Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Rebelian

jak zabezpieczyć przed zimą dom bez dachu ?

Recommended Posts

zacząłem budowę 3 tyg. temu w tej chwili mam wybudowany parter i zrobiony strop, ponieważ wykonawca dachu ma poślizg nie zdąży do mnie przyjść wczesniej jak w grudniu, jakie jest najlepsze rozwiązanie w tym przypadku ? Budować dalej (skończe ok. 10 listopada) i czekać do grudnia na wykonawce dachu, czy przykryć strop plandeką i poczekać do wiosny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie! Moimi murami nikt się przez jakiś czas nie zajmował a póki nie mogę nic ruszyć warto je jakoś osłonić. Dziękuję za przypomnienie mi o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znalazłem coś takiego w internecie, mam nadzieję, że pomoże:

Jeżeli nie zdążyliśmy przed zimą przykryć nowo wznoszonego budynku dachem i nie zasypaliśmy ścian piwnic gruntem, to zamarzająca woda może w naszym budynku poczynić duże szkody.
Polska podzielona jest na strefy, w zależności od głębokości przemarzania gruntu. Cały Śląsk położony jest w strefie którą Polska Norma określa na 1,0m. Oznacza to, iż w naszym terenie głębokość fundamentów nie powinna być mniejsza niż 100cm. Przemarzanie gruntów jest szczególnie niebezpieczne w gruntach wysadzinowych, które zamarzając zwiększają swoją objętość i podnoszą do góry budynek. Im mniej kondygnacji budynku wymurowaliśmy, tym szkody spowodowane wysadzinami gruntu mogą być większe. Objawia się to pękaniem ścian piwnic, fundamentów i stropów. Powstałe szkody są trudne do naprawienia i osłabiają konstrukcję budynku. Najlepszym więc rozwiązaniem jest całkowite zabezpieczenie budynku przed zimą, czyli przekrycie budynku dachem, zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, obsypka ścian fundamentowych, wykonanie drenażu wokół domu.
W budynkach, które nie zostały przekryte dachem i nie wprawiono okien i drzwi, zalecam przed zimą wykonanie następujących prac w celu uniknięcia zniszczeń jakie może spowodować zamarzanie i wysadzanie gruntu pod fundamentami:
1. Obsypka ścian fundamentowych gruntem, minimum 1,0m ponad spód fundamentu.
2. Zasłonięcie wszystkich otworów zewnętrznych w budynku - okna i drzwi, za pomocą desek, folii lub ułożenie na sucho w otworach materiałow do wykonania ścian (cegła, pustaki).
3. Przykrycie folią otworów znajdujących się w stropie (klatka schodowa).
4. Obłożenie styropianem gruntu wzdłuż wszystkich ścian piwnicznych wewnętrznych i zewnętrznych. Grubość styropianu 5-10cm, na szerokości 1,0m od ścian.
Wykonane zabezpieczenia zlikwidują niebezpieczeństwo wystąpienia wysadzin gruntu i zniszczeń konstrukcji budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

zacząłem budowę 3 tyg. temu w tej chwili mam wybudowany parter i zrobiony strop, ponieważ wykonawca dachu ma poślizg nie zdąży do mnie przyjść wczesniej jak w grudniu, jakie jest najlepsze rozwiązanie w tym przypadku ? Budować dalej (skończe ok. 10 listopada) i czekać do grudnia na wykonawce dachu, czy przykryć strop plandeką i poczekać do wiosny ?Przy wykonywaniu dachu nie trzeba używać betonu czy zapraw, zatem temperatura powietrza nie jest ograniczeniem w prowadzeniu robót. Z pewnością przykrycie dachem będzie korzystniejsze niż prowizoryczne zabezpieczenie plandeką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
[[[Jeżeli nie zdążyliśmy przed zimą przykryć nowo wznoszonego budynku dachem i nie zasypaliśmy ścian piwnic gruntem, to zamarzająca woda może w naszym budynku poczynić duże szkody.]]]
[[[W budynkach, które nie zostały przekryte dachem i nie wprawiono okien i drzwi, zalecam przed zimą wykonanie następujących prac w celu uniknięcia zniszczeń jakie może spowodować zamarzanie i wysadzanie gruntu pod fundamentami:]]]
[[[Wykonane zabezpieczenia zlikwidują niebezpieczeństwo wystąpienia wysadzin gruntu i zniszczeń konstrukcji budynku. ]]]

Bardzo mnie to zmartwiło. Moją budowę rozpoczęto w początkach 2006. Są fundamenty, parter, część (dwie ściany) pięterka. Potem budowę przerwano i wszytko sobie stało na powietrzu. Myśmy to dostali wraz z kupą papierkowego chaosu i teraz widzę, że potrzebny mi specjalista do oceny możliwych uszkodzeń. Czy takim zabezpieczeniem może być słoma ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • JA również uważam że plamy nie wskazują na przeciek membrany. Wygląda to na typowe zjawisko wykraplania sie pary wodnej. Nie musisz się niczego obawiac. Wykonasz izolacje poddasza z folią paroizolacyjną od środka i zjawisko zniknie.  Polecam natomiast zastosowanie jako izolacji hydrofobizowanej wełny skalnej TOPROCK SUPER +SUPERROCK  ktore zostały zabezpieczone dodatkowo w procesie produkcyjnym przed wilgocią.  www.rockwool.pl/produkty/toprock-super www.rockwool.pl/produkty/superrock 
  • Witam, z żoną mamy kupiony projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-2-m16021fa4e5575 Ogrzewanie będzie podłogowe raczej w całym domu + grzejniki w łazienkach. Teraz mamy problem z wyborem rodzaju ogrzewania. Pierwsze to ogrzewanie gazowe z butli przydomowej ( ziemnego w okolicy brak),  i teraz czy kupić butlę samemu, czy dzierżawić od dostawcy gazu, przyjmując jego warunki do do płatności za gaz. Drugi rodzaj to kocioł na ekogroszek/pellet. Oczywiście do tego zasobnik na wodę. Nie możemy się zdecydować, którą opcję wybrać. Poczytałem na tym forum już trochę, ale może jeszcze za mało. Wiem, że dużo zależy od ocieplenia budynku.  Czy ktoś może mi coś doradzić, czy to raczej wróżenie z fusów w tym momencie? Pozdrawiam, Mateusz.
  • Da Ci tyle że będziesz miał mniejsze straty przez strop i wówczas nie będziez niepotrzebnie dogrzewał nieużytkowego strychu. Jeżeli natomiast chciałbyś z kolei żeby w pomieszczeniu stryszku panowały wyższe zimą a niższe latem temperatury niż na zewnątrz to wówczas spokojnie możesz dołożyć izolacje między krokwie. 
  • Zapraszamy na webinarium z zakresu funkcjonalności i użycia platformy BIMobject w oprogramowaniu Revit i ArchiCAD przy wykorzystaniu produktów King Klinker. Kiedy: 28 listopada 2019, 11:00 Gdzie: Online Rejestracja: https://bit.ly/36tB7UZ Agenda: 1. Charakterystyka platformy BIMobject 2. Charakterystyka firmy i oferty King Klinker 3. ArchiCAD: - pobieranie obiektów firmy King Klinker z portalu BIMobject, tworzenie zestawień tych produktów oraz importowanie ich do projektu w programie ArchiCAD - użycie obiektów w ArchiCAD na dwa sposoby: jako Wall Accessory oraz w postaci niezależnego obiektu - prezentacja możliwości edycji obiektów: zmiana serii kolorystycznej, edycja warstw ściany, edycja widoku 2D oraz 3D - tworzenie zestawień dla produktów użytych w projekcie 4. Revit: - pobieranie obiektów firmy King Klinker z portalu BIMobject oraz importowanie ich do projektu w programie Revit - przedstawienie użycia obiektów w Revit - prezentacja możliwości edycji obiektów: zmiana serii kolorystycznej, edycja warstw ściany, edycja widoku 2D oraz 3D - sposoby prezentacji graficznej produktów King Klinker na arkuszu 5. Wasze pytania
  • Nie wiem, czy tam ma się co zapchać, poza syfonami w domu i ewentualnymi kolankami. Myślę, że spadki są już tak przewidziane, że sam odpływ z budynku nie ma prawa się zapchać. "Zapchać" może się jedynie złoże. Poza tym odpływ nieczystości do oczyszczalni można zrealizować mechanicznie a nie grawitacyjnie. Mówię o oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Nasz redakcyjny Kolega Janusz miał taki przypadek. Napisał nawet reportaż z "reanimacji". Zapraszam do ciekawej lektury. https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/23675-remont-oczyszczalni-sciekow-z-drenazem-rozsaczajacym-krok-po-kroku.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...