Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jaka Pompa lepsza - Monoblokowa vs Split


Recommended Posts

Pod jakim względem? Przypominam tylko, że w naszym klimacie trzeba w przypadku monobloku zastosować płyn niezamarzający zamiast wody w układzie i to o temperaturze zamarzania rzędu -20°C. Albo założyć wymiennik ciepła pomiędzy pompą, a wodą w układzie c.o. To drugie nieco obniża sprawność układu c.o.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem zamarzania dotyczy jedynie sytuacji awaryjnych  (awaria sieci elektrycznej) i praktycznie zagrożenie jest znikome (izolacja termiczna monobloku). Różnice dotyczą głównie wymagań formalnych - split trzeba serwisować ze względu na czynnik chłodnniczy, 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

split trzeba serwisować ze względu na czynnik chłodnniczy, 

Tiaaaa.

A monoblok nie ma czynnika chłodniczego ?

I jakie niby wymagania formalne ?

 

W przystępnym języku wygląda to tak :

 

W monobloku wszystko jest instalowane fabrycznie - sprawdzone, itp.

 

Instalacja typu split wymaga fachowego bardzo szczelnego podłączenia od strony "gazowej" - a że instalatorzy są tacy jacy są (z nielicznymi wyjątkami) trzeba to okresowo sprawdzać.   

 

Monoblok wymaga tylko podłączenia hydraulicznego - w zasadzie może to zrobić każdy.

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Pod jakim względem? Przypominam tylko, że w naszym klimacie trzeba w przypadku monobloku zastosować płyn niezamarzający zamiast wody w układzie i to o temperaturze zamarzania rzędu -20°C. Albo założyć wymiennik ciepła pomiędzy pompą, a wodą w układzie c.o. To drugie nieco obniża sprawność układu c.o.

W układzie chłodzenia w samochodach jakoś nie ma z tym problemu. To już nie te czasy, że w układzie krążyła woda.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale....

- monobloki bywają tańsze, nawet chyba dużo tańsze

- nawet jeśli jest czynnik niezamarzający w układzie i jest z tego powodu trochę niższa sprawność, to niższa cena z nawiązką to rekompensuje

Jak bajbaga wyżej napisał - monoblock jest "instalowany fabrycznie" - może też być problem z instalatorami, bo na monoblocku to on nie zarobi tyle co na splicie, czytałem gdzieś, że niechętnie podejmują się oni takiej roboty...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może zacznijmy trochę od podstaw, żebyśmy wiedzieli o czym mówimy...

Pompy ciepła powietrze-woda typu MONOBLOK to urządzenia, na które składa się jedna jednostka, w której znajduje się cały układ chłodniczy, a wyprowadzone są z niej tylko rury dystrybuujące ciepło do budynku.

Na pompę ciepła powietrze-woda typu SPLIT składa się jednostka zewnętrzna, wyposażona w parownik, sprężarkę i zawór rozprężny, oraz jednostka wewnętrzna – ze skraplaczem. Z jednostki zewnętrznej rurami chłodniczymi transportowany jest gaz chłodniczy. Trafia on na dodatkowy wymiennik ciepła – skraplacz, gdzie oddaje ciepło do instalacji.

 

SPLIT i MONOBLOK to tak naprawdę dwa takie same urządzenia. Różnica polega na tym, że pompy ciepła typu SPLIT są pod względem produkcji łatwiejsze do wykonania. W pompach typu MONOBLOK dba się o akustykę. To urządzenia duże, estetyczne, zaizolowane akustycznie, więc ciche podczas pracy, oraz zaizolowane termicznie. Przez to są droższe w produkcji i droższe w zakupie dla inwestora.

Z instalacyjnej praktyki wynika, że mniej błędów da się zrobić po stronie wodnej, niż po stronie chłodniczej. Właśnie w przypadku MONOBLOKÓW jest większe prawdopodobieństwo, że instalacja będzie pracowała dłuższy czas. MONOBLOKI to masywne i dobrze zaizolowane urządzenia. Są one z reguły dużo cichsze od pomp typu SPLIT.

Kilka lat temu pompy ciepła typu SPLIT były gorsze pod względem efektywności od urządzeń typu MONOBLOK. Często były to urządzenia oparte o jednostki zaadaptowane z systemów klimatyzacji, bez specjalnej optymalizacji do pracy w trybie grzania.

Dzisiaj, na tym etapie rozwoju technologii pomp ciepła, nie ma wyraźnej różnicy w wydajnościach pomiędzy tymi dwoma typami pomp ciepła. Biorąc pod uwagę porównywalne wydajności i niższe koszty zakupu, to właśnie urządzenia typu SPLIT cieszą się tak dużym powodzeniem.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...

Witam,

Główną różnica pomiędzy tymi dwoma pompami jest ich konstrukcja. Pompa ciepła typu monoblok, posiada skraplacz, parownik, sprężarkę, zawór rozprężny oraz pompę obiegową czynnika grzewczego w jednej obudowie zlokalizowanej na zewnątrz budynku. Natomiast pompa typu split posiada oddzielny moduł ze skraplacze i parownikiem. Pompa typu monoblok posiada wyższą sprawność, lepszy układ chłodniczy oraz pracuje ciszej.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant Buderus 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam,  kilka dni temu znalazłem ogłoszenie o sprzedaży 1,5hektratowej działki (powyżej 10 000m2) z mpzp.  Działka oznaczona jako R2 -> tereny rolne z dopuszczalną możliwością zabudowy zagrodowej.  Obok działki: prąd, woda, gaz, kanalizacja, dwóch sąsiadów z domami na R2   Jestem rolnikiem (studia podyplomowe). Chciałbym rozpocząć działalność (tzn. najpierw wybudować dom potem potrzebne obiekty) jako rolnik indywidulany, ale nie wiem od czego krok po kroku zacząć   Gdzieś "obiło mi się o oczy", że aby zacząć cokolwiek budować (najpierw zgoda KOWRu na zakup) działka musi być  powyżej średniej wielkości w gminie - ta wynosi prawie 3 hektary Nie chciałbym kupił działki którą musiałbym uprawiać bez możliwości zabudowy...    Czy jest to egzekwowane czy też 'do obejścia'. Do Urzędu Gminy mam prawie 150km, a nie chciałbym  tego rozstrzygać przez telefon z Panią z Gminy  a co najwyżej podjechać i rozpytać już konkretnie w realu.      dziękuje MIchał     
  • Chwila, moment. Z tego co piszesz wynika, że konstrukcja budynków jest wspólna. Znaczy ktoś kiedyś to spartolił i to jest zupełnie inna sytuacja, prawnie niedozwolona. A za naruszanie prawa przychodzi kiedyś beknąć, więc nie ma się czemu dziwić, że masz takie zastrzeżenia.  Normalnie każdy budynek winien być absolutnie samodzielną konstrukcją, w niczym nie może być zależny od drugiego. Chyba, że wyjątkowo uszczelnienie i połączenie połaci dachowej, ale to nie konstrukcja.
  • Właśnie sam to ćwiczę. Jeśli część sąsiada ma zostać, to konieczny będzie projekt wykonany przez konstruktora i wniosek złożony w Starostwie. W moim przypadku doszła jeszcze przebudowa pozostawianej części sąsiada polegająca na zmianie więźby dachowej i z tego powodu Starostwo zażądało adaptacji projektu przez architekta.   Pozwolenie dostałem po około 5 miesiącach (dwa razy uzupełniane dokumenty). Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, to pisz bezpośrednio. Chętnie pomogę (szczególnie w sprawie odpowiednich załaczników do wniosku).
  • Gość Zawiedziony
   Dom akustyczny okrutnie . Nie daje prywatności, wszystko słychać między pokojami mimo podwójnej wełny mineralnej w ścianach. Odradzam stanowczo.
  • Gość Zawiedziony
   Ja od pół roku mieszkam w nowym parterowym domu szkieletowym 100 m2. Dom powstał szybko w 4 miesiące i wprowadziliśmy się po następnych kilku. Jakie wrażenia ... ? Hmm jeśli miałbym wybór i aktualne doświadczenie i trochę więcej pieniędzy to nie wybrałbym to ponownie na pewno. Dom jest bardzo akustyczny. Wszystko słychać między pokojami. Nie ma żadnej przez to prywatności jakby mieszkać w jednym dużym pokoju przedzielonym ścianami. Z salonu słychać ciśnienie telewizora , który głośność ma ustawiony cicho , bo zaledwie 10 na 100. Dom jest ciepły to prawda 120 m3- 150 m3 gazu na mięs. czyli ok 250 zł. W lecie gorąco , bo widziałem u kolegi więc od razu 2 klimy założyliśmy. Nie wiedziałem , że będzie tak głośno , bo wtedy na pewno bym się nie zdecydował. Poddasza nie użytkuję , bo nie zrobione a wtedy od góry by pewnie jeszcze by było słychać. Dom myślę , że nie ma jakiś błędów w wykonaniu. Ma podwójne wełnę mineralną w ścianach. Budował to Gość , który kilkanaście szkieletówek postawił w Polscea , a fachu uczył się w Kanadzie i Holandii. Poprostu taka specyfika tych domów. Wię jeśli komuś zależy na ciszy, prywatności to na pewno nie pod adresem domu szkieletowego. Proszę więc dobrze się zastanowić, aby się nie rozczarować jak ja. Pozdrawiam i spełnienia marzeń o Swoim wymarzonym domu. Najlepiej uczyć się na czychś błędach.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...