Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam,

W najbliższym czasie zamierzam przerobić pokój na kuchnię w związku z czym mam kilka pytań i niejasności. Pomieszczenie wydaje mi się być umieszczone w dobrej lokalizacji dlatego, że na ścianie pomiędzy nim a łazienką znajduje się komin oraz pion kanalizacyjny. Oczywiście jeśli decyzja zostanie podjęta już na 100% to wtedy zwrócę się do fachowców (w tym np. hydraulika), ale do tego czasu chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej.

1. Jak wygląda sprawa z dostaniem się do kanału wentylacyjnego w kominie? (na 99% jeden z nich jest niezagospodarowany) Do kogo najlepiej się zwrócić w tej kwestii? Czy poza samym wykuciem otworu warto coś jeszcze zrobić? Na co zwracać uwagę przy kuciu oraz jak namierzyć miejsce kucia?
W przypadku gdyby jednak nie było możliwości podłączenia się do komina słyszałem coś o otworze w ścianie zewnętrznej i wyprowadzeniu w taki sposób wentylacji. Czy jest to najlepsze rozwiązanie i jak tutaj mniej więcej wygląda postępowanie?
2. Aktualnie w pomieszczeniu znajduje się sufit wykonany ze zwykłych płyt kartonowo-gipsowych. Czy w tym przypadku należy je wymienić czy może wystarczy jakoś zabezpieczyć?
3. Jeszcze pytanie niekoniecznie ściśle związane z kuchnią. Nie wiem jak to fachowo nazwać, ale przy oknie jest dosyć duża nierówność/ubytek na głębokość około 3 cm, wysokość połowy okna oraz schodząca się w stronę okna. Czym najlepiej byłoby to uzupełnić? Wkleić kawałek płyty k-g, nałożyć gipsu budowlanego czy może coś jeszcze innego?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gazu więcej uwagi wentylacji mogą wykazać przy kontroli kominiarze, bo przy kuchni elektrycznej (polecam indukcję!) wentylacja dotyczyć będzie usuwania oparów z gotowania i wymiany powietrza "bytowego".

 

ad 2. sufitu nie musisz zmieniać. Czy pod płytami sufit był tynkowany, czy jest goły strop?

 

 ad 3. nie żadną płytą! Zatynkować tynkiem, takim jak reszta ściany, czy inną zaprawą wyrównującą (np Atlasa) i wykończyć jak resztę ściany, tzn. wygładzić, jeśli reszta ściany jest pokryta gładzią, albo zatrzeć na równo zaprawą wyrównującą i pomalować. Gips przy oknie to nie jest dobry pomysł - nie lubi wilgoci, a  wilgoć przy oknie nie jest trudno...

 

Co do przebicia się do kanału wentylacyjnego: obadaj dokładnie wszystkie kanały, zajrzyj od góry, pomocnik niech oświetla kratki, a Ty obserwuj. Wymierz i zlokalizuj kanały i... nawiercaj, aż znajdziesz to co trzeba :)

4 godziny temu, matizeusz napisał:

(na 99% jeden z nich jest niezagospodarowany)

Niepokoi mnie ten 1% niepewności :scratching:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że dobrze byłoby namierzyć kominiarza i z nim porozmawiać na ten temat?

 

Ad 2. Jeśli dobrze mi wiadomo pod płytami znajduje się tylko szkielet konstrukcji, do której płyty są przymocowane i wypełnienie wełną. Nie ma jako takiego stropu - pomieszczenie można powiedzieć, że znajduje się na poddaszu.

 

Ad 3. Super, dziękuję za radę.

 

Tak też pewnie zrobię jeśli tylko kanał będzie wolny ;)

Ten 1% to już taka moja natura, że pozostawiam sobie margines błędu na jakieś moje niedopatrzenie, ale zanim zacznę działać dowiem się na 100% ;)

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz sprawną wentylację, to nic nie stanie się sufitowi - tak robi się sufity na poddaszu nawet w łazienkach - najbardziej "mokrych" pomieszczeniach w domu.

 

WENTYLACJA!

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...

Miałem ostatnio trochę więcej czasu na przejrzenie rzeczy związanych z kominem i jak się okazało wszystkie kanały wentylacyjne są zagospodarowane. Ogólnie komin ma 2 kanały dymne (1 wolny) oraz 5 wentylacyjnych (2 wykorzystane w piwnicy, 1 łazienka na parterze, 1 kuchnia na parterze, 1 łazienka na piętrze). Stąd pojawia się pytanie czy w takiej sytuacji możliwe jest jakiekolwiek inne rozwiązanie zapewniające wentylację w takim pomieszczeniu aby mogło ono pełnić rolę kuchni?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...

Szanowna Pani,

 

Jeżeli konstrukcja sufitu w systemie suchej zabudowy nie koliduje ze zmianami wprowadzanymi w pomieszczeniu, to można go zabezpieczyć przed zniszczeniem i zostawić.

 

Do salonu połączonego z kuchnią, proponujemy nowoczesny sufit podwieszany ze specjalnej płyty Knauf Cleaneo Akustik https://knauf.pl/produkty/knauf-plyta-cleaneo-akustik-sk , która ma unikatowe właściwości pochłaniania zapachów, dzięki zawartości  odwodnionego zeolitu. Ponadto Cleaneo Akustik redukuje echo i poprawia akustykę w pomieszczeniu. Więcej informacji znajdzie Pani na tej stronie internetowej

 

Do poprawienia nierówności i ubytków wokół okien wewnątrz pomieszczenia rekomendujemy zastosować tynk gipsowy ręczny Knauf Goldband https://knauf.pl/produkty/knauf-goldband. Zaprawa jest elastyczna, można nią wygładzić glify, aby estetycznie łączyły się z całymi powierzchniami ścian. Dobrze wiąże się z podłożem, które wcześniej należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Universalgrund https://knauf.pl/produkty/knauf-universalgrund-- . Tynk jest bardzo dobrym podłożem pod farby i tapety.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry, Jesteśmy producentem paneli dachowych na rąbek o oznaczeniu PD-510 tzw. "click". Panele produkowane są w różnych rodzajach profilowania.   _________________________________ Panele dachowe na rąbek Blachy Pruszyński projekt "nowoczesna stodoła"    
  • Otrzymałem ostatnio trzy propozycje instalacji fotowoltaiki. Jako że nie znam się na tym, to proszę o pomoc w wyborze. Może ktoś wie, która z nich lepiej się sprawdza w polskich warunkach, która jest u nas popularniejsza lub może jest wśród nich jakaś starsza, której za względu na coraz nowsze technologie, nie warto już instalować ? Mój dom, niecałe 100 m2 pow. urz. będzie ogrzewany pompą ciepła 5 KW. Propozycja 1:                 9,72 kWp Panel fotowoltaiczny:     PV JINKO Cheetah 400W JKM400M-72H-V - 24 sztuki, PERC, sprawność modułu STC  19,88%, moc 400 Wp Inverter:                          Sofar Solar 8.8KTL-X Cena brutto:                              34 992 zł   Propozycja 2:                  9,9 kWp Panel fotowoltaiczny:      Trina Solar 450 W   TSM-DE17M(II) - 22 sztuki, Multi Busbar, wydajność modułu STC 20,6%, zakres mocy wyjściowej 430-450 Wp Inverter:                           Growatt MOD 10KTL3-X Cena brutto:                               36800 zł   Propozycja 3:                  9,00 kWp Panel fotowoltaiczny:      CORAB ENCOR EC375M-6-120B - 24 sztuki, sprawność modułu STC 20,59%, moc 375 Wp Inverter:                           Sofar Solar 8.8KTL-X Cena brutto:                    36 500 zł
  • Wrzuć to do Złotych Myśli, bo nie wszyscy wierzą i rozumieją.   Tylko przy okazji nie należy jeszcze zapominać o tym co napisała @Elfir w wątku ogrodowym, ze najwięcej chorób spotyka się w ogrodach wymuskanych i pozbawionych różnorodności biologicznej.  
  • Żeby mieć czyste powietrze w domu trzeba mieszkać w okolicy z czystym powietrzem. Oczywiście - zmywanie podłogi na mokro w celu pozbycia się na bieżąco kurzu też pomaga, ale to na krótką metę. Ulgę przyniosą oczywiście oczyszczacze powietrza, ale ich wydajność musi być zbliżona do zalecanych krotności wymiany powietrza w pomieszczeniu. Jednym z droższych rozwiązań jest rekuperacja z filtrami HEPA. Można też montować filtry w nawiewnikach okiennych. Takie rozwiązania też widziałem i staja się bardzo popularne przy okazji rozmów o smogu.
  • A jak planujesz rozwiązać kwestię izolacji termicznej od dołu?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...