Skocz do zawartości

budowa domu na działce rolnej


Recommended Posts

Mam następujący problem

Dostałem w darowiźnie działke rolna (niecałe 7a)

Działka jest na wsi gdzie jeszcze 10 lat temu została podzielona na pół i na tej drugiej połowie stoi już wybudowany dom.

Gmina nie ma MPZP. Nie ma 50 m do drogi publicznej. Rodzice nasi nie maja 1ha pola.

Jak to można obejść? Czy jak będę miał w sumie 1 ha użytków rolnych to dostane tam pozwolenie?

III klasa ziemi

Edytowano przez ja1234 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Pomijając kwestie prawne to jeszcze nie widziałem aby ktoś budował się na działce 3,5 albo z innej strony, nie widziałem ani nie slyszalem o działce budowlanej o wielkości 3,5 a.. Takiej wielkości to niektórzy ludzie ogródki działkowe mają.

Link do komentarza

1 ha, to tylko jeden z wymogów bycia rolnikiem ustawowym.

Cytat

Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.
2. Uważa się, że osoba fizyczna:
1) osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:
a) pracuje w tym gospodarstwie,
b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące pro­wa­dzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie;
2) posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:
a) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe lub
b) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przy­dat­nym do prowadzenia działalności rolni­czej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
c) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplo­mowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
d) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.
3. Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:
1) podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub
2) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytko­wania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub
3) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub
4) wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub
5) odbyła staż, o którym mowa w art. 53 skierowanie do odbycia stażu ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 i 1149), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.
4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 pojęcie gospodarstwa rodzinnego ust. 2 i 3.

 

Art. 6.  Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.2018.0.1405 tekst jednolity).

Link do komentarza
6 godzin temu, ja1234 napisał:

mając 1ha ziemii jestem "rolnikiem". w urzedzie gminy dostalem zapewnienie ze bede mogl sie budowac :)

 

Masz to zapewnienie na piśmie? Podejrzewam, że tylko na słowo.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość mhtyl
3 godziny temu, ja1234 napisał:

a mozesz sie nie madrzyc?

jak nie masz nic sensownego do napisania to nie przeszkadzaj

O co Ci biega?

Zadałem normalne pytanie, podyktowane tym co wcześniej napisałeś, więc to uniesienie z Twojej strony jest trochę nie na miejscu.

Pisałeś że w gminie powiedzieli że mając 1 ha ziemi będziesz sie mógł budować a teraz pytasz jak to obejść, czyli w gminie już się wycofali z tego zapewnienia?

Więc gdzie widzisz w moich słowach przemądrzałość?

A z drugiej strony to odpowiadałem Tobie z dobroci serca, ale teraz mi to wisi czy się wybudujesz czy nie i jak to załatwisz, baw się sam, powodzenia.

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Jaki to ma być hektar zależy to od klasy ziemi,jak ziemia słaba to jest hektar przeliczeniowy, a po drugie chyba trzeba posiadać status rolnika aby wybudować się na działce która ma III klasę ziemi.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Jaki to ma być hektar zależy to od klasy ziemi,jak ziemia słaba to jest hektar przeliczeniowy, a po drugie chyba trzeba posiadać status rolnika aby wybudować się na działce która ma III klasę ziemi.

To, jak ziemia słabsza to liczy sie fizyczny.

Ale prawo jest tak skonstruowane, że musisz miec na papierze min hektar ziemii, potem uzasadniasz we wniosku, że masz maszyny rolnicze itd :) i wszystko przechodzi - bez żadnych szkół, krusów itd :)

Link do komentarza
Dnia 20.08.2019 o 12:21, ja1234 napisał:

Mając hektar ziemii przeliczeniowy można budować na działce rolnej.

Informacja potwierdzona.

 

Jesteś jak widzę pełen entuzjazmu, ale możesz podać źródło tej sprawdzonej informacji? Nie to że Ci nie wierze ale istnieje takie coś jak interpretacja przepisów pod swoje potrzeby i wiele razy taka interpretacje są błędne a z drugiej strony jest wiele osób którym przyda się ta sprawdzona informacja.

 

Link do komentarza
22 godziny temu, ja1234 napisał:

Hektar fizyczny może być też

nikt nikogo nie wprowadza w błąd tylko ludzie tak dostają pozwolenia na budowe na działce rolnej

działka nie musi być w tej samej gminie

- prawo jest w tym zakresie precyzyjne - musi posiadać co najmniej 1 ha użytków rolnych (nie więcej niż 300 ha),

 

20 godzin temu, ja1234 napisał:

To, jak ziemia słabsza to liczy sie fizyczny

Nie ma takiego uwarunkowania.

 

20 godzin temu, ja1234 napisał:

Ale prawo jest tak skonstruowane, że musisz miec na papierze min hektar ziemii, potem uzasadniasz we wniosku, że masz maszyny rolnicze itd :) i wszystko przechodzi - bez żadnych szkół, krusów itd :)

Nie ma takich uwarunkowań - przy czym jeśli posiada się ziemię rolną ponad 5 lat, to faktycznie wymóg wykształcenia rolniczego "zanika".

 

23 godziny temu, ja1234 napisał:

działka nie musi być w tej samej gminie

musi stanowić jedność z gospodarstwem rolnym, zwyczajowo jest to bezpośrednio sąsiadująca gmina.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...