Skocz do zawartości

Ostatnia transza a dokumentacja do odbioru budynku


Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie, czy firma budująca nam dom pod klucz może nie wydać dokumentacji potrzebnej do odbioru budynku w PINB.

Twierdzą, że wydadzą jak zapłacimy ostatnia transzę.

Ja wolałbym mieć najpierw odebrany dom a potem im przelać ostatnią transzę.

Bo po co mi dom jak będzie nie do zamieszkania.

Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, MariuszJ napisał:

Jest zapis :

"20% po odbiorze z terminem płatności 14 dni od dnia wystawienia FV.''

 

Tylko, że Oni twierdzą że chodzi o odbiór między nimi a mną.

 

 

1 godzinę temu, uroboros napisał:

Z tego zacytowanego fragmentu tak można zrozumieć :bezradny:

 

jak i kompletnie inaczej

a cały paragraf dotyczący odbioru dokumentacji? zapisy o zakresie umownym?

bo jak to firma, która buduje, to jej głównym zadaniem nie jest wykonanie dokumentacji, to tylko narzędzie do odbioru całości ich pracy, a inwestor nie jest kompetentny do uczynienia tego formalnie

 

zaproponuj mu np 50/50 tj, 10 teraz, 10 po albo pozytywnej kontroli PINB, albo po cichej zgodzie tegoż bo to przecież możliwe, że nawet nie przyjdą. Trwa to teraz 30(?) czy może mniej dni

ewentualnie (bo nie znam kwoty) ustalcie kwotowo podział płatności, kompromis jest konieczny po obu stronach

 

z pewnością wykonawca się boi, że jak budynek będzie odebrany to tej kasy nie powącha - wcale nie dziwię się.

 

Link do komentarza
40 minut temu, aru napisał:

z pewnością wykonawca się boi, że jak budynek będzie odebrany to tej kasy nie powącha - wcale nie dziwię się.

Tylko podejrzewam, że do tej pory wykonawca kwitował odbiór należności od inwestora za kolejne etapy, więc gdyby inwestor chciał go zrobić w konia to takiego kwitka ani wykonawca ani inwestor miał nie będzie że inwestor  uregulował całość za wykonaną pracę.

Link do komentarza
3 godziny temu, MariuszJ napisał:

Tylko, że Oni twierdzą że chodzi o odbiór między nimi a mną.

Mało doprecyzowane, bo można to interpretować jak widać na swój użytek, Ty uważasz że po odbiorze domu a wykonawca że po zakończeniu budowy.

Rozumiem Twój niepokój związany z jakąś niedoróbką ale z  drugiej strony w Umowie masz na pewno zapis o gwarancji jaką udziela wykonawca, więc gdy zapłacisz mu przed odbiorem domu a w czasie odbioru coś wyjdzie nie tak to masz na to gwarancję.

Link do komentarza
2 godziny temu, MariuszJ napisał:

Tak tylko, że transzę wypłaca bank na mój wniosek firmie, która buduje dom.

Nie mogą mi przelać tej transzy.

Więc nie rozumiem w czym problem ma ta firma.

 

 

 

Coś kręcisz, najpierw piszesz że chcesz wykonawcy zapłacić po odbiorze domu a teraz piszesz, że bank nie chce Ci przelać pieniędzy.

Jaki jest powód, że bank nie może Ci przelać pieniędzy?

Po zakończeniu etapu budowy powinien rzeczoznawca banku przyjechać na wizje lokalną aby stwierdzić czy faktycznie jest wykonane to co zawierał harmonogram, jeżeli jest wszystko ok, to bank przelewa pieniążki i zapewne tak miałeś z każdą transzą.

 

 

Natomiast co do umowy to jak pisałem wcześniej jest ona mało precyzyjna a w szczególności jeżeli chodzi o odbiór, nie jest jednoznacznie napisane o jaki i przez kogo ma być zrobiony ten odbiór.

Pozwoliłem sobie skrócić umowę aby była bardziej czytelna do fragmentów które wg mnie  interpretując wynika że chodzi o odbiór/zezwolenie na użytkowanie przez PINB. Bo jeżeli wykonawca ma dostarczyć wszystkie certyfikaty wg punktu 6 z §7 potrzebne do końcowego  odbioru domu to dla mnie jest to jednoznaczne, że chodzi o odbiór/zezwolenie na użytkowanie. Choć słowo certyfikat to też jak dla mnie dziwnie brzmi, bo można to znowu interpretować na dwojaki sposób.

Po lektorze umowy uważam, że zapłata dla wykonawcy należy sie po odbiorze/użytkowaniu domu.

 

Cytat

 

§ 3 Płatność

 

3.                20% po odbiorze z terminem płatności 14 dni od dnia wystawienia faktury.

§ 7 Obowiązki Wykonawcy

 

6.       Do czasu końcowego odbioru dostarczyć Zamawiającemu wszystkie certyfikaty i deklaracje zgodności wymagane w procesie budowlanym dotyczące przedmiotu niniejszej umowy.

§ 8 Obowiązki Zamawiającego

 

5.       Uzyskać zezwolenie na użytkowanie z PINB.

 

A tak ogólnie to nie jest mocny w przepisach i w sporządzaniu umów ale ta umowa jest jakaś dziwna bo punkty choćby z zacytowanego poniżej fragmentu nie są chronologiczne i logiczne napisane. Bo jak można napisać że wykonawca ma   dostarczony projekt budowlany umiejscowić na działce i uzyskać zezwolenie na budowę a wcześniej w 

§ 1 Przedmiot umowy w pkt 3.       Załącznik nr 4: Termin wykonania budowy (doprecyzowanie i wprowadzenie Aneksem do Umowy, po uzyskaniu pozwolenia na budowę) I nie rozumiem jak można najpierw pisać o zezwoleniu na użytkowanie pkt 5 a w pkt 6 pisać o przekazaniu placu budowy???!!!!

 

Cytat

§ 8 Obowiązki Zamawiającego

 

1.       Dostarczony projekt budowlany umiejscowić na działce i uzyskać zezwolenie na budowę,

                jeżeli za porozumieniem i upoważnieniem nie dokona tego Wykonawca.

2.       Doprowadzić media ( prąd, woda, gaz, odbiór ścieków),w zależności od ustaleń i możliwości.

3.       Umożliwić dojazd pojazdów na plac budowy o dmc. do 40 ton.

4.       Przygotować na terenie inwestycji miejsce dla dźwigu

5.       Uzyskać zezwolenie na użytkowanie z PINB.

6.       Przekazać plac budowy 7 dni przed rozpoczęciem budowy

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...