Skocz do zawartości

Przeciwpożarowe drzwi do mieszkania?


Recommended Posts

Witam,


Przymierzam się do wymiany drzwi wejściowych w mieszkaniu, w bloku 11-piętrowym (wielka płyta). Mieszkanie na ostatnim piętrze z anektowaną częścią korytarza klatki.
Problem polega na tym że w mailu od zarządcy dostałem informację że muszą być to drzwi przeciwpożarowe z wytrzymałością minimum EI60. Jest to niby wymóg straży pożarnej ze względu na podwyższone zagrożenie.
Z początku myślałem że to niewielki problem jednak gdzie bym nie pytał, słyszę że jestem pierwszym klientem z takim wymogiem.  Ciężko jest dostać drzwi o takim parametrze spełniających jednocześnie funkcje drzwi antywłamaniowych, a nawet jeśli to niosą za sobą parę niedogodności jak konieczny samozamykacz czy pęczniejące uszczelki które w normalnym stanie są luźne przez co drzwi kiepsko izolują dźwięki.
 

Obecne drzwi spełniają niby ten wymóg jednak wyglądają jak zwykłe drzwi techniczne z jednym zamkiem jednak ani to estetyczne, ani nie wzbudza zaufania.
Radzono mi nawet żeby się tym nie przejmować bo to martwy przepis, wymóg tylko na papierze i nikt tego nigdy nie sprawdza.

Długo się już nad tym głowię, w końcu postanowiłem szukać pomocy na forum. Czy spotkaliście się z takim wymogiem? Czy warto się tym przejmować?

Link do komentarza
50 minut temu, Pueblo91 napisał:

 Przymierzam się do wymiany drzwi wejściowych w mieszkaniu, w bloku 11-piętrowym (wielka płyta). Mieszkanie na ostatnim piętrze z anektowaną częścią korytarza klatki. 

Co oznacza  "z anektowaną częścią korytarza klatki"? Czyżbyś zabudował część korytarza stanowiącego przejście przeciwpożarowe? Zrób rysunek, bo coś mi się to nie podobuje.

Link do komentarza

Sama klatka jest mała. Praktycznie zaraz za linią na lewo jest kolejne mieszkanie. U góry po prawej widać rozmieszczenie mieszkań. 

A zarządcy pytałem właściwie tylko o pozwolenie na przebudowę tej ścianki z karton gipsu. O wymianie drzwi wspomniałem przy okazji i faktycznie niepotrzebnie.

Link do komentarza

Większość nie wymieniała drzwi w ogóle albo tylko wmontowała sobie dodatkowy zamek.

Kilka przypadków wiem że wymieniło drzwi wcześniej a ostatnio dostali maila od zarządcy z prośbą o podanie danych czy parametrów drzwi.

Stąd mój dylemat bo z jednej strony wszędzie mówią żeby olać, że nikt takich nie kupuje, a z drugiej faktycznie widać że coś jest na rzeczy. 

 

 

Link do komentarza

Lokale 34 i 35 mają zmienione drzwi, niestety jak długo tu mieszkam, nie miałem okazji z nimi pogadać. Gość który był u mnie doradzić ocenił że sąsiedzi mają zwykłe drzwi i on by to olał bo to martwy przepis.

 

A nieprzerobione drzwi na tabliczce mają parametr EI60 jednak wyglądają jak zwykłe techniczne drzwi z jednym zamkiem. 

Link do komentarza

I większość mieszkańców ma te zwykłe techniczne drzwi które teoretycznie spełniają wymogi. 

Mogę albo w myśl przepis ponad logikę zostać przy obecnych drzwiach, albo kupić coś co daje poczucie bezpieczeństwa i wygląda lepiej ale kłóci się z urzędem.

Dlatego chciałem podpytać czy faktycznie ktoś to konroluje, czy ktoś coś podobnego przerabiał.

Link do komentarza
Dnia 7.06.2019 o 13:15, Pueblo91 napisał:

Na ostatnim piętrze nie ma wejścia do windy przez co do mieszkania prowadził pusty korytarz.
 

Jak wyglądają ostatnie piętra tego wieżowca to ja wiem, mieszkałem na 8-mym piętrze, ale jak się winda psuła to się chodziło górą do sąsiedniej klatki. U Ciebie rozumiem, że dobudowana część korytarza jest w przeciwną stronę niż przejście ppoż., co zasygnalizował @aru w poście #4. 

W moim bloku nikt nie miał drzwi ppoż. do mieszkania, a administracja pilnowała jedynie drożności przejścia korytarzem, na którym były drzwi wahadłowe. Przejść było można, ale musiały być zawsze zamknięte.

Link do komentarza

A no właśnie na ostatnim piętrze przejścia ppoż nie ma bo zrobili z niego dwa mieszkania.  Co ciekawe na planach na klatce dalej biegnie tędy droga ewakuacyjna. Z tym że przez dwa mieszkania i ścianę miedzy nimi.
Jedynym miejscem gdzie swobodnie można przejść między klatkami jest parter.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...