Skocz do zawartości

Dachówka ceramiczna czy gont???


Recommended Posts

Dachówka ceramiczna jest ciężkim materiałem i trzeba najpierw sprawdzić czy projektując konstrukcje domu, projektant brał pod uwagę owy materiał. Porównanie: dachówka ceramiczna waży 45-75 kg/m2, zaś gonty w granicy 8-12 kg/m2 (blachodachówka 4-7 kg/m2).
Cenowo wygląda mniej więcej tak: gonty, dachówki bitumiczne: 22-70 zł/m2, dachówki ceramiczne z zależności od rodzaju: naturalne od 25 zł/m2, zaś szkliwione od 50 do nawet 100 zł/m2.
Dodam, że gonty układa się na równej powierzchni więc może dojść koszt np płyt OSB.
Trwałość trudno mi określić. Dachówka ceramiczna, szczególnie naturalna często (po jakimś tam czasie oczywiście) obrasta mchem. Gonty są łatwe i szybkie w układaniu.
Moim zdaniem to co wybrać na dach zależy od tego w jakim stylu jest dom. Jego forma, kolor elewacji itp.
A tak naprawdę to osobiście jestem jednak za gontami icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Koszty dachówki i gontów sa porównywalne ponieważ pod gonty trzeba robić deskowanie. A ładniejsza jest dachówka.



To juz przesada, przecież koszt poktycia dachu dwusapdowego dla domu 130 m2 (pow. użyt) w przypadku dachówki ceramicznej a blachodachówki to różnica około 10 tyś zł na korzyść blachodachówki. Zakładam, że ta różnica jest większa w przypadku gontu.
Link do komentarza
Cytat

To juz przesada, przecież koszt poktycia dachu dwusapdowego dla domu 130 m2 (pow. użyt) w przypadku dachówki ceramicznej a blachodachówki to różnica około 10 tyś zł na korzyść blachodachówki. Zakładam, że ta różnica jest większa w przypadku gontu.


Niewiem dlaczego tak myślisz. Gont jest lepszym materiałem na dachy niż blachodachówka (ale gont gontowi nie równy).
Gdy robiliśmy dach na swoim domu - fachowcy robili nam wycenę - z dachówki betonowej, ceramicznej i gontów - różnica była niewielka . Mówię oczywiście o całkowitym koszcie wykonania dachu a nie tylko o cenie za m2 dachówki czy gonta.
Więc wybraliśmy dachówkę ceramiczną. (było to dwa lata temu). Braliśmy wszystkie materiały budowlane na budowę domu z jednego składu budowlanego i dostaliśmy dobre ceny...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Bez przemyślenia i obliczenia się nie da. Jeśli jednak dachówka i gonty są w tej samej cenie.....Można dostać tak piękne dachówki,że aż się wieżyć nie chce.


można znaleźć dachówkę i gonty w podobnej cenie, ale zależy to od koloru dachówki np.: czerwona jest tańsza niż brązowa.itp
Link do komentarza
Cytat

Feee !


Witam
Może i Feee ale jest cieplejszy lżejszy i samemu można ułożyć deskowanie też daje trochę komfortu i tłumi padający deszcz .
Po zatym gont dlatego wybrałem bo mam dach prawie kopertowy i na każdej kopercie lukarnę więc odpadów z blachy czy z dachówki byłoby dużo .
Link do komentarza
Cytat

Witam
Może i Feee ale jest cieplejszy lżejszy i samemu można ułożyć deskowanie też daje trochę komfortu i tłumi padający deszcz .
Po zatym gont dlatego wybrałem bo mam dach prawie kopertowy i na każdej kopercie lukarnę więc odpadów z blachy czy z dachówki byłoby dużo .



Trzeba mieć sporo cierpliwości żeby się samemu za to zabrać.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...