Skocz do zawartości

Wymiana instalacji mieszkanie 60mkw


Recommended Posts

Witam. 

Planuje wymianę instalacji w mieszkaniu o powierzchni 60mkw( 3 pokoje kuchnia łazienka)( urządzenia jak na zdjęciu w załączniku) . Planowana instalacja 3 fazowa  ( moc przyłączeniowa 14kW)  zabezpieczenie przedlicznikowego 25A. W załączniku przedstawiłem propozycje ilości obwodów plus obciążenie faz. Proszę o komentarze czy taki układ jest OK. Ewentualnie ile roznicowek zastosować. Kolejnym pytaniem jest ,czy do puszki gdzie będzie podłączona indukcja ( na 2 fazy) można wykorzystać 3 fazę na zmywarkę ( max pobór 1.9kW) taka propozycja padla od elektryka ? Kolejne pytanie ilu polowa rozdzielnice dobrać do instalacji? Instalacje ma wykonać elektryk natomiast chce mieć informacje z innego źródła żeby nie dać się przekonać do tańszego łatwiejszego w wykonaniu projektu. Z góry dziękuję.

Screenshot_2019-05-25-07-52-30-578_com.android.browser.png

Link do komentarza

Oświetlenie na jednym zabezpieczeniu? Jak zgaśnie, to wszędzie i niewesoło będzie.

Lodówka na oddzielnym obwodzie.

Cytat

Kolejnym pytaniem jest ,czy do puszki gdzie będzie podłączona indukcja ( na 2 fazy) można wykorzystać 3 fazę na zmywarkę ( max pobór 1.9kW) taka propozycja padla od elektryka ?

Nie. Skoro to jest oddzielny obwód, to musi mieć oddzielny przewód neutralny i oddzielny przewód ochronny.

Cytat

Kolejne pytanie ilu polowa rozdzielnice dobrać do instalacji?

 

20 co najmniej. Zasadą jest, że co najmniej 1/3 pól ma pozostać w rezerwie, na rozbudowę.

 

Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!

Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?

Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia?

Wyłącznik instalacyjny nadmiarowo-prądowy. Zasada działania i cel stosowania

Wyłącznik różnicowoprądowy, czyli RCD

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź.
Oświetlenie podzielne na prawą i lewą stronę mieszkania na dwóch obwodach (B10).
Zmywarka zostanie na osobnym obwodzie.
Rozdzielnica będzie prawdopodobnie 3x12.
Na pewno będzie Wyłącznik różnicowo-prądowy 4P i z tego co się dowiedziałem tylko taka  jedna roznicowek  jest w nowych mieszkankach developerskich .
Zastanawiam się czy warto dołożyć jeszcze jakieś roznicowki 2P na obwody/urządzenia? 
Bo w artykule było napisane że warto zastosować przynajmniej dwa aparaty w jednej instalacji. 
Dziękuję

 

Link do komentarza
Gość mhtyl

Różnicówką na pewno była by niezbędna do łazienki i kuchni, czyli dwie, trzy sztuki i tylko na obwody gniazd.

Natomiast co do podłączenia indukcji na 2 fazy, to ja bym Ci polecił abyś podciągnął przewód pięcio żyłowy pod indukcje a potem go rozbił na dwie fazy pod indukcje a trzecią pod piekarnik bo z w zasadzie piekarnik jest zawsze w pobliżu kuchenki. Do zmywarki wystarczy jak podciągniesz osobny przewód 3X2,5 .

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź.
Akurat w moim układzie kuchni piekarnik jest w słupku z mikrofala dosyć daleko od płyty indukcyjnej. Bliżej jest zmywarka , ale zrobię ja na osobnym obwodzie 3x2,5mm.
Co do roznicowek to łazienka nie jest za duża i będzie tam tylko jedno gniazdo. Myślę aby to gniazdko wpiąć w obwód z gniazdkami ogólnymi w kuchni i całość zabezpieczyć roznicowka 2P

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Felipe84 napisał:

Akurat w moim układzie kuchni piekarnik jest w słupku z mikrofala dosyć daleko od płyty indukcyjnej. Bliżej jest zmywarka , ale zrobię ja na osobnym obwodzie 3x2,5mm.

Jeżeli masz już pookładane  co i gdzie ma stać w kuchni to proponuję abyś sprawdził sobie w necie jak urządzić kuchnie wg zasady złotego trójkąta. Bo w Twojego opisu wychodzi że będziesz masz chaos, piekarnik i mikrofala powinny być bliżej kuchenki a zmywarka przy zlewozmywaku, chodzi o to że w tego co piszesz, masz pomieszane strefy.

2 godziny temu, Felipe84 napisał:


Co do roznicowek to łazienka nie jest za duża i będzie tam tylko jedno gniazdo. Myślę aby to gniazdko wpiąć w obwód z gniazdkami ogólnymi w kuchni i całość zabezpieczyć roznicowka 2P

Czy nie za mało? a gdzie będzie stała pralka?

W zasadzie to logiczne, że jak jedno gniazdo to nie ma sensu robić tego na osobnym obwodzie i różnicówce.

Link do komentarza

Kuchnia ma wyglądać jak na zdjęciu , taki układ odpowiada żonie więc nie będę podejmował tematu zmiany mebli bo dużo mam tematów teraz z remontem.

Pralka oraz bojler ( pojemnościowy ogrzewacz wody ) będą stały w garderobie na przedpokoju gdzie będą doprowadzone odpływy oraz gniazdka.

 

IMG_20190526_200502_HHT.jpg

Link do komentarza
18 godzin temu, Felipe84 napisał:

Jaki może być powód zastosowania do urządzeń takich jak pralka zmywarka zabezpieczenie B20 a nie B 16

Przewód 3X2,5mm a czemu B20 a nie B16?

Link do komentarza

No właśnie dlaczego? Ja do każdego obwodu gdzie jest 3x2.5 miałem B16. Wczoraj dostałem informację (SMS ) że do obwodów gdzie są urządzenia typu pralka piekarnik zmywarka ( każde urządzenie na osobnym obwodzie 3x2.5 ) che zastosować B20. Zanim do niego zadzwonię i zapytam się dlaczego tak chce zrobić zadałem pytanie na forum bo może   są jakieś odstępstwa. On jest przecież doświadczonym elektrykiem , ja tylko amatorem. Dziękuję.

Link do komentarza
43 minuty temu, Felipe84 napisał:

On jest przecież doświadczonym elektrykiem

Przecież elektrykiem jest każdy Polak od byłego Prezydenta zaczynając :)

Ja nie jestem elektrykiem ale te B16 w zupełności by wystarczyło, chyba  że pralka i zmywarka jest na jednym obwodzie to wtedy B20 .

 

Link do komentarza
Dnia 28.05.2019 o 18:29, Felipe84 napisał:

Jeżeli kable będą prowadzone w posadzce ( blok z wielkiej płyty) bez ogrzewania podłogowego to powinny być w peszlach? 

Niekoniecznie.

20 godzin temu, Felipe84 napisał:

Jaki może być powód zastosowania do urządzeń takich jak pralka zmywarka zabezpieczenie B20 a nie B 16

Nie ma prawa znaleźć się zabezpieczenie B20 A. Idd przewodu miedzianego o przekroju żył 2,5 mm2 w niektórych trudnych warunkach prowadzenia ma wartość mniejszą niż 20 A. Również osprzęt stosowany w instalacjach u urządzeniach domowych jest przewidziany na obciążenie prądem maksymalnym 16 A, więc nie wolno zakładać obciążania go prądem ponad tę wielkość.

Dlatego zabezpieczanie obwodów wartością większą niż 16 A wymaga sprawdzenia zastosowania specjalnych przekrojów i osprzętu oraz sprawdzenia parametrów instalacji, szczególnie impedancji pętli zwarcia przed dopuszczeniem instalacji do użytkowania.

Link do komentarza
56 minut temu, Felipe84 napisał:

 Wczoraj dostałem informację (SMS ) że do obwodów gdzie są urządzenia typu pralka piekarnik zmywarka ( każde urządzenie na osobnym obwodzie 3x2.5 ) che zastosować B20. Zanim do niego zadzwonię i zapytam się dlaczego tak chce zrobić zadałem pytanie na forum bo może   są jakieś odstępstwa. On jest przecież doświadczonym elektrykiem , ja tylko amatorem. 

Ty sobie poczytaj instrukcję montażu i eksploatacji tych wszystkich urzadzeń, tam wszystko dokładnie jest napisane. Poza tym jest jeszcze jeden dokument, nazywa się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690. Tekst jednolity http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001422 

W dokumencie tym jest paragraf:

§ 188. 1. ...

2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

 

Zaś norma (którą rozporządzenie ministerialne przywołuje) określa granicę, od której obwody odbiorników wymagają indywidualnego zabezpieczania. To jest 2 kW i więcej. Czyli pralka, piekarnik, zmywarka i podobne muszą posiadać swoje własne obwody, z odpowiednio dobranym zabezpieczeniem. Wielkość i rodzaj zabezpieczenia podaje producent sprzętu.

Link do komentarza
1 minutę temu, Felipe84 napisał:

Jeszcze jedno jedno pytanie dotyczące roznicowek. Czy w mieszkaniu wystarczy typ AC  czy warto zainwestować i zakupić typ A . ? 

Dziękuję

Według mnie na razie AC wystarczy spokojnie. Na A jeszcze poczekaj. 

Chyba, że masz na myśli montaż jakichś wymyślnych odbiorników, to pisz od razu. 

Link do komentarza

Nie. Telewizor telefon i Laptop.

Ile obwodów można podpiac do jednej roznicowki? Bo jeżeli dam roznicowki 2P na każdą fazę to wyjdzie po 3 obwody na każdą roznicowke, plus roznicowka 4P na urządzenia siłowe? Czy ma to sens? Czy jakoś inaczej podzielić obwody/ urzadzenia na roznicowki.

Dziękuję

Link do komentarza
13 minut temu, Felipe84 napisał:

plus roznicowka 4P na urządzenia siłowe

Przecież Ty nie masz sprzętu na siłę więc po co? a to że indukcję podepniesz pod dwie fazy nie oznacza to jest to siła bo tylko rozdzielasz przewód na poszczególnego fazy.

Link do komentarza

Napisałem w pierwszym poście że to już robi elektryk (na razie robi bruzdy pod przewody) tylko on chce dać jedną roznicowke 4P na całe mieszkanie. A przeglądając inne artykuły ludzie zalecają większą ilość. Chcąc z nim rozmawiać chce mieć jakieś argumenty oraz minimalna wiedzę o czym mówię. A rozmawiając z pięcioma innymi elektrykami doliczyłem już 5 różnych wariantów - od jednej do pięciu różnicowek. Nie ma nigdzie sensownie wytłumaczone - ile dać żeby było bezpiecznie i funkcjonalnie. A takich samych mieszkań ( powierzchniowo) jest raczej sporo w tym kraju. Pozdrawiam.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...