Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
profileee

Nieszczelność instalacji pod uchwytem metalowo-gumowym

Recommended Posts

Witam!

W nowo wybudowanym domu z wewnętrzną miedzianą instalacją gazową nastąpiło rozszczelnienie instalacji, które doprowadziło do pożaru. Ekspertyza wykonawcy instalacji wskazuje na rozszczelnienie instalacji z przyczyn korozji chemicznej tj. działania jakiegoś środka chemicznego który musiał zostać naniesiony na rurkę a następnie dostając się pod gumową uszczelkę spowodować rozszczelnienie w postaci wżerów. Jedyne środki, które były stosowane po odbiorze budynku na ściany to grunt, tynk oraz farba.

Czy jest możliwość aby tak standardowe prace wykończeniowe mogły doprowadzić do rozszczelnienia instalacji? Czy taki przypadek można zakwalifikować jako ingerencję w instalację i tym samym zwolnić wykonawcę z obowiązku gwarancji? Może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i może coś więcej powiedzieć?  Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

IMG-20190608-WA0001.jpg

IMG-20190608-WA0000.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę zlecić niezależną ekspertyzę. Ta zrobiona przez wykonawcę instalacji z definicji jest  mało wiarygodna, potencjalnie brak mu obiektywizmu. Na odległość nie sposób przesądzać co spowodowało tak szybką i poważna korozję miedzi i czy połączenie było wykonane prawidłowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem nie w połączeniu rur, a powstaniu korozji pod gumową uszczelką obejmy. Nie wiadomo jak długo instalacja była użytkowana, a forma rozszczelnienia wskazuje raczej na wadę materiałową. (korozja międzykrystaliczna).  Nie można też wykluczyć korozji elektrochemicznej na skutek np. występowania prądów błądzących. Ustalenie przyczyn umożliwi np. badanie mikroskopowe miejsca uszkodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...