Skocz do zawartości

jak zabezpieczyć przed zimą dom bez dachu ?


Rebelian

Recommended Posts

zacząłem budowę 3 tyg. temu w tej chwili mam wybudowany parter i zrobiony strop, ponieważ wykonawca dachu ma poślizg nie zdąży do mnie przyjść wczesniej jak w grudniu, jakie jest najlepsze rozwiązanie w tym przypadku ? Budować dalej (skończe ok. 10 listopada) i czekać do grudnia na wykonawce dachu, czy przykryć strop plandeką i poczekać do wiosny ?
Link do komentarza
Znalazłem coś takiego w internecie, mam nadzieję, że pomoże:

Jeżeli nie zdążyliśmy przed zimą przykryć nowo wznoszonego budynku dachem i nie zasypaliśmy ścian piwnic gruntem, to zamarzająca woda może w naszym budynku poczynić duże szkody.
Polska podzielona jest na strefy, w zależności od głębokości przemarzania gruntu. Cały Śląsk położony jest w strefie którą Polska Norma określa na 1,0m. Oznacza to, iż w naszym terenie głębokość fundamentów nie powinna być mniejsza niż 100cm. Przemarzanie gruntów jest szczególnie niebezpieczne w gruntach wysadzinowych, które zamarzając zwiększają swoją objętość i podnoszą do góry budynek. Im mniej kondygnacji budynku wymurowaliśmy, tym szkody spowodowane wysadzinami gruntu mogą być większe. Objawia się to pękaniem ścian piwnic, fundamentów i stropów. Powstałe szkody są trudne do naprawienia i osłabiają konstrukcję budynku. Najlepszym więc rozwiązaniem jest całkowite zabezpieczenie budynku przed zimą, czyli przekrycie budynku dachem, zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, obsypka ścian fundamentowych, wykonanie drenażu wokół domu.
W budynkach, które nie zostały przekryte dachem i nie wprawiono okien i drzwi, zalecam przed zimą wykonanie następujących prac w celu uniknięcia zniszczeń jakie może spowodować zamarzanie i wysadzanie gruntu pod fundamentami:
1. Obsypka ścian fundamentowych gruntem, minimum 1,0m ponad spód fundamentu.
2. Zasłonięcie wszystkich otworów zewnętrznych w budynku - okna i drzwi, za pomocą desek, folii lub ułożenie na sucho w otworach materiałow do wykonania ścian (cegła, pustaki).
3. Przykrycie folią otworów znajdujących się w stropie (klatka schodowa).
4. Obłożenie styropianem gruntu wzdłuż wszystkich ścian piwnicznych wewnętrznych i zewnętrznych. Grubość styropianu 5-10cm, na szerokości 1,0m od ścian.
Wykonane zabezpieczenia zlikwidują niebezpieczeństwo wystąpienia wysadzin gruntu i zniszczeń konstrukcji budynku.
Link do komentarza
Cytat

zacząłem budowę 3 tyg. temu w tej chwili mam wybudowany parter i zrobiony strop, ponieważ wykonawca dachu ma poślizg nie zdąży do mnie przyjść wczesniej jak w grudniu, jakie jest najlepsze rozwiązanie w tym przypadku ? Budować dalej (skończe ok. 10 listopada) i czekać do grudnia na wykonawce dachu, czy przykryć strop plandeką i poczekać do wiosny ?



Przy wykonywaniu dachu nie trzeba używać betonu czy zapraw, zatem temperatura powietrza nie jest ograniczeniem w prowadzeniu robót. Z pewnością przykrycie dachem będzie korzystniejsze niż prowizoryczne zabezpieczenie plandeką.
Link do komentarza
[[[Jeżeli nie zdążyliśmy przed zimą przykryć nowo wznoszonego budynku dachem i nie zasypaliśmy ścian piwnic gruntem, to zamarzająca woda może w naszym budynku poczynić duże szkody.]]]
[[[W budynkach, które nie zostały przekryte dachem i nie wprawiono okien i drzwi, zalecam przed zimą wykonanie następujących prac w celu uniknięcia zniszczeń jakie może spowodować zamarzanie i wysadzanie gruntu pod fundamentami:]]]
[[[Wykonane zabezpieczenia zlikwidują niebezpieczeństwo wystąpienia wysadzin gruntu i zniszczeń konstrukcji budynku. ]]]

Bardzo mnie to zmartwiło. Moją budowę rozpoczęto w początkach 2006. Są fundamenty, parter, część (dwie ściany) pięterka. Potem budowę przerwano i wszytko sobie stało na powietrzu. Myśmy to dostali wraz z kupą papierkowego chaosu i teraz widzę, że potrzebny mi specjalista do oceny możliwych uszkodzeń. Czy takim zabezpieczeniem może być słoma ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...