Skocz do zawartości

Jaka jest minimalna ilość gniazd w pomieszczeniach?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Planując ich lokalizację należy pamiętać, że urządzeń elektrycznych cały czas przybywa, a korzystanie z przedłużaczy i rozgałęziaczy jest niewygodne. Już na etapie rozkładania instalacji elektrycznej dobrze wiedzieć, jakie będzie ogólne przeznaczenie i wystrój poszczególnych pomieszczeń.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/porady/235-ile-gniazd

Link do komentarza
Cytat

W kuchni – co najmniej pięć gniazd ze stykiem ochronnym, w tym jedno umożliwiające pobór prądu do 16 A. Stale podłączone są takie urządzenia, jak lodówka, okap, zmywarka (gniazdo wysokoprądowe)

  Co to znaczy "jedno umożliwiające pobór prądu do 16 A" ? Wszystkie gniazda mają mieć możliwość poboru takiego prądu. Tak samo wszystkie gniazda mają mieć styk ochronny. Poza tym nie ma gniazd "wysokoprądowych", wszystkie gniazdka są ogólnego przeznaczenia.

Link do komentarza
Cytat

W łazience – dwa zwykłe gniazda z bolcem i jedno wysokoprądowe do podłączenia pralki. Gniazdo pralki zajęte jest ciągle, do pozostałych dołączane są okazjonalnie np. suszarka do włosów lub golarka elektryczna.

No właśnie. Co to jest "gniazdo wysokoprądowe"? A pralka to powinna stać w pralni, a nie w łazience.

 

 

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
3 godziny temu, pikuś1 napisał:

trzeba kierować się  rozumem -  najlepiej  1-2  gniazda co  2-3 metry  na każdej ścianie  i  dodatkowo  w okolicy gdzie planuje się biurko, telewizor, komputer dodatkowo  po 2-3 gniazdka .

I takie kierowanie się rozumiem doprowadzi że ściana będzie w dziurach od puszek jak ser szwajcarski.

Link do komentarza

No tak i w XXI wieku dajemy gniazda co 2-3 metry czy jest potrzeba czy jej nie ma.

Dnia 3.08.2019 o 13:38, pikuś1 napisał:

trzeba kierować się  rozumem -  najlepiej  1-2  gniazda co  2-3 metry  na każdej ścianie  i  dodatkowo  w okolicy gdzie planuje się biurko, telewizor, komputer dodatkowo  po 2-3 gniazdka .

i nie dokładaj mi słów które nie napisałem bo o przedłużaczach nic nie wspominałem a to że mam odmienne zdanie od pikuś1 nie oznacza że jestem zwolennikiem przedłużaczy.

Link do komentarza
Dnia 2.07.2019 o 14:19, Pomocnik napisał:

Już na etapie rozkładania instalacji elektrycznej dobrze wiedzieć, jakie będzie ogólne przeznaczenie i wystrój poszczególnych pomieszczeń.

Zależy od okoliczności. Np. Małe domowe studio nagrań - mieszczące się na blacie 90x 132 cm.

2 gniazdka w ścianie.

Do tego kilka rozdzielaczy - razem ok. 25 odbiorników prądu Ale w sumie max ok 800w w porywach i tylko czasem. 

Czy byłby sens tylu gniazdek w ścianie?

Jest są jeszcze 2 gniazda na pozostałych ścianach używane sporadycznie.

A węc najpierw pomyśleć, do czego te gniazdka, a jeśli odbiorniki są koncentrowane w jednym miejscu, to rozdzielacz jest OK. Jeszcze jest kwestia ustawności pomieszczenia, zeby gniazdka tego nie blokowały.

4 godziny temu, retrofood napisał:

plątanina przedłużaczy

a przedłużacze z wyłącznikami przy gniazdkach pomagają to jakoś rozdzielić na blacie.

Choć pewnie w końcu skończy sie jakąś skrzynką-centralą z przełącznikami przy każdym gnieździe

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, zenek napisał:

Zależy od okoliczności. Np. Małe domowe studio nagrań - mieszczące się na blacie 90x 132 cm.

2 gniazdka w ścianie.

Do tego kilka rozdzielaczy - razem ok. 25 odbiorników prądu Ale w sumie max ok 800w w porywach i tylko czasem.  

A jeszcze   na to wszystko może spać kometa, albo co najmniej meteoryt...

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Mam nadzieję, że nikt nie bierze na poważnie powyższego tekstu. Wproadzie świadczy o dobrych chęciach, ale i totalnej niewiedzy, jak też obowiązujących przepisów, a także zaleceniach COBR.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...