Skocz do zawartości

dwie szkoły dobierania wydajności centrali wentylacji mechanicznej


coulignon

Recommended Posts

Zauważyłem dwie szkoły dobierania wydajności central wentylacyjnych:

Pierwsza szkoła:
Wydajnośc maksymalna centrali na godzinę powinna być równa kubaturze budynku, czyli dla mojego domku to ok 350m3. Na pytanie kiedy będę używał ostatniego biegu odpowiedź brzmi że chyba nigdy. Na pierwszym biegu tej wielkości centrala wymienia średnio 100m3/godzinę i dość znacznie przesusza powietrze, szczególnie w zimie - to opinia paru osób mających rekuperatory

Druga szkoła:
Dobieramy wielkość centrali do ilości osób w domu przy czym na jedną osobę w porze nocnej nie więcej niż 20 m3/h. Czyli w przypadku mojej 2 osobowej rodziny wyklucza stosowanie centrali o wydajności 350m3/h

Do mnie bardziej przemawia ta druga wersja - wszak pusty pokój nie zuzywa powietrza, powietrze zużywają ludzie.

Czy ktoś ma jakieś ciekawe obserwacje? Oczywiście najchętniej widziani są praktycy którzy mają wentylacje mechaniczną i obserwację na temat komfortu lub dyskomfortu (np wpomniane przesuszone powietrze)

Oczywiście nie zakładam że zamontuje centrale o wydajności 90m3 ale też z drugiej strony centrala o wydajności 350-400m3 dla budynku 134m2- czy to nie lekka przesada?
Link do komentarza
Intensywność wentylacji zależy od wielu czynników i w praktyce dobór wydajności wentylatorów powinien uwzględniać największe zapotrzebowanie na świeże powietrze. Natomiast zredukowanie wydajności osiąga się przez zmianę prędkości obrotowej wentylatorów lub sterowanie wyłącznikiem czasowym, czujnikiem wilgotności bądź stężenia dwutlenku węgla.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...