Skocz do zawartości

Pompa ciepła: Jakie rury wykorzystuje się do budowy kolektorów gruntowych i sond pionowych?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: By instalacja po stronie dolnego źródła działała prawidłowo, kolektor musi odbierać wystarczająco dużo ciepła z gruntu. W związku z tym przez rury musi przepływać określona objętość solanki.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/porady/14717-pompa-ciepla-jakie-rury-wykorzystuje-sie-do-budowy-kolektorow-gruntowych-i-sond-pionowych

Link do komentarza

Rury w pobliżu pompy, w budynku trzeba osłonić izolacją cieplną dobrej jakości, taką która nie chłonie wilgoci. A wilgoć może kondensować z powietrza w pomieszczeniu. Solanka ma przecież temperaturę ok. 0°C. Często stosuje się w związku z tym izolacje ze spienionego kauczuku, powszechnie używane w technice chłodniczej.

Link do komentarza
Gość Adams

Chodziło mi o dwie rury PE HD , ktore biegna od pompy do rozdzielnicy . Obie te rury maja dosc duza srednice . Biegna pod ziemią. Jedna z nich czynnik wraca do pompy a druga wedruje w kierunku dolnego zrodla. Obie te rury maja byc w odleglosci nie mniejszej niz 70cm od siebie i ponizej glebokosci przemarzania. Ale czym je zaizolowac. W moim przypadku odleglosc od pompy do rozdzielnicy w terenie jest prawie 40 metrow.

 

I przede wszystkim jak gruba powinna byc otulina np na rurach 63mm ?

Link do komentarza

Jeżeli rury od kolektora poziomego to nie ma sensu ich izolowanie w gruncie.

W przypadku kolektorów pionowych (odwiertów) tak znaczna długość rur poziomych to właściwie błąd w samej koncepcji. Należałoby zastosować wtedy izolację przynajmniej na rurze biegnącej od odwiertów do pompy. Musi być odporna na zawilgocenie. W takim razie albo specjalne izolacje do rur w gruncie, obsypanie keramzytem, umieszczenie w drugiej rurze o większej średnicy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...