Skocz do zawartości

Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić


Recommended Posts

Mam pytanko do tych co się znają dom parter i poddasze rekuperator na strychu ze strychu zrobione piony nawiewny kanałem 200x90 do salonu otwartego wywiew małe WC rura fi 125 oraz kuchnia 2x fi 100 z czego jedna rura miała być wykorzystana gdyby był okap z wentylatorem.

Był plan na poddaszu zrobić to na sztywnych rurach ale koncepcja się zmienia ze względu na łatwość wykonania tego na rurach PE

Jak to prawidłowo rozdzielić poddasze z parterem czy zrobić jakiś trójnik z przepustnicą regulującą abym mógł wyregulować zapotrzebowanie nawiewu Poddasze/Parter oddzielnie puścić powietrze na parter sztywna rurą a na poddaszu zrobić skrzynkę rozdzielczą i do niej rurę PE rozprowadzić po pokojach (tak mi się wydaje sensownie)
Na poddaszu do wszystkich pomieszczeń planowałem dać 2x PE 75 do garderoby 1x PE75, A jakie dać wywiewy ile rur powinno tam być aby to zrównoważyć (do podglądu plan pomieszczeń)
Zastanawiam się też czy na strychu dać nawiew z jednej strony a z drugiej wywiew bo nie będzie tam żadnej cyrkulacji powietrza

 

1559480374_Parternaforum.thumb.jpg.5c7536ad68a97660b412cb2a2e8d8426.jpg660074463_Poddaszenaforum.thumb.jpg.8fc007125f38797d7d70e2e695e905bd.jpg

Link do komentarza

To powinien zrobić projektant, uwzględniając opory przepływu. Inaczej może być bardzo poważny problem ze zrównoważeniem przepływu.

Z założenia takie instalacje działają jako zrównoważone, czyli mamy taką samą ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Przyłączanie okapu kuchennego do centrali zdecydowanie odradzam ze względu na tłuste zanieczyszczenia. Albo okap z niezależnym wyrzutem powietrza, albo pochłaniacz.

Link do komentarza

OPsss nie myślałem że rysunek ktoś tak odczyta chciałem pokazać jaki mam plan rekuperator będzie ze skrzynkami rozdzielczymi praktycznie na środku strychu wiec to będzie praktycznie centrum domu wiec długości bardzo zbliżone , na rysunku zaznaczyłem miejsce rekuperatora żółtym kolorem 

1718390630_plannaforumwentylacjikolor.thumb.jpg.abb9e04c4ada1d747216df145c0da952.jpg

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...