Skocz do zawartości

Wysokość i odległość od komina na sąsiedniej działce


Recommended Posts

Mój dom stoi 1,5 metra od granicy, na której stoi budynek gospodarczy sąsiada. Założył w tym budynku c.o. i twierdzi, że wystarczy mu 5 metrów komina. Tą wysokością osiągnie poziom górnej krawędzi mojego okna na poddaszu. Jaka powinna być wysokość i odległość komina na sąsiedniej posesji?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/kominy-kominki-piece/4376-wysokosc-i-odleglosc-od-komina-na-sasiedniej-dzialce

Link do komentarza
Gość Kalina
Mam podobny problem. Od 10 lat jestem właścicielem piętrowego domu jednorodzinnego. W momencie zakupu sąsiadujące działki nie były zabudowane. Po dwóch latach po obu stronach wybudowane zostały domy parterowe, których kominy znajdują się naprzeciw mojego tarasu oraz okien na piętrze. Sąsiedzi przez cały rok palą w piecach ogrzewanych na węgiel i drzewo, nawet w najbardziej upalne dni. Immisje z ich kominów niezależnie od kierunku są przedmuchiwane wiatrem na moją posesję, do moich okien, przenikają przez otwory wentylacyjne. Nie mogę korzystać swobodnie ze swojej posesji. W niektórych miejscach tak śmierdzi, że nie da się tam stać. Zapach kominowych spalin krąży nad całym moim 11- arowym ogrodzie. Jeden z sąsiadów zaczął palić bez dymu ale i tak czuć te spaliny. natomiast z drugiej strony moje prośby zostały całkowicie zignorowane i sąsiedzi palą nie przejmując się dymem, który wędruje prosto do okien mojej sypialni. Nie mówiąc o stałym smrodzie z ich strony na mojej posesji. Po kilku latach zachorowałam na nadczynność tarczycy Graves-Basedow z silnym wytrzeszczem oczu na który jak się okazuje ma wpływ palenie papierosów tylko,że ja ich nigdy nie paliłam. Poszukując informacji dowiedziałam się,że przebywanie na zewnątrz w czasie smogu można porównać do palenia papierosów a nawet obliczyć jaką dawkę toksycznych substancji przyswoił nasz organizm w tym czasie (czyli, ile “papierosów wypaliliśmy”). W polskim prawie budowlanym powinien być przepis regulujący wysokość komina w stosunku do sąsiedniego budynku zwłaszcza przy różnicy wysokości budynków. Dlaczego mam wdychać trucizny z cudzego komina. To jest ograniczenie mojego prawa do czystego powietrza.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Najpierw rozmowa z sąsiadem, a w ostateczności interwencja w odpowiednim wydziale w Urzędzie Gminy/Miasta etc. Ja wiem, że z sąsiadami trzeba żyć i donoszenie jest passe, ale ta niepisana zasada obowiązuje obydwie strony. Może też komin przedłużyć i założyć strażak. Wtedy trzeba się tylko modlić o odpowiedni kierunek wiatru :). Najpierw negocjacje a potem drastyczne kroki.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...