Skocz do zawartości

Pozwolenie na budowę, pytanko


Recommended Posts

Witam, Jestem na etapie zbierania dokumentacji do pozwolenia na budowę. Na razie czekam na mapy zasadnicze ze starostwa do wniosku o warunki zabudowy dla mojej działki.

Mam również przyłącze energetyczne, wodę oraz kanalizację na działce i podpisane umowy z energetyką i wodociągami. Wiem, że w następnej kolejności będę musiał zlecić geodecie naniesienie budynku na mapę (czyli sporządzenie mapy do celów projektowych?). Mam pytanie odnośnie dalszych formalności. Czy muszę pisać wniosek o warunki techniczne przyłączy do energetyki i wodociągów, jeżeli już mam wszystko podłączone i mam umowy z nimi czy pominąć ten etap i po prostu dołączyć do wniosku jako załączniki kopie tych umów? Czy moglibyście również opisać mi pokrótce jakie dalsze kroki powinienem podjąć jeżeli chodzi o formalności? Adaptacja, kierownik budowy czy co?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

Link do komentarza
Gość mhtyl
22 minuty temu, shuter napisał:

Witam, Jestem na etapie zbierania dokumentacji do pozwolenia na budowę. Na razie czekam na mapy zasadnicze ze starostwa do wniosku o warunki zabudowy dla mojej działki.

 

Raczej mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych  w skali 1:500, jeżeli chodzi o PnB, do wydania WZ nie potrzeba wyciągać żadnej mapy.

22 minuty temu, shuter napisał:

Mam również przyłącze energetyczne, wodę oraz kanalizację na działce i podpisane umowy z energetyką i wodociągami. Wiem, że w następnej kolejności będę musiał zlecić geodecie naniesienie budynku na mapę (czyli sporządzenie mapy do celów projektowych?).

Masz rzeczywiście zrobione przyłącze energetyczne, wodę i studzienkę kanalizacyjną na działce? Coś mi sie wydaje że mylisz pojęcia.

Bo jeżeli występujesz o WZ to na jakiej podstawie zrobili przyłącza mediów?

Masz zapewne zapewnienie dostaw mediów do tej działki, bo takie zapewnienia są potrzebne aby dostać WZ a potem PnB.

Z wytyczeniem domu przez geodetę to jeszcze daleka droga. 

 

24 minuty temu, shuter napisał:

Mam pytanie odnośnie dalszych formalności. Czy muszę pisać wniosek o warunki techniczne przyłączy do energetyki i wodociągów, jeżeli już mam wszystko podłączone i mam umowy z nimi czy pominąć ten etap i po prostu dołączyć do wniosku jako załączniki kopie tych umów? Czy moglibyście również opisać mi pokrótce jakie dalsze kroki powinienem podjąć jeżeli chodzi o formalności? Adaptacja, kierownik budowy czy co?

Nie mam pojęcia co masz a czego nie.

Ustalmy najpierw co to za działka, masz wydane WZiZT czy jest dla niej MPZP?

Co z projektem? bo wymieniłeś prawie wszystko tylko nic nie wspomniałeś o projekcie.

Najpierw projekt i jego adaptacja i w między czasie możesz wybrać Kierownika Budowy a on już powinien pokierować co jest potrzebne do uzyskania PnB. Jak dostaniesz pozwolenie to wtedy geodeta i wytyczenie domu.

 

 

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

 Dziękuję za odpowiedź. Działkę kupiłem już uzbrojoną, mam na niej studzienkę kanalizacyjną i drugą z przyłączem wody. Wszystko mam zapisane w akcie notarialnym. Mam założony licznik wody i płaciłem już pierwszy rachunek za zużycie 1m. Mam też licznik prądowy w skrzynce energetycznej z ENEI i taryfę budowlaną C11. Dla działki raczej nie ma przewidzianego MPZP, ponieważ w urzędzie gminy od razu dostałem wniosek o wydanie warunków zabudowy do wypełnienia. Projekt już kupiłem. Przyłącza są zgodne na 100% jeżeli chodzi o kwestie prawne bo przetyk po drogą robiła gmina. Działka płaska 15 arów z dostępem do drogi asfaltowej gminnej po obu stronach. Mapę muszę dołączyć w dwóch egzemplarzach jako załącznik do wniosku. Było napisane "mapa zasadnicza w skali 1:500 lub 1:000"

Edytowano przez shuter (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
8 minut temu, shuter napisał:

Dla działki raczej nie ma przewidzianego MPZP, ponieważ w urzędzie gminy od razu dostałem wniosek o wydanie warunków zabudowy do wypełnienia. Projekt już kupiłem. Przyłącza są zgodne na 100% jeżeli chodzi o kwestie prawne bo przetyk po drogą robiła gmina. Działka płaska 15 arów z dostępem do drogi asfaltowej gminnej po obu stronach. Mapę muszę dołączyć w dwóch egzemplarzach jako załącznik do wniosku. Było napisane "mapa zasadnicza w skali 1:500 lub 1:000"

Teraz już przejrzyściej sie zrobiło :) 

Kupując działkę powinieneś dostać "stare" WZ które były wydane na poprzedniego właściciela albo przed zakupem działki wystąpić o WZiZT bo co będzie jak teraz nie pozwolę ci się na niej budować? a takie przypadki bywały.

Kupiłeś projekt nie wiedząc czy spełnia on WZ?

No trochę zacząłeś przygodę z budowa od tyłu, ale cóż, teraz musisz czekać na wydanie WZiZT a dio tego dołącz mapkę w skali 1:500, zamów ją u geodety, najlepiej jak będzie to ten sam co będzie Ci dom wytyczał wtedy możesz liczyć na jakiś rabacik :) 

I do WZ musisz tez dostarczyć zaświadczenie że masz na działce podłączone media, jakiego rodzaju ma być to zaświadczenie to w gminie czy powiedzą czy wystarczy jak dostarczysz umowę czy osobne oświadczenie.

 

Link do komentarza

Na przeciwko i z lewej strony sąsiedzi się już pobudowali i są to domy różne tj. jeden ma dach dwuspadowy i 2 kondygnacje a inny parterówka i dach czterospadowy, więc jestem dobrej myśli co do tego WZ :) Ja kupiłem projekt na parterówkę 83 metry pow. użytkowej z dachem dwuspadowym. Sugerowałem się prostotą i potencjalną ceną budowy. Działki są w tym miejscu bezpośrednio przylegające do drogi asfaltowej, a kanalizacja i prąd idą przy drodze, więc z tym też nie było problemów. Dzięki za odpowiedzi, a co do projektu i wniosku o WZ to dziwne to dla mnie było, że mam podać we wniosku takie dane jak kąt nachylenia dachu, wysokość budynku, powierzchnia zabudowy bez posiadania projektu. Dlatego wcześniej nabyłem projekt. Na mapki ze starostwa muszę czekać niestety 2 tygodnie. Czyli jak je odbiorę to z nimi do geodety, żeby naniósł budynek tak? I wtedy jak dostanę już decyzję o WZ to mogę robić adaptację i szukać kierownika budowy?

Bo z tego co piszecie to najpierw powinienem zrobić adaptację do działki, ale co mi to da jeśli np. nie dostanę WZ?

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Raczej mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych  w skali 1:500, jeżeli chodzi o PnB, do wydania WZ nie potrzeba wyciągać żadnej mapy.

.......

albo zostawić :), żeby było jednoznacznie

do WZ należy dołączyć mapę zasadniczą z zaznaczeniem obszaru objętego wnioskiem

Edytowano przez aru (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, aru napisał:

albo zostawić :), żeby było jednoznacznie

do WZ należy dołączyć mapę zasadniczą z zaznaczeniem obszaru objętego wnioskiem

Napisałem o mapce do celów projektowych bo niejednoznacznie autor tematu napisał, ale czy do każdego wydania WZ jest potrzebna mapka? Raczej mapka jest potrzebna wtedy kiedy są wydawane WZ i ZT.

2 godziny temu, shuter napisał:

Dzięki za odpowiedzi, a co do projektu i wniosku o WZ to dziwne to dla mnie było, że mam podać we wniosku takie dane jak kąt nachylenia dachu, wysokość budynku, powierzchnia zabudowy bez posiadania projektu

Do tego nie musisz mieć projektu, są to dane orientacyjne i nie wiążące ale dobrze podać to co chcesz wybudować bo wtedy nie musiał starać sie o kolejne WZ już do konkretnego projektu. Dopiero jak będziesz miał projekt wtedy podasz konkret do PnB.

 

2 godziny temu, shuter napisał:

Czyli jak je odbiorę to z nimi do geodety, żeby naniósł budynek tak? I

Tak, naniesie budynek na mapkę gdzie ma stać na działce i powinien nanieś przyłącza, zjazd na działkę oraz jak masz w planie wybudować jakiś gospodarczy czy garaż też powinien nanieś go na mapkę.

2 godziny temu, shuter napisał:

I wtedy jak dostanę już decyzję o WZ to mogę robić adaptację i szukać kierownika budowy?

Bo z tego co piszecie to najpierw powinienem zrobić adaptację do działki, ale co mi to da jeśli np. nie dostanę WZ?

Tak, jak dostanie WZiZT startujesz z projektem do projektanta czy architekta aby zrobił adaptacje budynku do działki.

Kto pisał abyś zrobił najpierw adaptację?

2 godziny temu, Buster napisał:

najpierw WZ jeśli nie ma MPZP,potem projekt zagospodarowania terenu,dopiero potem geodeta czyli wytyczenie budynku
https://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_zagospodarowania_działki_lub_terenu

Jak  geodeta wytyczy budynek jak nie ma PnB? Dopiero po uzyskaniu i uprawomocnieniu się PnB można coś robić na działce, a początkiem jest wytyczenie domu przez geodetę poprzedzone umieszczeniem tablicy informacyjnej o budowie przez Kierownika.

Link do komentarza

raczej zawsze do wniosku :)

skąd urząd ma wiedzieć co chcesz zabudować (np jaką część działki bo przecież niekoniecznie całą)

czasami lepiej samemu wskazać proponowaną lokalizację kubatury niż polegać na urzędzie

a jak masz wątpliwości - poszukaj w necie druku - wniosku o WZ

mapa zasadnicza, czasami zwana archiwalną

a MDCP to ta sama mapa tylko zaktualizowana przez geodetę po robocie w terenie "przyjęta do zasobów" geodezyjnych czyli z "czerwoną pieczątką"

wersji elektronicznej nie chcą honorować choć taka jest "matką map"

 

a co do WZ trzeba mieć z prac projektowych to byś się zdziwił tam gdzie wymagają do wniosku decyzji środowiskowej, to jest dopiero jazda, a nawet i bez tego, ale przy nieco większych inwestycjach

 

a co do wyprzedzającej realizacji projektu - ryzyko inwestora, choć tu widać, że inwestor trochę wie co w trawie piszczy i raczej prawidłowo ocenia sytuację

Link do komentarza
Gość mhtyl
4 minuty temu, aru napisał:

skąd urząd ma wiedzieć co chcesz zabudować

Wiadomo, że o WZ może wystąpić każda osoba i wystarczy podać tylko nr działki, a po to sie pyta przyszły inwestor urzędu czy na tej działce w ogóle coś będzie mógł wybudować i jeżeli będzie mógł to w przybliżeniu co, zanim ją kupi.

9 minut temu, aru napisał:

czasami lepiej samemu wskazać proponowaną lokalizację kubatury niż polegać na urzędzie

Przeważnie lepiej podać co się wybudować bo wtedy skraca się czas oczekujący na załatwienie papierkowej roboty, chodzi mi o to że najpierw gmina wyda WZ ogólne, a potem inwestor występuje już na gotowo z konkretnym projektem i pomysłem na zabudowanie działki i gmina ponownie musi wydać nowe WZ, a czas leci :) 

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 minuty temu, aru napisał:

znajdź sobie wniosek i przeanalizuj

i podejdź do tematu jakbyś chciał postawić chałupę na np hektarowej działce

 

 

Ale o co chodzi, bo nie rozumiem?

Po to występuje się o WZ aby się dowiedzieć co można wybudować, prawda? 

Link do komentarza
11 godzin temu, mhtyl napisał:

Jak  geodeta wytyczy budynek jak nie ma PnB? Dopiero po uzyskaniu i uprawomocnieniu się PnB można coś robić na działce, a początkiem jest wytyczenie domu przez geodetę poprzedzone umieszczeniem tablicy informacyjnej o budowie przez Kierownika.

Tak po cichu powiem Ci że nie zawsze.Zacząłem budować w sierpniu pewnego roku a PnB dostałem dopiero w maju następnego.Budynek był już pod dachem.
Nie powtarzaj tego nikomu,zwłaszcza autorowi wątku ;) :D

Link do komentarza
Gość mhtyl
23 minuty temu, Buster napisał:

Tak po cichu powiem Ci że nie zawsze.Zacząłem budować w sierpniu pewnego roku a PnB dostałem dopiero w maju następnego.Budynek był już pod dachem.
Nie powtarzaj tego nikomu,zwłaszcza autorowi wątku ;) :D

Wszystko można, można się wybudować nawet bez PnB.

11 minut temu, retrofood napisał:

To radzę Ci zapoznać się z tym tematem Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy

Trochę długie to, ale warto poczytać i wiedzieć.

 

Pisałem już wcześniej, jakiś czas temu o tym, że sprawa dotyczy Taurona i w Tauronie jest taka możliwość, natomiast w Enei można sobie tylko poważyć, jak nie ma sie odbioru domu to nie zmiany taryfy, a napisał że operatorem u nie go jest Enea.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 Pisałem już wcześniej, jakiś czas temu o tym, że sprawa dotyczy Taurona i w Tauronie jest taka możliwość, natomiast w Enei można sobie tylko poważyć, jak nie ma sie odbioru domu to nie zmiany taryfy, a napisał że operatorem u nie go jest Enea.

 

W Rzeczpospolitej Polskiej nie istnieje prawo Tauronu ani prawo Energi, ani prawo Enei. Jest prawo które stanowi Sejm RP, a w tej szczególnej kwestii prawo energetyczne, które obowiązuje na całym terytorium kraju.  Czyli również tam, gdzie zamieszkuje kol. shuter.

Link do komentarza
Gość mhtyl
29 minut temu, retrofood napisał:

W Rzeczpospolitej Polskiej nie istnieje prawo Tauronu ani prawo Energi, ani prawo Enei. Jest prawo które stanowi Sejm RP, a w tej szczególnej kwestii prawo energetyczne, które obowiązuje na całym terytorium kraju.  Czyli również tam, gdzie zamieszkuje kol. shuter.

To przytocz mi przepis gdzie mówi że każdy ZE w Polsce musi zmienić taryfę z C11 na G11 przed odbiorem domu. To że Tauron zmienia jest to jego dobrą wolą i przyciąga tym nowych klientów, on prawa nie łamie bo prawo nie zakazuje ale i też nie zabrania ale i co najważniejsze nie NAKAZUJE ZE aby zmieniać taryfę budynkom przed ich odbiorem, więc inne ZE które nie zmieniają taryfy przed odbiorem budynku prawa nie łamią. A czemu tak postępują? bo chodzi o kasę, prąd budowlany taryfa C11  wiadomo że jest o wiele droższa od prądu docelowego.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dzięki za zainteresowanie wątkiem. Ta taryfa C11 rzeczywiście dość drogo nas kosztuje. Kiedy dostanę już PnB to bardziej zainteresuje się tematem odnośnie zmiany taryfy, a na ten moment WZ i PnB to jest dla mnie priorytet. Odchodząc od tematu zapytam was jeszcze: Czy musieliście do wniosku o PnB dołączać wniosek o wydanie pozwolenia na zjazd z drogi publicznej? Czytałem, że po nowelizacji prawa budowlanego w kwestii uproszczenia przepisów zniesiono obowiązek wnioskowania o to. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, retrofood napisał:

Najpierw zapoznaj się z tematem, a potem próbuj dyskutować, bo na razie pieprzysz głupoty.

C11 to tzw. "Firma Wygodna", a przecież prywatny inwestor i budowniczy własnego domu nie jest firmą.  

No i co w tym temacie pisze takiego ciekawego? (mowa o temacie z linku jaki zapodałeś) to że facet zrobił Enenę w bambuko. On akurat miał inną sytuację niż autor tematu. I w owym temacie z linku piszą o taryfie C11 jako prądzie budowlanym więc czy ona nazywa się "Firma wygodna" czy inaczej fakt jest że taką taryfę wciskają jako taryfę budowlaną i każdy ją tak nazywa.

 

19 godzin temu, shuter napisał:

Mam też licznik prądowy w skrzynce energetycznej z ENEI i taryfę budowlaną C11.

Ja się zapoznałem i autor tematu napisał że ma taryfę budowlaną C11. Gdzie pisze że taryfa C11 jest  to tzw"Firma wygodna"?

 

 

2 godziny temu, shuter napisał:

Czy musieliście do wniosku o PnB dołączać wniosek o wydanie pozwolenia na zjazd z drogi publicznej? Czytałem, że po nowelizacji prawa budowlanego w kwestii uproszczenia przepisów zniesiono obowiązek wnioskowania o to. 

To powinien załatwić projektant adoptujący projekt.

2 godziny temu, shuter napisał:

Ta taryfa C11 rzeczywiście dość drogo nas kosztuje.

Bo drogie są opłaty abonenckie, gdy zmienisz taryfę na prąd docelowy zmniejsza są o połowę a do tej pory płacisz krocie czy używasz czy nie prąd. Jaką masz moc przyłączeniową?

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Ja miałem już dom ukończony ale nie odebrany i szanowna Enea miała to gdzieś, dla niej liczył sie kwitek po odbiorze domu.

Zobaczę czy coś się zmieniło bo mam sąsiada który się buduje i wiosną tego roku zrobili mu przyłącze i zamontowali licznik, teraz już ma zrobioną instalację elektryczną w domu i ma się dowiadywać czy zmienią mu taryfę. Jak się dowiem czy mu się udało dam znać.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 minutę temu, shuter napisał:

9kW i mam też siłę w skrzynce bo tak chciałem. Za samo utrzymanie płacę coś około 150-170zł na dwa miesiące bo jeszcze nic nie korzystam z prądu.

Ja mam 16 kW i płaciłem coś około 350 zł za dwa miesiące za samo utrzymanie jak to nazwałeś, gdy używałem a nie miałem odbioru rachunki były około 600 zł a teraz po odbiorze płacę 250-270 zł za dwa miesiące.

Tak więc jak widać jest o co się"bić" ale czy Enea przepuści taką kasę? też uważam że to jest ździerstwo.

Link do komentarza
Dnia 9.07.2019 o 14:20, shuter napisał:

9kW i mam też siłę w skrzynce bo tak chciałem. Za samo utrzymanie płacę coś około 150-170zł na dwa miesiące bo jeszcze nic nie korzystam z prądu. Mam umowę "kompleksową" tak ją nazywają w ENEA

Zapoznaj się z tematem, który podałem. To jest zdzierstwo.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Tylko jak gościu ma PnB na dom to jaki garaż czy altanka? Nie róbcie gościowi wody z mózgu.

każdy ZE rządzi sie swoimi prawami i proponowałbym sie zapoznać z polityką ZE w tym przypadku Enea aby wiedzieć czy można zmienić taryfę C11 na G11 czy inną przed odbiorem budynku. Telefon na infolinię znajdziecie bez problemu w necie.

Link do komentarza
39 minut temu, mhtyl napisał:

Tylko jak gościu ma PnB na dom to jaki garaż czy altanka? Nie róbcie gościowi wody z mózgu.

każdy ZE rządzi sie swoimi prawami i proponowałbym sie zapoznać z polityką ZE w tym przypadku Enea aby wiedzieć czy można zmienić taryfę C11 na G11 czy inną przed odbiorem budynku. Telefon na infolinię znajdziecie bez problemu w necie.

W sumie to prawda. W świetle ostatnich orzeczeń TK, dowolny usługodawca może np. odmówić wykonania usługi osobom mającym czarne włosy na głowie, albo takim, co to nie hodują pingwinów. Cóż, takie mamy prawo taki mamy klimat.

Ja na przykład zamiast raty kredytu wysłałem bankowi oświadczenie, że klauzula sumienia nie pozwala mi oddać mu pieniędzy.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Ja na przykład zamiast raty kredytu wysłałem bankowi oświadczenie, że klauzula sumienia nie pozwala mi oddać mu pieniędzy. 

No, no, i jaką dostałeś odpowiedź?

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, retrofood napisał:

W sumie to prawda. W świetle ostatnich orzeczeń TK, dowolny usługodawca może np. odmówić wykonania usługi osobom mającym czarne włosy na głowie, albo takim, co to nie hodują pingwinów. Cóż, takie mamy prawo taki mamy klimat.

Ja na przykład zamiast raty kredytu wysłałem bankowi oświadczenie, że klauzula sumienia nie pozwala mi oddać mu pieniędzy.

Robisz sobie ironię z poważnego tematu i piszesz ogólnikami, daj przepis, paragraf gdzie jest czarno na białym że ZE musi zmienić taryfę z budowlanej na docelowa przed odbiorem budynku.

Sądzisz że ja usilnie bronię to ździerstwo? sam przerabiałem ten temat, co prawda trzy lata temu ale przerabiałem i wiem co mówię. Też nie bylem chepi żeby płacić tyle kasy praktycznie za coś co mogłem płacić o połowę mniej.

W latach coś około 2007-2010 obecny na Śląsku ZE Waterland (nie wiem czy dobrze napisałem nazwę firmy) już wtedy dawał taryfę docelową bez odbioru budynku, warunkiem było bodajże posiadać taryfę budowlana 6 miesięcy, gdzie w tamtych latach obecny Tauron a wtedy Energia Pro nie robił tego. Obecnie Tauron zmienia taryfę i nie robi przy tym żadnych chocków klocków.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

 daj przepis, paragraf gdzie jest czarno na białym że ZE musi zmienić taryfę z budowlanej na docelowa przed odbiorem budynku. 

A niby dlaczego ja mam coś dawać? W temacie, który podlinkowałem, wszystko jest napisane.  Najpierw niech ZE pokaże przepis czarno na białym (oprócz własnych pseudowytycznych), że mnie na mojej prywatnej działce, obowiązuje taryfa przemysłowa.

Trzeba tylko nauczyć się czytać.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Nie bądź śmieszny, na Twojej działce chcesz mieć taryfę jaką ty chcesz? to nie będziesz miał żadnej bo warunki dyktuje ZE i powiedz to wszystkim  dlaczego mają taryfę C11 na okres budowy, niech nie biorą bo to taryfa przemysłowa, do podpisanie umowy z ZE nikt nikogo nie zmusza. Wytykasz mi że nie czytałem  a to raczej chyba Ty nie czytałeś tego co zapodałeś, bo plac budowy wg ZE jest spostrzegany jako co?

Cały czas chełpisz się że ZE nie może, to proszę pokaż, daj link do ustawy czy zacytuj owy przepis  a nie podpierasz się linkiem odsyłającym do pogaduszki na komercyjnym forum gdzie piszą tacy sami ludzie jak tu.

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, retrofood napisał:

Każdy sądzi według siebie. To, że Ty nie masz wiele do napisania wcale  nie świadczy o tym, że inni też nie mają.

To napisz z łaski swojej na podstawie swojej wielkiej wiedzy elektrycznej coś merytorycznego bo pomimo moich próśb nic nie napisałeś oprócz pustych okólników i odsyłania do tematu który nie rozwiązuje problemu, ja pisze konkrety poparte argumentami.

Natomiast co do taryfy C11 a dokładnie jej nazwy to że jest to taryfa firmowa nie oznacza że tylko firmy z niej korzystają bo place budowlane są obdarowywane tą taryfą. 

Na wielu forach jest ona nazywana jako taryfa budowlana czy prąd budowlany i to nawet na stronach wybitnie elektrycznych, przykład? proszę

Cytat

Taryfa budowlana to stawka opłaty za prąd, obowiązująca w czasie budowy domu. Jest ona określana symbolem C 11. Różni się ona od taryfy dla gospodarstw domowych (G) wysokością. 

źródło http://www.e-instalacje.pl/porady-budowlane/taryfa-budowlana-czy-trzeba-ja-zmienic-2872.html

 

Cytat

Prąd budowlany od dostawcy - taryfy: C11, C12a, C12b

...C11 – taryfa jednostrefowa, jedna stawka za 1 kWh bez całą dobę. To idealna taryfa dla osób, które planują budowę na pełnych obrotach, niezależnie od pory dnia. Stała, ujednolicona stawka pozwala uruchamiać maszyny w dowolnym momencie, dlatego nie musimy martwić się o cenę prądu.

...

źródło  http://www.elektro.info.pl/artykul/id6875,prad-budowlany-czyli-skad-czerpac-energie-elektryczna-na-czas-budowy-domu

Cytat

Prąd budowlany

Jeżeli jesteś klientem indywidualnym, który buduje dom, to na czas budowy nie możesz korzystać z taryfy dla gospodarstw domowych, tylko musisz korzystać z tak zwanego prądu budowlanego, czyli specjalnej taryfy przeznaczonej dla osób prowadzących prace budowlane.

W ramach prądu budowlanego mamy do wyboru trzy główne taryfy: C11, C12a i C12b. Jak można zauważyć po ich nazwie, są to taryfy tożsame z taryfami dla firm(o których niżej), przeważnie droższymi, niż taryfy dla gospodarstw domowych. Jednakże na zwykłą taryfę dla domu możemy przejść jedynie wtedy, kiedy przedstawimy sprzedawcy prądu dokument świadczący o odbiorze naszej nieruchomości.

źródło https://dobryprad.pl/taryfy/rodzaje/

Link do komentarza

Problemem jest brak oficjalnej definicji "gospodarstwo domowe" - nie mniej jednak nie znam przypadku aby sąd w orzecznictwie wskazał, że budowa domu (dla własnych potrzeb) wyczerpuje "znamiona" "gospodarstwa domowego".

Cytat

Odbiorcy w gospodarstwach domowych: „odbiorcy kupujący energię na potrzeby własnego gospodarstwa domowego z wyłączeniem działalności handlowej lub zawodowej" (art. 2 § 10 dyrektywy 2003/54/WE i art. 2 § 25 dyrektywy 2003/55/WE).

Cytat

Odbiorca paliw gazowych lub energii elektrycznej w gospodarstwie domowym - odbiorca końcowy dokonujący zakupu paliw gazowych lub energii elektrycznej wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym.

 

Jeśli ktoś dowiedzie (albo znajdzie w orzecznictwie), że budowa domu (na własne potrzeby)  =  odbiorcy w gospodarstwach domowych, będzie bohaterem nie tylko swojego domu - zostanie bohaterem wszystkich budujących własne domy. :icon_cool:

Link do komentarza

mhtyl - to, że sprzedawca i dystrybutor dyma klienta to powszechnie wiadomo; sztuką mniej znaną jest dymanie sprzedawcy i dystrybutora, a raczej wyegzekwowanie swoich prawi i skorzystanie z możliwości, które są

a jeżeli masz inne pojęcie to poproszę obal to co napisałem wcześniej, chętnie zapoznam się z  twardymi paragrafami, które mnie skazują na dymanko

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 minuty temu, aru napisał:

mhtyl - to, że sprzedawca i dystrybutor dyma klienta to powszechnie wiadomo; sztuką mniej znaną jest dymanie sprzedawcy i dystrybutora, a raczej wyegzekwowanie swoich prawi i skorzystanie z możliwości, które są

a jeżeli masz inne pojęcie to poproszę obal to co napisałem wcześniej, chętnie zapoznam się z  twardymi paragrafami, które mnie skazują na dymanko

 

To że jak nazwałeś "dymanko" robi Enea jest oczywiste, ja nie zaprzeczam, chodzi mi tylko jak mam czy Ty zrobić aby tego dymanka nie było jak polityka ZE jest taka a nie inna. Umowę podpisuje się i się  czyta co się podpisuje, a jak się nie zgadzasz z treścią umowy to jej nie podpisujesz i czekasz sobie latka na przyłącze a budowa stoi i czeka.

Więc nie miej do mnie pretensji bo ja nie bronię ZE, pisze jak jest w rzeczywistości, ale jakoś nikt tu nie podał złotego środka jak zmienić przed odbiorem technicznym domu taryfę  z C11 na G11 lub podobną.

 

Link do komentarza
55 minut temu, bajbaga napisał:

 Jeśli ktoś dowiedzie (albo znajdzie w orzecznictwie), że budowa domu (na własne potrzeby)  =  odbiorcy w gospodarstwach domowych, będzie bohaterem nie tylko swojego domu - zostanie bohaterem wszystkich budujących własne domy. :icon_cool:

Proponuję zapoznanie się z linkowanym tematem.

44 minuty temu, aru napisał:

mhtyl - to, że sprzedawca i dystrybutor dyma klienta to powszechnie wiadomo; sztuką mniej znaną jest dymanie sprzedawcy i dystrybutora, a raczej wyegzekwowanie swoich prawi i skorzystanie z możliwości, które są

a jeżeli masz inne pojęcie to poproszę obal to co napisałem wcześniej, chętnie zapoznam się z  twardymi paragrafami, które mnie skazują na dymanko

 

Dobrze nazwałeś, cała taryfa C11 w przypadku indywidualnego klienta (oczywiście z wyłączeniem działalności gospodarczej) jest zwyczajnym dymaniem człowieka przez instytucję mającą na zawołanie sztab usłużnych prawników, którym za zastraszanie klientów ta instytucja pieniędzy nie żałuje. 

Jednak przyciśnięta do muru nie ma żadnych realnych podstaw prawnych do wyjaśnienia swojego działania, oprócz własnych wytycznych. Co jest curiosum prawnym, strona sporu powołuje się na prawo, które sama stanowi. 

Czas najwyższy, aby ludzie zaczęli myśleć.

Link do komentarza
Dnia 9.07.2019 o 09:39, mhtyl napisał:

Pisałem już wcześniej, jakiś czas temu o tym, że sprawa dotyczy Taurona i w Tauronie jest taka możliwość, natomiast w Enei można sobie tylko poważyć, jak nie ma sie odbioru domu to nie zmiany taryfy, a napisał że operatorem u nie go jest Enea.

 

Dokładnie.

Póki nie dostarczyłem dokumentu odbioru budynku z PINB-udu i z gminy dokumentu o nadaniu numeru dla posesji - nie było mowy o zamianie taryfy budowlanej.

Link do komentarza
5 godzin temu, bobiczek napisał:

Dokładnie.

Póki nie dostarczyłem dokumentu odbioru budynku z PINB-udu i z gminy dokumentu o nadaniu numeru dla posesji - nie było mowy o zamianie taryfy budowlanej.

To samo miał mój sąsiad na przeciwko w zeszłym miesiącu ..

Link do komentarza
7 godzin temu, bobiczek napisał:

Dokładnie.

Póki nie dostarczyłem dokumentu odbioru budynku z PINB-udu i z gminy dokumentu o nadaniu numeru dla posesji - nie było mowy o zamianie taryfy budowlanej.

A zażądałeś podania podstawy prawnej takiej decyzji? Każdy woli zarabiać za frico 100 - 150 zł/miesiąc niż nie zarabiać nic. Więc niby dlaczego ZE miał dobrowolnie zrezygnować z golenia jelenia?

I tak będzie nadal, jeśli ludzie nie zaczną korzystać ze swoich praw. Jak to zrobić? Wszystko jest opisane bardzo dokładnie. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...