Skocz do zawartości

strop betonowy na poddaszu użytkowym zamiast lekkiego z k-g


DOP1

Recommended Posts

Chciałbym wykonać strop betonowy na poddaszu użytkowym zamiast lekkiego z k-g. Czy jest taka możliwość i czy można uzyskać adaptacje architekta czy projektanta. Z tego co się dowiadywałem to wiekszość znajomych mając lekkie stropy już więcej by ich nie wykonała tylko by wylała strop betonowy. Po pierwsze strop z k-g narażone są na pękanie, w przypadku przecieku dachu jest strop do wymiany itp. itd. A co do malowania po kilku malowaniach ciężko zdrapać starą farbę często uszkodzeniu ulega warstwa zewn. k-g. A beton to zawsze jest beton. Jeśli mógłby mi ktos doradzić czy jest taka mozliwość, chodzi głównie o wylanie tych skosów
Link do komentarza
Witam redakcję!Właśnie chodzi mi o strop a nie dach. Byłem dziś u kolegi który tak właśnie wykonał strop. Sprawa bardzo prosta. Strop jest monolityczny wylewany przy deskowaniu i opiera się o ściany szczytowe i dodatkowo podpierany scianami działowymi.Skosy opierają się o ściany szczytowe ,kolankowe i działowe. Tak,że jest to solidna konstrukcja. I to nie tylko on wykonał ale również w innych kilku miejscach to zauważyłem. Sprawa nie jest o wiele droższa a szalunki wykonali w przeciągu jednego dnia drugiego zbrojenie a trzeciego wylewanie betonu ( dom ok.130m2). Koszt może jest większy (niewiele) ale strop betonowy to zawsze strop. Tak, że jest to możliwe i nie wiem czemu projektanci dziwią sie na takie rozwiązania. Mam zamiar budować się w przyszłym roku i będę dążył do takiego rozwiązania chyba że mnie ktoś przekona na strop z płyt k- g. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Witam redakcję!Właśnie chodzi mi o strop a nie dach. Byłem dziś u kolegi który tak właśnie wykonał strop. Sprawa bardzo prosta. Strop jest monolityczny wylewany przy deskowaniu i opiera się o ściany szczytowe i dodatkowo podpierany scianami działowymi.Skosy opierają się o ściany szczytowe ,kolankowe i działowe. Tak,że jest to solidna konstrukcja. I to nie tylko on wykonał ale również w innych kilku miejscach to zauważyłem. Sprawa nie jest o wiele droższa a szalunki wykonali w przeciągu jednego dnia drugiego zbrojenie a trzeciego wylewanie betonu ( dom ok.130m2). Koszt może jest większy (niewiele) ale strop betonowy to zawsze strop. Tak, że jest to możliwe i nie wiem czemu projektanci dziwią sie na takie rozwiązania. Mam zamiar budować się w przyszłym roku i będę dążył do takiego rozwiązania chyba że mnie ktoś przekona na strop z płyt k- g. Pozdrawiam.


Dziwi mnie takie rozwiązanie - nie wiem czemu ma to służyć. Spowoduje ono dużo większe obciążenia co spowoduje dużo większe koszty nie wspólmierne do efektu. Wylewać betonowe "skosy"? niewiem czy dobrze to zrozumiałam - pomysł jest absurdalny.
Trzeba będzie wylać potężniejsze fundamenty, wzmocnić ściany na parterze, i na poddaszu żeby przeniosły większe obciążenie itd, itd. Tylko po co? Pracowałam 9 lat w dużej firmie budowlanej i widziałam różne dziwactwa - a to jest następne. Po co ci to? Przecież strop betonowy też może pękać tak jak sufit podwieszony z płyt G-K. Ale ten można zdemontować po kilku latach gdy np. okaże się że dach przecieka, a betonowego nie zdemontujesz. Jak myslisz? .....
Link do komentarza
Strop na poddaszu? Ludzie to potrafią wydziwiać ze wszystkim. Chociaż po tym jak moja koleżanka potrafi zrobić sobie i zjeść kanapkę z nutellą i kiełbasą to już nic mnie nie zdziwi. icon_eek.gif Ale Ci, którzy mają dużo kasy zawsze mają najwięcej wyobraźni i pomysłów. A nie zawsze droższe (dziwniejsze) oznacza lepsze rozwiązanie.
Link do komentarza
Dzięki za informacje. poprostu byłem u znajomego, który tak wykonał i nie ma dużo kasy a nawet to wychodzi taniej. a naprawdę nie jest to nic skomplikowanego 1 dzień szalowali drugi zbroili a trzeci dzień wylewali. Ściany bez żadnych wzmocnień ściana trójwarstwowa. Pytam się was bo opinię o stropach betonowych ze skosami uzyskałem od trzech znajomych którzy tak zrobili a ci co nie to tego żałują. Ale to są ich opinie. I wcale tu nie chodzi o kasę bo oni też budują gospodarczo. Ale mimo to wielkie dzięki za opinie. Juz podjąłem decyzje.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za informacje. poprostu byłem u znajomego, który tak wykonał i nie ma dużo kasy a nawet to wychodzi taniej. a naprawdę nie jest to nic skomplikowanego 1 dzień szalowali drugi zbroili a trzeci dzień wylewali. Ściany bez żadnych wzmocnień ściana trójwarstwowa. Pytam się was bo opinię o stropach betonowych ze skosami uzyskałem od trzech znajomych którzy tak zrobili a ci co nie to tego żałują. Ale to są ich opinie. I wcale tu nie chodzi o kasę bo oni też budują gospodarczo. Ale mimo to wielkie dzięki za opinie. Juz podjąłem decyzje.


Tak, ale to nie moze sie udać - po jakimś czasie jednak zaczną wychodzić błędy. Np. pęknięcia, rozchodzenie się ścian itp. rzeczy. Szkoda zachodu - zastanów się nad tym. Jeżeli ktoś jeszcze robi to systemem gospodarczym to już wtedy totalna porażka . Może się wszystko nam głowę wam zawalić kiedyś.
W dużych firmach budowlanych budujących biurowce stosuje się takie różne rozwiązania - gdyż czasami sa konieczne - ale nad tym pracuje sztab ludzi. Natomiast przy budowie domu jednorodzinnego - odradzam.
Link do komentarza
Mam pytanie do DOP1 - czy ci ludzie którzy zrobili sobie te skosy betonowe to mają uprawnienia budowlane do takich zmian w projektach albo może to architekt dokonał zmian - napewno tak musiało być - bo jeżeli tak nie było to byłaby to straszna lekkomyślność. Pamiętasz co się stało w Katowicach podczas wystawy gołębi ? Straszna tragedia - zawaliło się. A nad projektem pracowali ludzie do tego uprawnieni!!!! którzy niestety również popełnili błędy.
Projekt jest po to aby wg niego budować - tam są obliczone wszystkie siły działające na budynek i obciążenia - nie można sobie tak poprostu "dokładać od siebie".
Link do komentarza
Odnośnie tego czy znajomi co się budowali mają uprawnienia. Sami projektowali sobie dom a architekt czy projektant wszystko co chcieli im podpisał. W tym domu już mieszkają i od 2 lat nic się nie dzieje mury nie pękają sufit też. A Katowice to inna historia tam był budynek wielkopowierzchniowy. To jest to samo jakby wydarzył sie jakiś kataklizm w postaci huraganów, tornad itp też zrywają dachy a nawet całe busynki i żaden architekt tego nie przewidzi. A wykonać budynek co by to wszystko wytrzymał to chyba nie wielu by było na to stać. A odnośnie stropu to moja decyzja niezalewam betonu. Słyszałem, że są jakieś inne rozwiązania tzn zamiast płyt K-G stosuje się inne materiały jeśli ktoś może coś podpowiedzieć to dzięki.
Link do komentarza
Cytat

Odnośnie tego czy znajomi co się budowali mają uprawnienia. Sami projektowali sobie dom a architekt czy projektant wszystko co chcieli im podpisał. W tym domu już mieszkają i od 2 lat nic się nie dzieje mury nie pękają sufit też. A Katowice to inna historia tam był budynek wielkopowierzchniowy. To jest to samo jakby wydarzył sie jakiś kataklizm w postaci huraganów, tornad itp też zrywają dachy a nawet całe busynki i żaden architekt tego nie przewidzi. A wykonać budynek co by to wszystko wytrzymał to chyba nie wielu by było na to stać. A odnośnie stropu to moja decyzja niezalewam betonu. Słyszałem, że są jakieś inne rozwiązania tzn zamiast płyt K-G stosuje się inne materiały jeśli ktoś może coś podpowiedzieć to dzięki.



Moim zdaniem najlepiej zatrudnić fachowca, chyba że ktoś sie na tym zna i ma pozwolenia.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Dobra decyzja z tym niewylewaniem betonu. Zawsze to dodatkowy cięzar. A dlaczego lekki strop ma być niedobry? Wszystko zależy od starannego wykonania.


Ja również zamierzam zrobić skosy poddasza betonowe. W moim rejonie tj okolice krakowa jest to bardzo popularne rozwiązanie. Z moich obserwacji wynika, że około 30% nowo powstałych budynków robiona jest w ten sposób. Mam w rodzinie kilku budowlańców i po rozmowach z nimi doszedłem do wniosku, że taki strop jest najlepszy. Kosztowo może wychodzi troszkę drożej ale przy dobrym wykonaniu, nie ma z nim później problemów. Natomiast wykończenie skosów płytami gipsowymi to prędzej lub później gwarantuje problemy, tj. drewno cały czas pracuje i łączenia płyt prędzej lub później zaczną pękać, a co będzie w razie jakiejś nieszczelności pokrycia dachowego. Beton to beton nic go nie ruszy icon_biggrin.gif . Będę miał solidny monolityczny a nie delikatną płytkę z gipsu do wymiany za kilka lat icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
chcialbym w swoim budowanym domu zrobic strop nad poddaszem, szczegolnie chodzi mi o to jak wykonac ten strop pod skosami dachu. planuje zrobic sklepienie z cienkiego belitu 6 lub 8 cm na belkach stalowych zatopionych w wiencu pod platwy i przyspawanych do belek stalowych polozonych na facjatach i scianach wewnetrznych nosnych bo taki patent widzialem . czy ktos moglby mi napisac jak dokladnie to zrobic jakie belki , zbrojenie i rozstaw itp. lub inne rozwiazanie. Z gory dzieki? czy ktos stosowal takie rozwiazanie ? co o nim sądzicie? i czy jest ono mozliwe do zastosowania na scianie z belitu grubosci 24 cm. prosze o rade.
Link do komentarza
Cytat

Ja również zamierzam zrobić skosy poddasza betonowe. W moim rejonie tj okolice krakowa jest to bardzo popularne rozwiązanie. Z moich obserwacji wynika, że około 30% nowo powstałych budynków robiona jest w ten sposób. Mam w rodzinie kilku budowlańców i po rozmowach z nimi doszedłem do wniosku, że taki strop jest najlepszy. Kosztowo może wychodzi troszkę drożej ale przy dobrym wykonaniu, nie ma z nim później problemów. Natomiast wykończenie skosów płytami gipsowymi to prędzej lub później gwarantuje problemy, tj. drewno cały czas pracuje i łączenia płyt prędzej lub później zaczną pękać, a co będzie w razie jakiejś nieszczelności pokrycia dachowego. Beton to beton nic go nie ruszy icon_biggrin.gif . Będę miał solidny monolityczny a nie delikatną płytkę z gipsu do wymiany za kilka lat icon_biggrin.gif .


podaj jakies info jak to zrobic i zerknij na moja wczesniejsza wiadomosc i co o tym myslisz
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Cytat

podaj jakies info jak to zrobic i zerknij na moja wczesniejsza wiadomosc i co o tym myslisz


Betonowe skosy poddasza wykonuje się prawie identycznie jak strop monolityczny. Szalunek wykonujemy z desek, które pozostały nam z poprzedniego stropu, najpierw mocujemy deski na ścianach szczytowych i kolankowych, które posłużą nam do zaszalowania wieńców, następnie zbijamy tzw. pasy ( deski zbite ze stęplami), które posłużą do podtrzymania stropu, pasy poziomujemy i kładziemy na nie deskowanie. Deski przybijamy do pasów i do szalunku wieńca. Wykonujemy zbrojenie i zalewamy beton. Beton zamawiamy klasy b-20 i jak najgęstszy ( powiedzmy w betoniarni, że jest on na skosy). Trochę trudności nastręcza zalewanie betonu na skosie, musi być gęsty żeby nie spływał na dół, trzeba go troszkę podciągać. Do zalania takiego strpu niezbędna jest dobra pogoda bo przy opadach beton może po prostu spłynąć. Każda dobra ekipa powinna sobie poradzić. Co do trwałości budynków to nie ma najmniejszych obaw, materiały ścienne są na tyle mocne na zgniatanie, że nic im nie grozi. Co więcej strop ten usztywnia i wzmacnia cały budynek, nie ma z nim później problemów i można go dowolnie wykończyć. Sam u siebie taki zrobiłem, mam na nim tynk cementowo - wapienny. Jak wspomniałem wcześniej w mojej okolicy jest to bardzo popularne rozwiązanie (okolice Krakowa w stronę Olkusza), może to taka regionalna ciekawostka , bo w innych rejonach nie widziałem takich rozwiązań. Chcesz mieć mocny i solidny dom postaw na silikat, ceramikę, beton i cement a nie na gips, płyty i tworzywa sztuczne jednym słowem amerykański pic na wode. icon_smile.gif
Link do komentarza
Też mam zaplanowany taki strop nad poddaszem.
W naszym rejonie to bardziej popularne rozwiązanie niż g-k.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to konstruktor nie widział przeszkód w wykonaniu stropu żelbetowego.

Ponieważ już od 5 lat mam doświadczenia z g-k na poddaszu (wykonane samodzielnie, bardzo solidnie!), to nie zrobię tego w nowym domu.

Co do kosztów to moja ekipa wyceniła na 7 tys. (ścianę kolankową, szalunki, zbrojenie, wylanie betonu, komin łącznie z obudowaniem pełną cegłą klinkierową).

Będzie to ocieplone 30 cm styropianu.

Policzyłam koszty i niestety wyszły mi niewiele wyższe niż metodą g-k, a rozwiązanie bardziej solidne i nawet jak pod dachówkę trochę śniegu czy wody się dostanie to nic się nie dzieje.

Może to specyfika czasu i rejonu, ale ekipy budowlane schodzą z ceny, a wykończeniówka nie.
Link do komentarza
A ja mam taki problem, w moim domu zaprojektowany jest strop drewniany(dom 134m2 parterowy bez użytkowego poddasza), natomiast murarz który będzie budował dom radzi zrobić strop betonowy. Czy ktoś mógłby zrobić wycenę dla obydwu wariantów wliczając wszystkie koszty.
Link do komentarza
Ludzie o czym wy piszecie, co to za konstruktor który nie widzi problemu w zmianie stropu nad poddaszem z drewnianego na betonowy - ten człowiek w tym momencie podpisuje na siebie wyrok nie dokonując obliczeń ani rysunków. Poza tym taka zmiana wymaga zmiany pozwolenia na budowę bo to już nie mieści się w kategoriach zmiany materiału, to są zmiany konstrukcyjne a kierownik, który się na taką zmianę zgadza bez papierów to samobójca.

Taką zmianę, jak już ktoś wcześniej pisał, trzeba przewidzieć w fazie wykonywania fundamentów a nie na koniec, może jeszcze tak na wszelki wypadek sobie zrobić lądowisko dla helikopterów bo może kiedyś każdy będzie miał helikopter.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Też mam zaplanowany taki strop nad poddaszem.
W naszym rejonie to bardziej popularne rozwiązanie niż g-k.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to konstruktor nie widział przeszkód w wykonaniu stropu żelbetowego.

Ponieważ już od 5 lat mam doświadczenia z g-k na poddaszu (wykonane samodzielnie, bardzo solidnie!), to nie zrobię tego w nowym domu.

Co do kosztów to moja ekipa wyceniła na 7 tys. (ścianę kolankową, szalunki, zbrojenie, wylanie betonu, komin łącznie z obudowaniem pełną cegłą klinkierową).

Będzie to ocieplone 30 cm styropianu.

Policzyłam koszty i niestety wyszły mi niewiele wyższe niż metodą g-k, a rozwiązanie bardziej solidne i nawet jak pod dachówkę trochę śniegu czy wody się dostanie to nic się nie dzieje.

Może to specyfika czasu i rejonu, ale ekipy budowlane schodzą z ceny, a wykończeniówka nie.





Witam

Ja również mam zamiar zastosować strop żelbetowy nad poddaszem.
Ciekawe, że wielu budowlańców, w swoich domach również mają takie rozwiązania. Znam takich co tego nie zrobili i niestety żałują.

Ale wracając do technologii. Jak będzie wyglądał ocieplenie tego stropu. Chodzi mi o skosy i strych. Jak zrozumiałem będzie to styropian 30 cm, ale czy będzie on w jakiś sposób zabezpieczony przed gryzoniami. Czy i jakie folie będą zastosowane dla pokrycia dachówką?

Link do komentarza
Swoją drogą strasznie dużo stali idzie na taki strop, więc podnosi to koszty całkowite budowy, no a jak ma się sprawa fundamentów przecież taki strop swoje waży to tak jakby na fundament pod jedną kondygnacje walnąć dwie. Tego typu strop musi być uwzględniony już na etapie projektu i chyba nie ma tu dowolności. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Z drugiej strony na pewno na takim poddaszu jest większy komfort termiczny.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Nie jestem w stanie podać dokładnych kosztów poddasza ponieważ jednocześnie kupuję materiały na dom i wolnostojący garaż dwustanowiskowy. Jeśli chodzi o fundamenty to mój kierownik budowy, który jest jednocześnie architektem powiedział, że fundamenty zaprojektowane w gotowcu, który kupiłam mogłyby unieść jeszcze jeden taki strop, więc zmian nie dokonywał.

Strop żelbetowy planowałam od początku, ale znajomy zrobił mi kosztorys stropu lekkiego, który był ok.600,00 - 800,00zł tańszy. Nie są to więc koszty znaczące a komfort mieszkania nieporównywalny.

Dla mnie istotna jest też perspektywa czasowa, ponieważ buduję dom będąc w wieku przedemerytalnym. Za 10- 15 lat gipskarton będzie wymagał remontu, a ja z pewnością nie będę mieć na to ochoty (a może i pieniędzy i siły). A jedyną czynnością przy stropie żelbetowym będzie malowanie pomieszczeń.

Link do komentarza
Cytat

Nie jestem w stanie podać dokładnych kosztów poddasza ponieważ jednocześnie kupuję materiały na dom i wolnostojący garaż dwustanowiskowy. Jeśli chodzi o fundamenty to mój kierownik budowy, który jest jednocześnie architektem powiedział, że fundamenty zaprojektowane w gotowcu, który kupiłam mogłyby unieść jeszcze jeden taki strop, więc zmian nie dokonywał.

Strop żelbetowy planowałam od początku, ale znajomy zrobił mi kosztorys stropu lekkiego, który był ok.600,00 - 800,00zł tańszy. Nie są to więc koszty znaczące a komfort mieszkania nieporównywalny.

Dla mnie istotna jest też perspektywa czasowa, ponieważ buduję dom będąc w wieku przedemerytalnym. Za 10- 15 lat gipskarton będzie wymagał remontu, a ja z pewnością nie będę mieć na to ochoty (a może i pieniędzy i siły). A jedyną czynnością przy stropie żelbetowym będzie malowanie pomieszczeń.


Witam
Nie tylko jeszcze jest plus że przy remoncie dachu można normalnie mieszkać ale remont to może wnuki przeprowadzą
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Betonowe skosy poddasza wykonuje się prawie identycznie jak strop monolityczny. Szalunek wykonujemy z desek, które pozostały nam z poprzedniego stropu, najpierw mocujemy deski na ścianach szczytowych i kolankowych,


Nareszcie ktoś myśli jak solidny budowlaniec, jest prosta zasada albo dom z drewna i wszystko z drewna albo dom murowany i cała konstrukacja murowo-betonowa , nie mówie o dachu bo prawie 100% dachów w Polsce jest z więźby drewnianej, u nas jest taki klimat ,ze regipsy na poddaszy to pomyłka, kiedyś byłem wojsku i skosy betonowe to prusacy na mazurach robili przed pierwszą wojną światową i są do dziś , można spytać w giżycku, osobiście tęż wykonuję w swoim domu takie skosy, beton zbrojony 9 cm, na to 5 cm steropianu ze siatka i klejem , poźniej więźba 16 cm krokwie, między nie 10 cm steropianu , ponownie siata i koniecznie pod pełnym deskowaniem luka powietrzna około 5 cm miedzy ostatnią warstwą steropianu a spodem desek, a mówienie ,że lepiej dać na wyjazd na wakacje niz na solidny dom to mowa próżniaka bo mozna przyjechać z wakacji i nie mieć dachu , dziś jest wszystko mozliwe a trąby powietrzne to już nie jest tylko domena tropików, tak samo meble kupisz nowe i za godzinę masz zmienione ale spróbuj zmienić błąd w dachu za godzinę, znane polskie powiedzenie chytry dwa razy traci jest szczególnie aktulane
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ja niestety nie mam takiego poddasza,ale w moim rejonie to jest jakby norma,gdy dom sie buduje to poddasze jest wykonane w ten sposób.
Jest oczywiście ocieplane w sposób podany wyżej.

Budowlańcy z innych rejonów Polski są niejednokrotnie zdziwieni takim rozwiązaniem,ale jak powiedziałam u nas to bardzo powszechny sposób wykonania poddasza....
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
również uważam że skosy na poddaszu wykonane z żelbetu sa o wiele lepszym rozwiązaniem. Nie ma problemu ze spękaniami, zawilgoconą wełną( czego nikomu nie życzę= smród jakby gnojówkę trzymał w poddaszu) no i zawsze usztywnia konstrukcję, jest spieta stropem i skosami. Lepiej sie zastanowić, bo poddasza z płyt mogą niejednokrotnie wyjśc drożej, gdy się okaże że przedostaje się woda bądz wilgoc pod poszycie. jedyne o czym nalezy pamiętać przy skosach zelbetowych to wentylacja w pomieszczeniach.
Pozdrawiam wszystkich budujących
Link do komentarza
Cytat

również uważam że skosy na poddaszu wykonane z żelbetu sa o wiele lepszym rozwiązaniem. Nie ma problemu ze spękaniami, zawilgoconą wełną( czego nikomu nie życzę= smród jakby gnojówkę trzymał w poddaszu) no i zawsze usztywnia konstrukcję, jest spieta stropem i skosami. Lepiej sie zastanowić, bo poddasza z płyt mogą niejednokrotnie wyjśc drożej, gdy się okaże że przedostaje się woda bądz wilgoc pod poszycie. jedyne o czym nalezy pamiętać przy skosach zelbetowych to wentylacja w pomieszczeniach.
Pozdrawiam wszystkich budujących



Z tych argumentów co podałeś  to żaden jedynie  zwiększona  ognioochronność może przemawiać za takim rozwiązaniem  . W czasach PRL-u to było powszechne rozwiązanie teraz projektanci już odchodzą od takich stropów w budynkach jednorodzinnych .  
Link do komentarza
Cytat

w moim rejonie na podkarpaciu tez sie robi betonowane poddasze masz solidne wykonane poddasze nawet gdyby tromba powietrzna przeszla zawsze masz dach nad glową , i spokoj na lata ci co maja G-K przekonaja sie za kilka lat jak trzeba bedzie remont robic ile to wysilku czasu brudu pozdro sam mam zamiar zacząc budowe


glupoty piszesz, nie wiesz to sie nie wypowiadaj, mało kto teraz wylewa beton na poddaszu bo to koszt duzy i jeszcze obciazenie dla fundamentow. Co do remontów to niby dlaczego tyle wysilku i brudu ?? to wlasnie przy betonie masz problem jak dach przecieka bo jak sie do tego dostaniesz od spodu masz beton a od gory blache. Na zachodzie plyty k-g stosowane sa od wielu lat z powodzeniem a w Polsce co nie jest schronem to jest zle, moim zdaniem im mniej betonu tym lepiej i cieplej.

Link do komentarza
ja mimo wszystko pozostaję przy betonie, juz sie dosyć napatrzalem na zbutwiałe wełny na poddaszach, pracując na budowie. wszystko ma swoje plusy i minusy, wybór to kwestia indywidualna, co kto woli to uczyni.

oscylot polska to nie zachód, każdy region ma inny klimat, sa podobieństwa ale i różnice.

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Czytam ten temat i musiałem się zalogowąć na tym forum, bo aż mnie krew zalała po wypowiedziach niektórych ekspertów budowlanych.
Ludzie jak robi się ławy szerokie na 50 60 albo i nawet 70 cm zalane betonem b20 i odp zazbrojone to nie wpłynie w żaden sposób obciążenie dodatkowe 12-13 ton drugiego stropu na nie. Dawniej fudameny były wylewane z betoniarek i dwa stropy są wszędzie, a budynki się nie wala----tak ja chcą powiedzieć niektórzy EKSPERCI'' na tym forum Ja teraz buduje dom i sobie nie wyobrażąm żeby nie wylać skosów, w moimi rejonie świętokrzyskim jest to bardzo powszechny sposób zabudowy poddasza. Wylewamy skosy ,strop póżniej go tynkujemy i mamy gotowe poddasze . A co do ocieplenia to dajemy wełnę albo styropian według życzeń.
Jakie projekty??? Jak zmieniasz pokrycie z blachodachówki n dachówkę to też robisz projekt?? Czy tylko zwiększasz przekrój wieźby? A wracajac się do fundamentów to obecnie robione mogą przenieść dużo, dużo większe obciażenia niż są w domkach jednorodzinnych. PZDR
Ps.Gratuluje EKSPERTÓW temu forum-"
Link do komentarza
Cytat

Czytam ten temat i musiałem się zalogowąć na tym forum, bo aż mnie krew zalała po wypowiedziach niektórych ekspertów budowlanych.
Ludzie jak robi się ławy szerokie na 50 60 albo i nawet 70 cm zalane betonem b20 i odp zazbrojone to nie wpłynie w żaden sposób obciążenie dodatkowe 12-13 ton drugiego stropu na nie. Dawniej fudameny były wylewane z betoniarek i dwa stropy są wszędzie, a budynki się nie wala----tak ja chcą powiedzieć niektórzy EKSPERCI'' na tym forum Ja teraz buduje dom i sobie nie wyobrażąm żeby nie wylać skosów, w moimi rejonie świętokrzyskim jest to bardzo powszechny sposób zabudowy poddasza. Wylewamy skosy ,strop póżniej go tynkujemy i mamy gotowe poddasze . A co do ocieplenia to dajemy wełnę albo styropian według życzeń.
Jakie projekty??? Jak zmieniasz pokrycie z blachodachówki n dachówkę to też robisz projekt?? Czy tylko zwiększasz przekrój wieźby? A wracajac się do fundamentów to obecnie robione mogą przenieść dużo, dużo większe obciażenia niż są w domkach jednorodzinnych. PZDR
Ps.Gratuluje EKSPERTÓW temu forum-"


twierdzisz ze skosy na poddaszu wylane z betonu to 12-13 ton ??
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
skosy wylewane...
jak widac kazdy decyduje sie na cos innego, patrze na to z przerazeniem, ale musial bym pomieszkac zeby moc sie wypowiedziec w pelni na ten temat.
Jakos mnie to nie przekonuje, ale moze jestem wyjatkiem.



strop betonowy na poddaszu użytkowym zamiast lekkiego z k-g!

wlasnie tak sie zastanawiam co autor mial na mysli - lekki strop z k/g?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Czytam i trochę robi mi się dziwnie...
Wydawało mi się, że ci, którzy budują, to o swojej robocie powinni conieco wiedzieć!

Jak dom ma być ciepły - to ma być szczelny.
Szczelności karton-gipsem się nie zapewni.
Strop wylewany, poprawnie wykonany, to strop szczelny z definicji.
Wtedy NAPRAWDĘ da się uzyskać parametry lepsze jak te nakazane 0,3W / 1m2 x stK.

Stropy tego rodzaju nazywają "trumną" i są wykonywane od zawsze.
Technologicznie nie są trudne. Technicznie - trochę, bo betonu trzeba pilnować, żeby nie "zjechał" i wylewać możliwie gęsty.
Są jeszcze betony lekkie...
Też można z nich.

Strop piętra z karton-gipsu to namiastka. Sposób, żeby było tanio i szybko.
Wychodzi bardzo tandetnie.
A jak działają?
FATALNIE!!!

Patrząc od dołu:
Karton-gipsy na stelażu.
Folia paroizolacyjna.
Ocieplenie (zwykle wata).
Folia paroprzepuszczalna.

Folia paroizolacyjna nie jest szczelna! Ona jest tylko opóźniaczem dla przemieszczania się pary wodnej.
DLA POWIETRZA NIE JEST BARIERĄ!!!
Para wodna, której najwięcej ZAWSZE zbiera się pod sufitem, powoli z powodu tego opóźniacza, przedostaje się do warstwy ocieplenia. Do tej waty. Wraz ze strugą NICZYM nie blokowanego CIEPŁEGO powietrza i tam się wychładza.
Po drugiej stronie tej przegrody są przecież warunki (temperatury) zewnętrzne.
W tej wacie przekraczany jest punkt rosy i robi się bagno...
Jak zima długa - to nawet spore!
Parametry izolacyjne lecą na pysk.
Mamy dom kryty warstwą wody, co działa jak blacha falista!
Parametry izolacyjności opisane na opakowaniach tej waty to sobie można wtedy ... wsadzić!
To parametry dla wełny SUCHEJ.
Daje się tej waty tyle, żeby w sezonie na łeb nie zaczęło cieknąć z sufitu. Żeby tej wody sporo się mogło zmieścić.
Nadchodzi lato i zaczynają tam (w tym stropie) panować warunki tropikalne.
Woda z tej waty odparowuje i niczym nie zatrzymywana (przez tę folię paroprzepuszczalną) oddala się w otoczenie.
Ale...
Przestrzeń nad tą watą MUSI być wentylowana. No, dziury w ścianach szczytowych muszą być!
Są nawet normy na ich wielkość.
I jakoś to trwa...
Proces ten odbywa się cicho i niewidocznie, dopóki ktoś nie MUSI wsadzić tam łapy (w tę watę) w sezonie grzewczym, zwłaszcza pod jego koniec.
Jak wsadzi - zaczyna się piekło!
Bo - spieprzyli! Źle zbudowali! Do sądu!. Zastrzelić ! Zbrodnia!!!

Tyle, że to taki rodzaj stropu i taka technologia!
TAK MA BYĆ!

DLATEGO wiele osób decyduje się na "trumnę", niewiele choć drożnej i nieco trudniej.

Dla mnie - dom kryty watą to absurd!
Dla wielu - NORMA! Tak się teraz robi!
Zgoda!
Robi się!
Ale czy zawsze trzeba robić coś źle? Jest jakiś przymus?
Kary będą jak ktoś zrobi dobrze?

Zajmuję się ciepłem i wentylacją. Ten mechanizm znam dobrze.
Dlatego, jak ktoś mnie pyta - jak skuteczna będzie rekuperacja (odzysk) to pytam - a jaki ma być strop nad pietrem?
Bo jak się większość ciepła wypuszcza ze sporą ilością powietrza przez taką namiastkę stropu - to do odzysku zostaje niewiele.
NAJLEPSZE urządzenia mogą wtedy odzyskać nawet do 15%, jak strop spaprany.

Adam M.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...