Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Ile kosztuje ogrzewanie gazem w domu o powierzchni 150 m2?

Recommended Posts

Sposób ogrzewania domu to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przy jego budowie. Przede wszystkim dlatego, że koszty ogrzewania to w naszym klimacie główna część kosztów utrzymania budynku. Jednak nie zapominajmy, że wybór sposobu ogrzewania to także decyzje o rodzaju grzejników, ogrzewania płaszczyznowego, sposobie sterowania całością.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/246-ile-kosztuje-ogrzewanie-gazem-w-domu-o-powierzchni-150-m2

Gość Roman
co sądzicie o kotłach indukcyjnych - czy to dobry pomysł?

Gość Józef Kubik

Siódmy rok mieszkamy w 3 osoby w małym domku o pow. 90 m2 z poddaszem użytkowym, wybudowanym  w technologi isowood. W całym domu jest ogrzewanie podłogowe a w łazienkach dodatkowo grzejniki. Dom i ciepłą wodę użytkową ogrzewamy gazem ziemnym GZ-50 za pomocą kotła VICTRIX 26 2 I. Przez pełne 6 lat mieszkania za ogrzewanie płaciliśmy w granicach 1400 do 1500 zł rocznie. Często było więcej osób z powodu gości. Wtedy więcej gazu zużywało się na c.w.u., bo goście też jej używali, ale zaoszczędzało się na ogrzewaniu domu, bo goście nagrzewali go własnym ciałem, więc ilość mieszkańców nie ma większego wpływu na zużycie gazu. Tyle mogłem dodać z praktyki.

Gość klon
witam - 120 m2 kocioł kondensacyjny ( dom z solbetu 25 cm nie ocieplony jeszcze ,podłoga ocieplenie 2x10 cm sytropianu) od X.2018 do III.2019 rachunek - 2300 razem z ogrzaniem boilera 120l . Ciekawe jak będzie w 2019/2020 wlaśnie ociepliłem 15 cm grafit 0.31 ?

cyt.

... gazem z przydomowego zbiornika, który może być nawet dwukrotnie droższy od tego z sieci - ok. 0,50 zł/kWh.

Bzdura.

Od kilku lat rynkowa cena propanu oscyluje pomiędzy 1,30 - 1,70 zł/litr brutto lato - zima. Aktualnie 1,48 zł/litr.

Proszę sobie przeliczyć. Dla ułatwienia ciepło spalania propanu ok. 7,1 kWh/litr.

cyt.

....  I choć taki zbiornik nie jest ozdobą działki, to nie możemy go zwykle schować gdzieś za domem, bowiem musi do niego dojechać cysterna napełniająca. 

Bzdura.

Cysterna może być doposażona o przedłużacz +30 m co razem da możliwość tankowania ok. 60 m od cysterny. Takie warunku spełni 99% domów w których instalowane są zbiorniki.

Już lepszy ten LPG niż węgiel - nawet najlepszej jakości. Tylko jest jeszcze przynajmniej jedna bariera - przekonania społeczności w regionie, w którym z każdego komina zimą "leci" dym.

+ koszty itd. itp. Przy odpowiednio ocieplonych domach może się okazać, że za kilka lat najdrożej będzie opalać węglem, o ile będzie można. Wystarczy jedna ustawa i węgiel będzie dostępny wyłącznie dla elektrociepłowni.

Gość Karol
Najgorsze jest to że przy przekroczeniu 1200 m3 wskakuje się z automatu w III taryfę gdzie dodatkowe koszty znacznie podrażają cenę jednostkową 1 m3 gazu. Tak jest w moim przypadku (dom około 200m2, budowa 2002 keramzyt plus 12 cm wełna). Kilka razy przekroczyłem i dla przykładu w jednym roku taka sama ilość zużytego gazu w jednym miesiącu różniła się kosztem około 80% większym tylko dlatego że raz byłem w taryfie II a później w III. Planuję zainstalować przepływowy ogrzewacz aby mieć kontrolę i sprawdzać zużycie gazu. Gdy będzie 1195 m3 zamknąć gaz i używać ogrzewacza elektrycznego (najczęściej nie dłużej niż miesiąc). Po dwóch latach zwróci się z nawiązką ogrzewacz i instalacja.

1 godzinę temu, Gość Karol napisał:

Najgorsze jest to że przy przekroczeniu 1200 m3 wskakuje się z automatu w III taryfę gdzie dodatkowe koszty znacznie podrażają cenę jednostkową 1 m3 gazu.

Wydaje mi się o ile pamiętam że zawsze to było po przekroczeniu 1300 m3 - ale nie spieram się , sprawdzę.

Planuję zainstalować przepływowy ogrzewacz aby mieć kontrolę i sprawdzać zużycie gazu.

Nigdy nie słyszałem o takim urządzeniu, które może ostrzegać o kontrolowaniu zużycia gazu. Możesz przybliżyć to ustrojstwo?

Kilka razy przekroczyłem i dla przykładu w jednym roku taka sama ilość zużytego gazu w jednym miesiącu różniła się kosztem około 80% większym tylko dlatego że raz byłem w taryfie II a później w III.

Niemożliwe. Nie ma aż takiej różnicy między taryfami, aby zwiększały rachunki aż o 80%

11 minut temu, bobiczek napisał:

Niemożliwe. Nie ma aż takiej różnicy między taryfami, aby zwiększały rachunki aż o 80%

Oczywiście masz rację to jakaś bzdura.

Same plusy opalaniem gazem ....:takaemotka:

Finansowo też bomba ...

Zanim ktoś powie, że bardzo tanio, lub bardzo drogo, niech wcześniej zeskanuje faktury za gaz, prąd lub kwity ze składu węgla i tu załączy. Trzeba też podać standard ocieplenia tego domu zbliżonego do 150 m2. W innym przypadku możemy straszyć lub zachwalać jeszcze przez 100 postów :)

7 godzin temu, joks napisał:

Same plusy opalaniem gazem ....:takaemotka:

Finansowo też bomba ...

Nie mam z tym problemu. Super mroźną mocno zimą, spalam miesięcznie gazem 70% dzisiejszej ceny tony węgla. Chwalę sobie na razie. Dlaczego uważasz że finansowo to jakaś porażka?

Gość Anubis
A ja nie narzekam, ogrzewanie gazem w tym roku wyszło mi poniżej 2000 zł za całość pierwsza fv 700 zł druga 600 ostatnia wiośniana już 45zl. I do tego mam spokój, czujki zewnętrzna i wewnętrzna regulują pracę kotła kondensacyjnego tak że temperatura w domu jest stale komfortową nie ma takich skoków jak przy piecu na paliwo stałe że raz sauna raz syberia. Nie ma syfu w domu, miejsce po kotłowni przerobione na bardzo potrzebna druga łazienkę. Poprzedni rok z paleniem w piecu istny koszmar. S koszty niespecjalnie niższe bo jeszcze trzeba było zapłacić za kominiarza (ze względu na katakliczną jakość węgla i nieskuteczne próby utrzymania jakieś sensownej temperatury na piecu żeby wody nie gotował niepotrzebnie) komin zasyfił się już w połowie sezonu.

Klimat wielkopolski (brak zimy), dom w standardzie mocno energooszczędnym: koszt ogrzewania CWU i OC to ok 1200-1400 zł rocznie dla dwóch osób i średniej temp. pomieszczeń 20 stopni. 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Utwórz nowe...