Skocz do zawartości

Wycinka drzew


Recommended Posts

Witam,

może ktoś będzie mi w stanie udzielić odp.

W miejscu gdzie na starych planach była wyrysowana droga dojazdowa, wzdłuż lasu, rosną drzewa, głównie Czeremcha Pospolita, która wygląda mi na chwast leśny. Czy ktoś wie czy to można bezprawnie wycinać?? NIektóre z tych drzew są dość sporawe.

Dziękuję za porady.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam,

może ktoś będzie mi w stanie udzielić odp.

W miejscu gdzie na starych planach była wyrysowana droga dojazdowa, wzdłuż lasu, rosną drzewa, głównie Czeremcha Pospolita, która wygląda mi na chwast leśny. Czy ktoś wie czy to można bezprawnie wycinać?? NIektóre z tych drzew są dość sporawe.

Dziękuję za porady.


wycięcie każdego drzewa ma swoją cenę.
czeremcha zwyczajna - 31,37zł za 1cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130cm. icon_lol.gif
Link do komentarza
Latem znajomi wycinali śliwki na działce. Trzy dorodne drzewa tylko już bez owoców. Na pewno miałe więcej niż pięć lat. Sadzone przez nich hodowane przez nich i ścięte przez nich. I co? Powinni płacić za podatek od ściętego drzewa czy grzywnę za bezprawne usunięcie własnoręcznie zasadzonego drzewa? Przecież to śmieszne.
Link do komentarza
Cytat

Nie chce mi się wierzyć, że zależy to od wieku drzewa.



Taką dostałam pisemną odpowiedź z gminy. Nawiązując do Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody art. 83, ust. 6 pkt. 4: "nie wymaga się zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów, których wiek nie przekracza 5 lat od nasadzenia". Z pewnością przy opłatach w grę wchodzi również kwestia rodzaju drzewa, ale aż takim fachowcem w tym temacie nie jestem icon_smile.gif
Link do komentarza
W poradniku prawnym dla budujących dom przeczytałem, ze nie trzeba płacić za usunięcie drzew takich jak topole o obwodzie pnia powyżej 100cm, mierzonego na wysokości 130cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego można sobie tak po prostu wyciąć wiekową topolę?
Link do komentarza
Cytat

W poradniku prawnym dla budujących dom przeczytałem, ze nie trzeba płacić za usunięcie drzew takich jak topole o obwodzie pnia powyżej 100cm, mierzonego na wysokości 130cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego można sobie tak po prostu wyciąć wiekową topolę?



Ciekawe czym podpadła topola naszym urzędom?
Link do komentarza
Cytat z polecanego prze redakcję artykułu:
"Stawki opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew
Lp. Rodzaje, gatunki i odmiany drzew
1 Topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew
Stawki w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm
zł 11,54 "

A jednak. Topoli nie można wycinać ot tak sobie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...