Skocz do zawartości

czym ogrzać domek letniskowy ale być może do pobytu stałego?


marko683

Recommended Posts

Witam i proszę o naprawdę fachowe porady a nie reklamy swoich firm.Mam dom w stanie surowym 11m na 7m wylane są wstępne posadzki okna i drzwi częściowo podpiwniczony,nad częścią piwniczną strop z płyt betonowych ,5cm. styropianu i cienka ok.3cm wylewka betonowa.dom budowany metodą gospodarczą wiec większość robiłem i robię sam.ściany z kozienickiego pustaka komórkowego o gr25cm teraz ocieplam płytą lamelową gr.10cm.Wiem że najpierw powinienem zakończyć mokre prace a potem ocieplać ale już 8 lat męczę się z tym domkiem i pora zabezpieczyć ściany żeby się nie zlasowały.Mam 12 cm luzu na posadzki włącznie z ociepleniem ,wysokość pomieszczeń 2m30 po odjęciu tych zbędnych 12cm obecnie wykonywana jest instalacja elektryczna.Dodaje że część piwniczna też ma jeszcze 12 cm luzu więc chyba walne jeszcze 5 styropianu i ......... no właśnie wolałbym tej części bardzo nie obciążać więc poradżcie czym ogrzewać? W łazience korytarzu i kuchni planuję położyć płytki a pokoje (2)panele.Proszę was o porady jak wy sobie byście to i czym najlepiej ogrzali i oczywiście od najtańszych do najdroższych sposobów.Z góry dzięki serdeczne.
Link do komentarza
Witaj,
ja mam podobny problem i cały czas mysle jakie najrozsadniejsze ogrzewanie zastosowac.. I narazie wymysliłem, co daje Tobie tez do przemyslenia, ze postawię kuchnie kaflową z podkową. Ona w okresie ziomwym podgrzeje mi wodę z wykorzystaniem na CO i wodę bierzącą.. Ponadto wykorzystuje ja do gotowania. Oszczędzam wtedy na gazie lub energi (w zależności czy bed emiał kuchnie gazową czy płyte ceramiczną). Latem poniewaz nie trzeba grzac, zastosuje elektryczny podgrzewacz wody dla wody bierzącej bierzącej.. Jako wspomagający nosnik ciepła zamierzam postawic kominek w pokoju.. I co Ty o tym myslisz..? Moze jest ktos kto i w tej wersji sie wypowie i doradzi czy dobrze mysle czy tez nie.. POZDRAWIAM.
Link do komentarza
Cytat

Witaj,
ja mam podobny problem i cały czas mysle jakie najrozsadniejsze ogrzewanie zastosowac.. I narazie wymysliłem, co daje Tobie tez do przemyslenia, ze postawię kuchnie kaflową z podkową. Ona w okresie ziomwym podgrzeje mi wodę z wykorzystaniem na CO i wodę bierzącą.. Ponadto wykorzystuje ja do gotowania. Oszczędzam wtedy na gazie lub energi (w zależności czy bed emiał kuchnie gazową czy płyte ceramiczną). Latem poniewaz nie trzeba grzac, zastosuje elektryczny podgrzewacz wody dla wody bierzącej bierzącej.. Jako wspomagający nosnik ciepła zamierzam postawic kominek w pokoju.. I co Ty o tym myslisz..? Moze jest ktos kto i w tej wersji sie wypowie i doradzi czy dobrze mysle czy tez nie.. POZDRAWIAM.



Witaj.Zastanawiam się nad kominkiem z turbinką i na ciepłą wodę przepływowy ogrzewacz elektryczny 12 kW (mam siłę) pomieszczenia nie duże jedynie salon ma 6 na 4 więc w nim może kominek a strychem pociągnąć rury do ogrzania pozostałych pomieszczeń.kaflowy nie jest zły z podkowa też tylko wydaje mi się że uroku i klimatu nie będzie a kominek to coś naprawdę fajnego wiem bo opiekuje się domem który jest cały ogrzewany kominkiem i część prądem łazienki podłogówka i kuchnia dom oczywiście piętrowy.u mnie domek mały i pomieszczenia niskie więc ..no jeszcze nie jestem przekonany i dalej liczę na jakieś podpowiedzi.U ciebie takie rozwiązanie z kaflem jest niezłe tylko czy latem nie lepiej ci będzie gotować na gazie? ja nie mam grzejników do CO i nad tym też sie zastanawiam.Pozdrawiam
Link do komentarza
Czesc,
Nie wiem czy wiesz ale piece i kuchnie kaflowe wracają do łask i są coraz modniejsze.. Odwiedź sobie strone http://www.sobkowiak.prv.pl/ i wejdź w zakładkę "piece i kuchnie kaflowe". Zobacz jakie piekne piece3 i kuchnie teraz stawiają.. Ja ze względu na ustawieni komina i naroznika z kuchnią połoczonego chce zrobic jedną całość tj. Przejscie z kuch kaflowej w kominek tez kaflami wyłozony.. Wiesz ja tylko podpowiadam. Ale zimą paląc w kuchni masz zagwarantowane ciepło od kuchni (bezpośrednio), masz cały czas ciepłą wodę, którą mozesz wykorzysac do 2,3 grzejników na poddaszu oraz ciepłą bieżącą wode w kranach.. Latem z kuchni nie korzystasz. Ja oprócz kuchni postawie sobie płyte ceramiczną (elektryczą), a na ciepła wode elektryczny podgrzewacz wody.. Wtedy nie musze grzeac bojlera, a wode ciepłą mam.
Atutem takiej kuchni jest również: zainstalowany tzw. wkład chlebowy, gdzie mozna upiec ciasto, pizze, chelb, pasztet itd. Ponadto jesieniom idziesz na grzyby - gdzie je suszyc..? A tak, wieszasz nad fajerka i grzybki na wigilie jak znalazł.. icon_wink.gif
Ja słyszałem
To jest tylko podpowiedź, a jednoczesnie podzielenie się jak ja chce zrobic.. i tez mam nadzieje ze kto inny jak to przeczyta powie nam czy dobrze mysle czy też nie.. Pozdrawiam
Link do komentarza
Przeglądałem wasze forum poszukując też rozwiązania dla siebie a wybrałem coś całkiem innego niż tu proponowane. Wybrałem to :http://www.yox-pol.wroclaw.pl/ w połączeniu z solarami (rury próżniowe 24szt i chyba jeszcze dodam parę) + bufor 1000 litrowy z wewnętrznym 150 litrowym + kominek z płaszczem. Mam stary poniemiecki dom z lat 30 230m z czego jest 120 ogrzewania podłogowego. Mieszkam już 3 miesiące i cały czas patrzę na licznik. Wcześniej miałem mieszkanie 80m i ogrzewanie piecem gazowym dwu funkcyjnym i do tego cała elektryczność to teraz rachunki mam mniejsze niż rok temu w tym samym czasie, a tu cały dom. Mam zamiar jeszcze w planie rekuperator ale to może w następnym roku. Jeszcze jedno muszę dodać że chyba w obieg tego zbiornika w najbliższym czasie podłączę jakiś piec wszystko palny bo gazet opakowań i innych śmieci do spalenia jest dość sporo a wywózka ( opróżnianie ) śmieci u mnie jest raz na miesiąc. Piecyk " Jogi" sprawuje się znakomicie i ciągnie tylko 12kW a grzeje wodę jakby miał ze 30kW. Zaznaczam że jest to moje podstawowe ogrzewanie gdyż zbyt długo przebywam poza domem i nie za bardzo mam czas na jakieś inne źródła ogrzewania które trzeba obsługiwać lub poświęcać im więcej czasu.
Pozdawiam
Link do komentarza
Zgadzam się z Toba (zbigmaz1) i uważam że wykorzystanie racjonalnych xródeł energii jest przysżłoscia.. ale jeszcze (mnie przynajmniej) nie wszytskich stać.. Firma mi wyliczyła całe urzedzenie z wykorzystaniem energi słonecznej na ok. 55 tys. zł (domek 80m2). To co sie dowiadywałem pompa ciepła tez podobne pieniadze kosztuje.. Zwrot mozliwy moze za 15-20 lat, a moze i dłużej, a pamietajmy, ze te urządzenia się też ekspoloatują.. Problem poprostu leży w naszych zarobkach.. Bo nie byłoby tego tematu. Kazdy z nas by zastosował taki system, zeby sie nie narobic, a żeby było ciepło w domu, niezważywszy na koszty zakupu a potem utrzymania.. Ale dzieki, ze właczyłes sie w nasz temat.. Zapraszam i innych, którzy chcą podpowiedziec i wypowiedziec sie do przedstawionych wczesniej rozwiązań. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witaj.Zastanawiam się nad kominkiem z turbinką i na ciepłą wodę przepływowy ogrzewacz elektryczny 12 kW (mam siłę) pomieszczenia nie duże jedynie salon ma 6 na 4 więc w nim może kominek a strychem pociągnąć rury do ogrzania pozostałych pomieszczeń.kaflowy nie jest zły z podkowa też tylko wydaje mi się że uroku i klimatu nie będzie a kominek to coś naprawdę fajnego wiem bo opiekuje się domem który jest cały ogrzewany kominkiem i część prądem łazienki podłogówka i kuchnia dom oczywiście piętrowy.u mnie domek mały i pomieszczenia niskie więc ..no jeszcze nie jestem przekonany i dalej liczę na jakieś podpowiedzi.U ciebie takie rozwiązanie z kaflem jest niezłe tylko czy latem nie lepiej ci będzie gotować na gazie? ja nie mam grzejników do CO i nad tym też sie zastanawiam.Pozdrawiam


Wydaje mi się, że kominek z płaszcem wodnym byłby lepszy- możesz mieć wtedy w domu grzejniki i ogrzewanie podłogowe wodne - moi znajomi maja u siebie w domu takie rozwiązanie. Sąsiad taki kominek zrobił sam 8 lat temu (gdy jeszcze mało kto o tym słyszał) i sprawdza się bardzo dobrze. Jednak gdy masz mozliwość podłączenia gazu - to polecałabym ogrzewanie gazowe. Gdy kupisz dobry nowoczesny piec gazowy to ogrzewanie domu będzie kosztowło tyle co w przypadku palenia drewnem w kominku lub nawet mniej.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...