Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe. Wybór sprzętu i kilka pytań


Recommended Posts

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy. Zaczynam przygodę z domem i jak każdy zdrowo myślący mam milion pytań bo nie ma ludzi co by wszystko wiedzieli... Do rzeczy.

 

Kupuję dom w zabudowie bliźniaczej wg. projektu Archon "Dom w cyklamenach 2".

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cyklamenach-2-ver-2-mfb21f7fd933fb?gclid=Cj0KCQjw2v7mBRC1ARIsAAiw348f--1ELkeDlfepWTCIvmZP6iU_LHa6WzfA_RsfYvDFxz5FzZmV9kAaAmlxEALw_wcB

 

Dom jest w trakcie budowy...  Dom 111,7 m2 + garaż 18 m2 + kotłownia 5 m2.

 

Jak większość budżet mam napięty i nie stać mnie na ideał rozwiązania.

Planuję ogrzewanie podłogowe wodne na parterze całość poza garażem i kotłownią oraz ogrzewanie podłogowe na piętrze ale tylko w łazience i na korytarzu. 

W sypialniach będą tylko grzejniki, w łazience dodatkowy grzejnik (drabinka) oraz jeden grzejnik w garażu (tak na wszelki wypadek) i mały grzejnik w kotłowni (taki mi doradzono).

 

Ogrzewanie podzielone zostanie na 2 strefy. - dół (podłogówka) i góra (mieszane). Sterowanie na górze ogólne, sterownik bezprzewodowy w jakimś jednym pomieszczeniu a w innych jak będzie za gorąco przykręcę kaloryfer ręcznie.  

 

Zaproponowano mi sprzęt:

a) Kocioł kondensacyjny Vaillant ecoTEC plus VC 206/5-5 lub Kocioł Junkers ZSB14-5C lub Kocioł Buderus GB072.... będę miał jeszcze ofertę Viessmana.

wszystko z jedną wężownicą

 

b) Zasobnik Elektromet WGJ-SQ 150L  (ale zmniejsze do 120 l)

c) Sterownik Junkers CR100 oraz bezprzewodowy SALUS (włącz/wyłącz)

 

Moje kilka pytań:

1.) Który kocioł lepszy? Proszę o doradztwo/opinie. Podobno to ta sama półka jakościowa. Chcę kupić porządny kocioł na lata, wydajny ale i ekonomiczny.

 

2.) Zasobnik... Może być ten Elektromet czy lepiej w zestawie tej samej firmy jak Vaillant to Vaillant itd.... Podobno to nie ma znaczenia bo tam jest tylko czujnik i tyle.... więc po co przepłacać....?

 

3.) Sterownik... Podobno większość użytkowników sterownika tzw. pogodowego narzeka że ciężko wysterować, ustawić by grzało optymalnie. Gdy pogoda w domu inna niż na zewnątrz przekłamuje itd.

Dlatego zaproponowano mi prosty sterownik wewnętrzny na kabel parter z którego steruje kotłem i bezprzewodowy góra (włącz/wyłącz). Sterowniki oczywiście pracują niezależnie.

 

4.) Czy rozwiązanie ogrzewania mieszanego to rozsądny wybór? Jest to mały dom(ek). Małe pokoje. Wejdzie tam łóżko, jakaś szafa, biurko i nie ma już miejsca a tam też się śpi więc ogrzewanie podłogowe tam moim zdaniem jest pozbawione większego sensu (koszty).... Na pewno nie brakuje też tych co w całym domu ogrzewanie podłogowe by położyli ale czy to ma sens w pomieszczeniach 2 na 3 może 4 metry. 

 

5.) Czy grzejnik w garażu i kotłowni jest potrzebny? Czy może to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy.

 

 

Pozdrawiam

Dobrychłop :-)

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Damian Damian napisał:

4.) Czy rozwiązanie ogrzewania mieszanego to rozsądny wybór? Jest to mały dom(ek). Małe pokoje. Wejdzie tam łóżko, jakaś szafa, biurko i nie ma już miejsca a tam też się śpi więc ogrzewanie podłogowe tam moim zdaniem jest pozbawione większego sensu (koszty).... Na pewno nie brakuje też tych co w całym domu ogrzewanie podłogowe by położyli ale czy to ma sens w pomieszczeniach 2 na 3 może 4 metry. 

Uważam, że to dobry wybór a raczej rozwiązanie. Dlaczego? Bo podłogówka ma dużą bezwładność i w sypialni jak dla mnie lepiej sprawdzają się grzejniki bo można szybciej zmniejszyć lub podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu a w sypialni raczej nie za bardzo  jest jest za ciepło. Po drugie w okresach przejściowych jak jesień czy wiosna gdzie nie w każdy dzień jest zimno grzejnikiem szybko ogrzejesz pomieszczenie, podłogówka potrzebuje trochę czasu aby się rozkręciła.

1 godzinę temu, Damian Damian napisał:

5.) Czy grzejnik w garażu i kotłowni jest potrzebny? Czy może to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy.

Uważam, że to jest zbyteczne.

Link do komentarza

Z grzejnika w kotłowni i garażu można zrezygnować. Będzie po prostu garaż nieogrzewany. Tylko niech ściana wspólna z domem ma normalną izolację cieplną.

Za to do nowoczesnego kotła gazowego nie polecam dwustanowego regulatora temperatury (włącz/wyłącz). Jak najbardziej może to być regulator pokojowy, ale z możliwością przesyłania sygnałów , które będą powodować zmianę temperatury wody przygotowywanej przez kocioł. Inaczej tracimy zalety modulacji mocy i pełnego wykorzystania kondensacji. Kocioł powinien pracować z najniższą wystarczającą temperaturą wody w obiegu.

Link do komentarza
9 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Za to do nowoczesnego kotła gazowego nie polecam dwustanowego regulatora temperatury (włącz/wyłącz)

Zaproponowali mi sterownik Junkers CR100 na parter oraz na piętro bezprzewodowy SALUS (włącz/wyłącz). Ten włącz/wyłącz ma być tylko na piętrze. 

 

Link do komentarza
13 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Ale czym ma sterować ten pracujący w trybie włącz/wyłącz? Praca nowoczesnego kotła w ten sposób, bez modulacji, to marnowanie jego potencjału.

Jak oba mają być połączone z kotłem? Równolegle? Jeśli tak, to zły pomysł.

Witaj. Jestem laikiem w tych sprawach i postaram się dopytać ale z tego co pamiętam to instalator mówił że:

Są to 2 sterowniki pracujące niezależnie.

Co do modulacji to widzę na stronie http://pl.documents.junkers.com/download/pdf/file/6720863377.pdf że jest coś na temat modulacji więc chyba ok.

Dowiem się i dam znać....

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...