Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego?


Recommended Posts

Coraz więcej inwestorów indywidualnych decyduje się na ogrzewanie elektryczne. Rozwiązanie to ma wiele zalet i warto je wziąć pod uwagę przy wyborze systemu grzewczego.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/30592-jakie-sa-zalety-ogrzewania-elektrycznego

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peter11

Mimo wszystko jednak jest to droga opcja. Ja ograniczam sie do ogrzewania podlogowego, mam maty grzewcze polozone zima ratuja zycie mozna nawet na boso chodzic szczegolnie rano sie przydaje wiadomo

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenia z grzaniem prądem: Ogrzewałem tak niewielkie mieszkanie. Z uwagi na wymiary mieszkania nie miałem pieców akumulacyjnych, ale grzejniki konwekcyjne. W rezultacie, mając w domu małe dziecko, na grzanie prądem tylko w godzinach tańszej energii mogłem sobie pozwolić co najwyżej przy niewielkich mrozach.

 

Później wspólnota zdecydowała o założeniu ogrzewania centralnego (dom wybudowano z ogrzewaniem piecowym). Wybór był pomiędzy osiedlową ciepłownią na średni olej opałowy i kotłem na ekogroszek opalanym drobnym orzechem (przy tych mocach tak da się zrobić, niektóre wspólnoty w takie ogrzewanie weszły). Konsultacje wśród znajomych we wspólnotach, które zdecydowały się na te różne warianty ogrzewania wykazały, że kosztowo to na jedno wychodzi. Tu należy pamiętać, że z uwagi na moc kotła w porównaniu z domem jednorodzinnym dochodzą dodatkowe opłaty za korzystanie ze środowiska i wynagrodzenie dla zewnętrznej firmy obsługującej kocioł, no i nie wchodzi w rachubę zaniedbywanie przeglądów, na których, nie oszukujmy się, wielu Polaków oszczędza. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na mniej kłopotliwe i porównywalne cenowo ogrzewanie z ciepłowni olejowej (przypominam, że ciepłownia osiedlowa miała zgodę na używanie oleju tańszego – średniego). Ja przeforsowałem docieplenie budynku łącznie z tą inwestycją.

 

Wspólnota zdecydowała się na opłacanie ogrzewania według stałej stawki miesięcznej w ciągu całego roku. Ktoś zrobił dobrą robotę, licząc te koszty, bo korekty zależne od warunków pogodowych w rozliczeniu kosztów rzeczywistych były niewielkie.

 

Dla mnie w efekcie koszty ogrzewania w miesiącach zimnych były porównywalne do zwyżki moich wcześniejszych opłat za energię elektryczną związanej z ogrzewaniem (pomimo docieplenia 15cm styropianu!). Co oznacza, że przez parę ciepłych miesięcy dopłacałem do nowego systemu ogrzewania. Plus spłacałem swój udział w kredycie wziętym przez wspólnotę na docieplenie i wykonanie instalacji grzewczej. Jednocześnie komfort cieplny nie wzrósł i zależność od energii elektrycznej nie zmniejszyła się (pompy obiegowe też z niej korzystają).

 

Suplement: ciepłownia osiedlowa, pierwotnie olejowa, obecnie pracuje od paru lat na gaz ziemny, w efekcie opłaty bieżące za energię cieplną przestały rosnąć, a nawet minimalnie zmniejszyły się.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...