Skocz do zawartości

Niewidoczne mocowanie półki - niewymiarowe otwory


Nelsoy

Recommended Posts

Cześć, zakupiłem u stolarz półki 600 x 40, niestety nie zwróciłem uwagi na wywiercone otwory do niewidocznego mocowania. Ich wymiary to 15 x 100 i tu pojawia się problem, brak pasujących kołków na rynku. Dodam, że tył jest zrobiony na płasko, brak wybrania. Ściana to żelbeton.

 

Jakieś sugestie jak można to rozwiązać? Nie jestem przekonany do kotwy chemicznej, może jakaś tuleja rozprężna jeżeli ściana to beton? Tylko wywalić dziurę na 15mm to trochę przesada. Nie mogę też znaleźć pręta o średnicy 15, nie wiem czy 14 nie będzie za luźna?

 

Będę wdzięczny za każde sugestie.

Link do komentarza

A nie możesz obok niewymiarowych otworów wywiercić wymiarowe otwory? Zależnie od zakupionych, dostępnych na rynku... przecież półka, niezależnie od tego, czy z drewna, czy z płyty się nie rozleci...

Link do komentarza
2 godziny temu, Nelsoy napisał:

Cześć, zakupiłem u stolarz półki 600 x 40, niestety nie zwróciłem uwagi na wywiercone otwory do niewidocznego mocowania. Ich wymiary to 15 x 100 i tu pojawia się problem, brak pasujących kołków na rynku. Dodam, że tył jest zrobiony na płasko, brak wybrania. Ściana to żelbeton.

Jakie w końcu półki zakupiłeś? 600X40 czy 15X100? w jakiej jednostce miary podajesz te wymiary?

Tył półki jaki miałby być wg Ciebie? i o jakim wybraniu mówisz?

 

Link do komentarza
8 minut temu, uroboros napisał:

15x100 to wymiar otworu. 15 to średnica w mm, a 100 to głębokość tego otworu... tak myślę...

A 600x40 to wymiar tylnej ścianki półki, też w mm...

tak myślę...

Jeżeli 100 to głębokość otworu a 40 to szerokość półki bo jak z kolei tak to odczuję.

Przecież o otworach nic nie pisze, napisał że pólka nie żadnego wybrania.

Jak dla mnie zbyt chaotyczny opis.

Zresztą jakby nie patrzeć na zagadnienie to w nietypowych przypadkach trzeba zawsze improwizować i zawsze znajdzie sie rozwiązanie.

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedź, już prostuję.

Wymiar półki to 40mm grubość na 600mm szerokości. Otwór o średnicy 15mm, głębokość 100mm. Przez brak wybrania rozumiem wywiercony tylko otwór. Niektóre gotowe półki na rynku, mają dodatkowe wybranie, żeby mogły się schować "uszy" od koła, do których mocuje się go do ściany. Sprzedawane są w kompletach. 

 

@uroboros rzeczywiście nie pomyślałem o wywierceniu dodatkowych otworów obok. Jeżeli nie będzie innej opcji to chyba rzeczywiście tak zrobię.

 

Edytowano przez Nelsoy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

T takim razie proponuję kupić pręt/szpilkę gwintowana M15 i do tego kołek rozporowy odpowiedniej średnicy. Po wywierceniu otworu w ścianie i wbiciu kołka wkręcisz szpilkę i obetniesz na żądana długość. I jeżeli masz otwór głęboki na 100 mm nie oznacza, że szpilka musi mieć 100 mm, może mieć 90 mm i tez będzie trzymało.

 Z wierceniem od nowa otworów nie radziłbym, chyba że masz wiertarkę stołową i wywiercisz idealnie prosto i osiowo po to aby potem pólka wisiała równo czyli aby miała pion i poziom. 

Wiercąc w ścianie musisz też zadbać o wywiercenie i zamocowanie szpilek aby było równo.

Link do komentarza

Otwory nie muszą być wiercone osobiście przez Nelsoy'a, może wywiercić je stolarz, u którego powstała półka... on ma odpowiedni sprzęt!

A pomysł z tym prętem gwintowanym jest OK!

Problemem może być wiercenie w żelbecie otworu pasującego do

17 minut temu, mhtyl napisał:

do tego kołek rozporowy odpowiedniej średnicy. 

Ta średnica to pewnie ok 23 - 25 mm

Link do komentarza
18 minut temu, uroboros napisał:

Otwory nie muszą być wiercone osobiście przez Nelsoy'a, może wywiercić je stolarz, u którego powstała półka... on ma odpowiedni sprzęt!

 

Dlatego uprzedziłem aby lepiej tego sam nie robił.

19 minut temu, uroboros napisał:

 

Problemem może być wiercenie w żelbecie otworu pasującego do

Ta średnica to pewnie ok 23 - 25 mm

Dobre wiertło na SDS-a da radę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...