Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
przemty

Odległość wiaty od...

Recommended Posts

Chce postawić wiatę z przeznaczeniem na "garażowanie" w niej samochodu. Wiata typu 4 słupy i dach w uproszczeniu. Działka ma zjazd z drogi powiatowej. W jakiej odległości od:

- drogi mogę postawić wiatę i od której części drogi liczy się ta odległość?

- granicy z sąsiednie działką mogę postawić wiatę?

 

Druga sprawa.

Działka rolna IIIb. Dom był stawiany na zasadzie wyłączenia z działalności rolnej powierzchni do 500 m2, dokładnie to 490 m2 wyszło.

Jeżeli teraz będę chciał postawić wiatę to pod taką zabudowę też trzeba wyłączać z działalności rolnej i czy na zasadach odplatnych czy też można bezpłatnie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma to być wiata do parkowania samochodu, obowiązują regulacje odnośnie miejsc postojowych. Znowelizowano je od 2018 r., § 19 Warunków Technicznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001065).

Generalnie 3 m od granicy działki, ale aż 7 m od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Czyli ten ostatni wymóg nie dotyczy np. okien łazienki czy kotłowni.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Skoro ma to być wiata do parkowania samochodu, obowiązują regulacje odnośnie miejsc postojowych.  

Z tym, że nie ma obowiązku stosowania takiego nazewnictwa. Można to nazwać "obiekt gospodarczy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chwilunia.

Jak nazwiesz "obiekt gospodarczy" to jakiś gorliwiec, powołując się na PB, powie że trzeba to zrobić na PnB.

 

Wiata jako wiata, do 50 m2, na działce zabudowanej domem mieszkalnym, nie podlega ani odległościami od ......., ani zgłoszeniu.

Sposób użytkowania takiej wiaty, to zupełnie inna bajka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To niech będzie "wiata gospodarcza" albo sama "wiata". Tamto było przykładowe, to również. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że nazwa może zrodzić problemy, co zresztą potwierdzasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Generalnie 3 m od granicy

Czyli od sąsiedniej działki rolnej mamy 3 m. Zabudowy w pobliżu brak.
A jak temat wygląda w temacie odległości od drogi powiatowej, liczy się tylko ta odległość 3 m od granicy czy jest jakiś zapis o odległości od drogi powiatowej ?

19 godzin temu, bajbaga napisał:

Wiata jako wiata, do 50 m2, na działce zabudowanej domem mieszkalnym, nie podlega ani odległościami od ......., ani zgłoszeniu.

No to brzmi ciekawie, czyli mogę postawić nawet 0,5 m. od granicy z droga powiatową i nikomu nie zgłaszać faktu chęci postawienia wiaty?

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Znam pana Józka, który z każdego nietypowego otworu potrafi zrobić absolutnie typowy. Nawet jeśli trzeba to w piramidzie. Podać do niego telefon? Zbereźnik...
  • Taka googlowa jakaś...
  • Dzień dobry. Posiadamy w ofercie blachodachówkę płaską IRYD. Swoim nowatorskim kształtem doskonale wpisuje się w nowoczesną i przemysłową zabudowę. Prosta i szybka w montażu. Ekonomiczna, do koniecznego minimum ograniczona ilość odpadów. Produkowana jest w trzech rodzajach powłok zabezpieczających: PURMAX 40um, PURLAK 50um, PURMAT 50um. PURMAX to połączenie dwóch warstw poliestru+poliuretanu. Występuje ona w czterech kolorach: cegła, brąz, czerń oraz ciemny grafit i jest to połączenie 25 µm powłoki poliestrowej na 15 µm warstwie poliuretanu. Na taki rodzaj powłoki udzielana jest 20-letnia gwarancja producenta. PURLAK i PURMAT to powłoki poliuretanowe z grubą 50-mikronową warstwą lakieru poliuretanowego, co chroni pokrycie nie tylko przed korozją ale również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Występuje w 6 kolorach - PURLAK i 7 kolorach PURMAT. Udzielana jest 30-letnia gwarancja na te powłoki. Tutaj więcej o powłokach: https://pruszynski.com.pl/powloki-ochronne.php    
  • Zastosowanie odpowiedniej warstwy styropianu w żadnym wypadku nie spowoduje zawilgocenia ściany. Z kolei przyklejanie bardzo cienkiej warstwy jest trudne w realizacji, dość pracochłonne  i przynosi małe korzyści z tytułu poprawy cieplnej ścian zewnętrznych. Jeżeli inwestor życzy sobie elewację bez dodatkowego ocieplenia wówczas  elewację można zrobić poprzez wyrównanie podłoża, następnie wykonanie warstwy zbrojonej (siatka zatopiona w warstwie kleju) następnie gruntowanie gruntem sczepnym, który poprawia  przyczepność tynku do podłoża i separuje ewentualne wzajemne oddziaływanie mineralnych podłoży na warstwę tynku. Drugi sposób może okazać się  bardziej racjonalny, ponieważ wykonując prace związane z elewacją, niewielkim nakładem finansowym można poprawić izolacyjność ścian zewnętrznych, co w perspektywie dalszej eksploatacji powinno przynieść korzyści z tytułu mniejszego zużycia energii na potrzeby grzewcze. W sytuacji kiedy już jesteśmy zdecydowani na zwiększenie ochrony cieplnej, najbardziej adekwatnym materiałem jaki powinien zostać użyty do ocieplenia jest styropian grafitowy Termo Organika z linii TERMONIUM, który ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż zwykły biały styropian przy takiej samej grubości. W przypadku budynków docieplanych grubość stosowanej izolacji zazwyczaj jest kompromisem wynikającym z pewnych ograniczeń architektonicznych (zamontowane okna, obrys dachu, itp.) Na koniec warto podkreślić fakt, iż osiągniecie najwyższych jakościowo standardów będzie możliwe przy zastosowaniu kompletnego systemu, gdzie wszystkie składniki pochodzą od jednego producenta, co daje gwarancję kompatybilności danego rozwiązania i w połączeniu z odpowiednim wykonawstwem będą stanowić o trwałości elewacji.
  • Jak bardzo nietypowe są te otwory? jeśli można wiedzieć... I z grubsza gdzie są te otwory... tzn. w jakiej okolicy...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...