że jakoś odchudzone.

A najlepszym numerem jest to że animus wstawił fotkę bubla budowlanego a pisze że jest to wykonanie prawidłowe :)

 https://receptynadom.pl/sie-poprawnie-laczyc-jetki-krokwiami/

Cytat

POŁĄCZENIE NIEPOPRAWNE

Przykładem takiego niewłaściwego połączenia jest dostawienie jętek do boku krokwi i skręcenie ich śrubami(Fot. 1 i 2). Wynika to najpewniej z potraktowania jętek jako elementów rozciąganych, lecz nawet gdyby tak było, to taki sposób łączenia tych elementów wcale nie jest mocny. Nie należy też zapominać, że elementy drewniane często pękają wzdłuż, co dodatkowo może osłabiać połączenie.

Jetki_Fot_1-730x812.jpgJetki_Fot_2-730x813.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl
16 minut temu, aru napisał:

ale czytaj dalej ten artykuł, bo Twoja pierwsza fotka to w zasadzie też bubel:D

druga focia też oczywiscie

Pokazałem ja aby było wiadomo że chodzi o jętki a w zasadzie te fotki pokazują jeden i ten sam dach i że to bubel to wiedziałem, przecież to co wkleiłem to pisze że fot. 1 i 2.

Link do komentarza
12 godzin temu, aru napisał:

a ja z innej beczki

autor ma w zasadzie kleszcze

Tu się skłaniasz ku?

2 godziny temu, aru napisał:

rzeczywiście niewyraźnie piszę :icon_rolleyes:

 na zdjęciu które wkleiłeś to dla mnie ani jętki ani kleszcze :bezradny:

A teraz sam nie wiesz.:hahaha2:

22 godziny temu, mhtyl napisał:

W przybliżeniu jest to możliwe. Załóżmy że płatew ma przekrój 18X18 to krokiew ma około 12 cm wysokości 10 szerokości.

Szkoda że autor nie napisze jakie ma przekroje.

Pokaż gdzie widzisz tą płatew.

Link do komentarza
13 godzin temu, mhtyl napisał:

Ja pokazałem zdjęcie które wkleił  KriX96 gdzie widać wyraźnie że płatew a dokładnie stolec leżący jest o wiele grubszy od krokwi.

Pokaż, która to jest ta  płatew, ten stolec leżący.

Czy to to?

Dnia 14.07.2019 o 12:17, KriX96 napisał:

 

IMG_20190714_115220.jpg

 

Link do komentarza
12 minut temu, animus napisał:

Tu się skłaniasz ku?

cóż, skłaniam się, że to miała być jętka, która została wykonana w formie kleszczy

 

Cytat

A teraz sam nie wiesz.:hahaha2:

bo to co proponujesz to ni pies ni wydra

jętka podpiera (i powinna być w osi krokiew), a kleszcze ściągają i jak sam zauważyłeś są parzyście

Link do komentarza
10 minut temu, aru napisał:

cóż, skłaniam się, że to miała być jętka, która została wykonana w formie kleszczy

 

bo to co proponujesz to ni pies ni wydra

jętka podpiera (i powinna być w osi krokiew), a kleszcze ściągają i jak sam zauważyłeś są parzyście

Wklejając zdjęcie poglądowe, zaproponowałem tylko montaż drugiej śruby, żeby wzmocnić połączenie.

Co do kleszczy to ja ich tu nie widzę, choć są dwa elementy parzyście, ale obejmują tylko krokiew. :bezradny:

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, animus napisał:

Pokaż gdzie widzisz tą płatew.

 

2 godziny temu, animus napisał:

Pokaż, która to jest ta  płatew, ten stolec leżący.

Napisałem wyraźnie przecież że to 

 

15 godzin temu, mhtyl napisał:

gdzie widać wyraźnie że płatew a dokładnie stolec leżący

a nazwę tego elementu więźby wziąłem z netu bo nie pamiętam nazw każdego elementu więźby. Dodam że jeszcze wg innych źródeł nazywa się to krokiew kalenicowa, też sprawdziłem :) 

Natomiast co do jętki to tak jak napisał aru, powinna być w osi krokwi ale cieśle idą na łatwiznę i mocują ją po bokach.

 

Tylko nie wiem po co dyskutujemy o szczegółach gdy  autorowi tematu najwyraźniej już nie potrzeba naszych rad.

Pytanie było czy tak wykonana więźba jest akceptowalna i wydaje mi się że jest, na pewno przez autora jak i przez wykonawcę, przeze mnie raczej nie jest.

Co do poprawności wykonania jętki to w linku który wcześniej zapodałem jest o tym mowa, a wygląda to tak.

jetki_krokwie_laczenie_rys_21-730x813.jp

 

Jetki_Fot_3-730x813.jpg

Jetki_Fot_4-730x813.jpg

Poprawnie też można tak, mam na myśli pierwszy rysunek bo drugi sposób na jaskółczy ogon już wcześniej pokazałem.

f0eb87d0ed7bd066aa60b62e822b7671.jpg

Link do komentarza
15 godzin temu, animus napisał:

Kleszcze obejmują 2 elementy konstrukcyjne na raz, ale to powinieneś wiedzieć.

Kleszcze są są elementem więzara - spajają płatwie, krokwie i stolec (słupek). Pracują na rozciąganie.

Jętki rozpierają krowie - pracują na ściskanie.

Nie poprawiam waszych wypowiedzi - troszkę rozszerzam :12_slight_smile:

 

Dnia 16.07.2019 o 13:20, KriX96 napisał:

Wyjaśnienie odnośnie wymiarów:

Krokiew i jętka: 8x16

No cóż - jeśli te wymiary są takie w konstrukcji - no to są b. typowe.  Na fotkach wyglądają chudsze - no ale z faktami się nie dyskutuje.

No i jeśli są takie jak na dokumentacji - to też trudno dyskutować ich zasadność.

 

A czy możesz zamieścić foto dokumentacji - rzut, przekrój więźby dachowej, widok dachu?

4 godziny temu, animus napisał:

Pokaż gdzie widzisz tą płatew.

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

a nazwę tego elementu więźby wziąłem z netu

 

 

3 godziny temu, aru napisał:

cóż, skłaniam się, że to miała być jętka, która została wykonana w formie kleszczy

 

IMG_20190714_114909.jpg

 

Panowie!

Zastanawiam się, czy mówicie o tej fotce i tych kleszczach.

Jeśli tak - to to są kleszcze z platwią. Oczywiście płatwi w kalenicy, czyli szczycie dachu. Najczęście stosowne rozwiązanie w dachu płaskim (oczywiście umownie płaskim, czyli z małym spadkiem(ami)). Zwykle dalej krokwie sobie lecą do oparca na murłacie na ścianie zewn. I to wygląda na taki płaski dach - a konstrukcja stoi na belce (belkach) stalowej C .

Taka trochę pobałaganiona jest ta konstrukcja - ale jeśli skala niewielka, to i obciążenia mniejsze różne. I raczej pionowe, niż boczne.

 

No i wracając do meritum - jeśli dach jest niewielki i płaskawy, a te przekroje zbliżone do 8x16 - no to chyba może być - nawet przy tych niedoróbkach montażowych i gwoździach :yahoo:

 

Apel do autora tematu - pokaż projekt więźby - inaczej szkoda dalej się zastanawiać i roztrząsać różne możliwości.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
51 minut temu, zenek napisał:

Zastanawiam się, czy mówicie o tej fotce i tych kleszczach.

Jeśli tak - to to są kleszcze z platwią.

Jakie kleszcze? to są jętki. Kleszcze pomijając w porównaniu z jętkami w więźbie są znacznie dłuższe i spinają krowie w znacznie niższym punkcie krokwi aniżeli jętka.

Tu poniżej więźba jętkowa.

wiezby-dachowe_1.jpg

 

A tu więźba kleszczowa. Widzisz różnicę?

dz01MzAmaD0zMzY=_src_206201-rodzaje_wiez

 

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 godzin temu, mhtyl napisał:

Jakie kleszcze? to są jętki. Kleszcze pomijając w porównaniu z jętkami w więźbie są znacznie dłuższe i spinają krowie w znacznie niższym punkcie krokwi aniżeli jętka.

Tu poniżej więźba jętkowa.

Masz rację, że spinają niżej w takiej jak przedstawiłeś konstrukcji.

Ale ja napisałem wyżej o dachu prawie płaskim, w którym takie kleszcze są pod płatwią szczytową, kalenicową:

 

1.png.6fecc96196755da1aa09bd140fc044ab.png 

2.png.3947e9b175dc1e905a932d48fa13e109.png

 

To jest, wg mnie, konstrukcja kleszowa z naszego tematu.Tyle, że słupek powinien byc między tymi kleszczami - a jest obok. Ale to niedoróbka konstrukcyjna. 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
6 minut temu, zenek napisał:

Ale ja napisałem wyżej o dachu prawie płaskim,

Ale autor ma dach spadzisty około 40 stopni i jest to jak domniemywam czterospadowy z kalenicą.

I uważam że nie ma co się produkować bo autora tematu to nie interesuje, był tu dwie godziny i nic nie napisał, czyli dla niego jak pisałem wcześniej wykonanie tej więźby jest akceptowalne i nic po naszym pisaniu.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Mam tylko jedno pytanie, jakim cudem krokwie mają przekrój 

Dnia 16.07.2019 o 13:20, KriX96 napisał:

Wyjaśnienie odnośnie wymiarów:

Krokiew i jętka: 8x16

skoro belka kalenicowa (nazwa wg projektu) ma przekrój 14 cm X 14 cm?  czyli co? zdjęcie odchudziło belkę kalenicową? bo wyraźnie widać że krokiew jest węższa od belki kalenicowej  a powinna wystawać poza belke bo ma niby 16 cm a belka 14 cm.

 

IMG_20190714_115220.jpg

2 godziny temu, KriX96 napisał:

Witam, w załączniku projekt.

To nie jest projekt dachu. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

To nie jest projekt dachu.

To jest część projektu dachu - przekroje. Brakuje rzutu i widoku. Tylko nie wiem, czy sensownego. Albo tego samego.

Poza tym przekroje nie pasują do siebie chyba  -  o czym niżej. I budowa nie pasuje do projektu. :yahoo:

Z tymi krokwiami masz rację.

3 godziny temu, KriX96 napisał:

Witam, w załączniku projekt.

Dach ma 25 stopni.

Czyli taka pomieszana ta konstrukcja - kleszcze działające jak jętka. Belka kalenicowa podparta chyba słupkami. Na przekrojach.

Na przekroju BB są widoczne słupy żelbetowe w przekroju - dziwne, bo nie robi się przekroju przez słupa, tylko słup jest widoczny w widoku. Natomiast nie widać jakiegoś wieńca, belki  - spinających słupy. Co je trzyma w pionie - ten daszek????? I ten fundament pod łup zelbetowy - niewiele szerszy, niż dla ściany???

Na przekroju AA jest słup drewniany. I to od poziomu podłogi parteru. Nie widać zarysu fundamentu - stoi na podłodze????

Tu slupy żelbetowe, tam drewniany. Dziwne.

 

Wszystko pomieszane - ktoś tu chyba sobie żarty robi. :yahoo:

I:

1. Nie widać tych belek stalowych - a są na fotkach.

2. Nie widać tych słupow żelbetowych dochodzących do szczytu dachu - a są widoczne na przekroju.

3. Nie widac tych niby kleszczy  - jętek na każdej parze krokwi na fotce - a na projekcie są.

 

Więc albo źle czytam projekt i fotki  -- albo są one niezgodne z sobą. 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
50 minut temu, zenek napisał:

To jest część projektu dachu

Nie, to jest przekrój domu a nie projekt dachu.

44 minuty temu, KriX96 napisał:

Panowie, zrobię dziś więcej zdjęć i być może uda nam się dojść o co tu chodzi :icon_biggrin:

Zapewne jest to projekt indywidualny, tak?

4 godziny temu, KriX96 napisał:

 

Dach ma 25 stopni.



 

Dach o nachyleniu 25 stopni jest na pograniczu dozwolonego ( nawet jak dla mnie to powinien być min  30 stopni) minimalnego dla dachówki. Im mniejszy kąt nachylenia dachu tym konstrukcja musi być bardziej stabilna i wzmocniona bo działają na nią większe siły aniżeli przy dachu o spadku 40 czy 45 stopni.

Jaką dachówką masz zamiar pokryć dach?

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 17.07.2019 o 13:19, aru napisał:

Czy te dwa elementy parzyście to jętka? tak się robi jętki?

Tak się teraz robi jętki i inne elementy,:bezradny: złącza ciesielskie  zanikają, są pracochłonne i trudne do wykonania  dla budowlańców, nie dla prawdziwych cieśli, wypierają je gwoździe, śruby i blachy ciesielskie.  

3 godziny temu, mhtyl napisał:

Mam tylko jedno pytanie, jakim cudem krokwie mają przekrój 

skoro belka kalenicowa (nazwa wg projektu) ma przekrój 14 cm X 14 cm?  czyli co? zdjęcie odchudziło belkę kalenicową? bo wyraźnie widać że krokiew jest węższa od belki kalenicowej  a powinna wystawać poza belke bo ma niby 16 cm a belka 14 cm.

 

IMG_20190714_115220.jpg

 

To nie jest belka kalenicowa, to krokiew narożna, nie idzie poziomo choć na zdjęciu tak wygląda, kulawki pokazują gdzie to jest i co to za element. 

IMG_20190714_114909.jpg

Tu widać belkę kalenicową jest  nad jętkami.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...