Skocz do zawartości

Instalacje do samodzielnego składania


Gość

Recommended Posts

Chcę zaoszczędzić na kosztach robocizny i postanowiałem wraz z bratem wykonać instalację wodno-kanalizacyjną. Postanowiliśmy, że będzie to hepworth albo kisan. Oba systemy są dość proste do wykonania rękoma niefachowców.
Słyszałem jednak, że instalacje są bardzo awaryjne już w użytkowaniu. Podobno nie sposób ustrzec się przecieków. Czy to prawda?
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Każda wadliwie wykonana instalacja będzie przeciekać i najczęściej jest to efekt montowania jej przez przypadkowe osoby. Mimo pozornej łatwości wykonania połączeń w wymienionych technologiach, konieczne jest właściwe zaplanowanie jej przebiegu, rozmieszczenia podpór, umocowania podejść . Osoby które nie miały dotychczas kontaktu z tego rodzaju robotami powinny przynajmniej pracować pod nadzorem fachowca.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Plastik może jest i dobry ale najlepsza jest miedź. Wbrew pozorom nie jest to trudna technologia - na pewno bardziej pracochłonna.
Nie trzeba się jej bać. Sam rozprowadziłem instalację c.o i wodną w miedzi nie mając większego doświadczenia. TRZEBA JEDYNIE PRESTRZEGAĆ KILKU ZASAD!!!
Oto one:

1. Bardzo dokładnie oczyścić elementy łączone z nalotu.

2. Połączenia MUSZĄ być dokonane z lekkim luzem przed lutowaniem aby lut mógł zostać zassany w szczelinę kapilarną.

3. Zawsze należy stosować otuliny na rurociągi ciepłej wody (duża przewodność cieplna miedzi).

4. Na zimne też nie zaszkodzi, żeby uniknąć wykraplania się pary wodnej.
Przy "chowaniu" instalacji w ścianę jest to konieczne aby zapewnić ciepłej rurze możliwość zmiany wydłużeń.

5. Pamiętać o stosowaniu uchwytów i podpór pod rurociągi - przewody miedziane są miękkie i długie odcinki ugną pod własnym ciężarem

Zalety miedzi:

1. Każdy 1 m rury Cu przy podgrzaniu go o 1st. C wydłuża się o 0,018 mm, co w przypadku budownictwa jednorodzinnego można praktycznie zaniedbać (niewątpliwa zaleta). Współczynnik wydłużalności termicznej instalacji plastikowych jest 4-5 krotnie wyższy (poważna wada).

2. Kształtki z miedzi o prównywalnych przekrojach są nawet kilka razy tańsze od kształtek z plastiku.

3. Trwałość prawidłowo zmontowanej instalacji z Cu wynosi kilkadziesiąt - zdarzają się przypadki nawet ponad 150 lat.


Trwałość instalacji plastikowych podawana jest na podstawie teoretycznych obliczeń i symulacji. Tak naprawdę nikt nie wie jak jest na pewnoponieważ są to młode technologie i nie zweryfikowalo ich jeszcze życie.

Jeśli w dalszym ciągu upierasz się przy plastiku, napisz do Hep2o - przyślą Ci materiały wraz z kasetą VHS (wszystko opisane łopatologicznie)

W razie wątpliwości napisz: algebar@inetria.pl

Pozdrawiam - Jacek
Link do komentarza
Zapomniałem jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Miedź nie toleruje styku z instalacją metalową ocynkowaną (wyjątkiem jest sytuacja kiedy woda płynie od ocynku w stronę miedzi - dozwolone). W przeciwnym razie nie należy stosować elementów stalowych (kolana, odcinki rur, nyple i.t.d.) na końcach lub w środu instalacji miedzianyc. Powstaje elektroogniwo i elementy stalowe ulegają szybszej korozji. Jeśli n.p. na końcu króćca przyłączeniowego baterii okazało się, że jest on za krótko wysunięty ze ściany należy zastosować przedłużkę mosiężną.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dzięki algebar za niezłe info nt. instalacji miedzianej.
Nie wiem, czy nie zdecyduję się na takie właśnie rozwiązanie. Widziełem gdzieś w markecie budowalnym rurki miedzien dość tanie.
Czy myślisz, że można zaryzykować i kupić u nich?
Link do komentarza
Każda rura, dopuszczona do obrotu powinna mieć odpowiednie oznaczenia. W przypadku rur produkcji Hutmen S.A. oznaczenie może być następujące: SF-Cu 12x1 26 TIN 143/99 HUTMEN.

SF-Cu (gatunek miedzi)
12x1 (średnica i grubość ścianki w mm)
26 (stan kwalifikacyjny)
TIN (świadectwo dopuszczenia do stosowania wydane przez COBRTI "Instal")
143/99 (data produkcji)


Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do ich jakości, żądaj okazania świadectwa dopuszczalności.
Kupuj w dużych hurtowniach i sklepach.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
icon_biggrin.gif kolejny "adam slodowy" za dlugo byl w teleranku!

TAK to Polska! kraj cudownych metafor - nie bede politycznie poprawny - do instalacji c.o. podlaczony jest kociol gazowy - wykonawca musi posiadac uprawnienia elektryczne i gazowe a najlepiej jeszcze autoryzacje producenta urzadzen! Ostrzegam przed takimi zabawami na wlasny rachunek!

co do wody i kanalizacji - wiecie jakie roboty sa najdrozsze? Poprawianie po fachowcach - juz widze probe cisnieniowa na instalacji "adama slodowego"? hehe ludzie to maja ciekawe pomysly - sredni koszt robocizny to 120 zl za pkt hydrauliczny - szybko, sprawnie i bezawaryjnie. Bogate mamy spoleczenstwo skoro stac inwestorow na ciagle przerobki instalacji. Haha a nie jeszcze miedzanke wrzuca podtynkowo - ale bedzie ubaw!?

Ludzie to nie wiersz o kaczce dziwaczce! Jak zepsuje sie samochod to nie prowadze go do szewca!

Prosze o zdrowy rozsadek - ostatnio zlapalem pare "fuch" po fachowcach - to nie jest zabawne. Widzialem instalacje wodne podlaczone do grupy gazowej w kotle, instalacje gazowe lautowene miekkim lutem, wykwity na scianach, instalacje o.p. podlaczone bezposrednio do c.o. na kotlach gazowych o parametrach 70/50, kotly weglowe w ukladach zamknietych! To nie jest zabawne - to jest drogie w utrzymaniu a niektore rozwiazania to zagrozenie dla zycia i kryminal!


ZOSTAWCIE INSTALACJE INSTALATOROM!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...