Skocz do zawartości

Rdza gruszy na iglakach


Recommended Posts

Witam.

Straszne choróbsko dopadło moje iglaki.

Podejrzewam że to rdza gruszy.

Jeśli się mylę (chciałbym) poprawcie mnie.

Nie znalazłem żadnych środków które sobie z nią radzą skutecznie.

Generalnie z porad to tylko wyciąć, spalić.

Serce mi pęknie jeśli będę je musiał wyciąć, mam je od samego początku, dbam o nie.

Znacie może jakieś skuteczne sposoby wyleczenia i ochrony?

Na jednym ze zdjęć chyba ślimak to wpieprza.Może to jest jakiś sposób?

58543790_1910779302367354_6549000544218775552_n.jpg

58667540_279554719621380_3536006717500293120_n.jpg

59121137_360998391182832_125015923777077248_n.jpg

59492238_313055942936460_6895084842812178432_n.jpg

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 30.04.2019 o 12:59, Redakcja ZielonyOgrodek.pl napisał:

Proszę spróbować opryskiwania preparatem Score.

 

Czytałem dziś o preparacie Lecitec zrobionego na bazie lecytyny.

Zarodniki grzybów atakujących rośliny łatwo rozprzestrzeniają się nawet na większe odległości wraz z wiatrem i kroplami deszczu. Przedostając się na nowe rośliny, wnikają w ich tkanki wywołując choroby.

Preparat Lecitec działa kontaktowo.

Po wykonaniu oprysku wzmacnia mechanizmy obronne roślin i sprawia, że grzyby nie mogą wniknąć do tkanek rośliny.

Tym samym chroni roślinę przed zakażeniem.

Może to jest jakieś rozwiązanie na ochronę tego, co jeszcze nie jest zaatakowane?

 

Ps:

mam za chwilę zamiar przetestować na brzoskwiniach na kędzierzawość  (zamiast Sylitu)

Czekam tylko na kilka dni z dodatnią temperaturą 

Link do komentarza

Witam. Ciekaw czy ten środek będzie dobry na rdzę, jak zastosujesz opisz efekty. Jest jeszcze inny środek, zastąpił Score, i jest to Magnicur Gold poczytaj i może zastosujesz naprzemiennie z tym Lecitec i pomoże zwalczyć to dziadostwo. 

Co do brzoskwiń to opryskaj je najpierw miedzianem, najlepiej teraz  a później na kędzierzawość. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
1 godzinę temu, ewamariusz napisał:

Co do brzoskwiń to opryskaj je najpierw miedzianem, najlepiej teraz  a później na kędzierzawość. 

Pozdrawiam 

 

Ja swoje pryskam jesienią (po opadnięciu liści) Miedzianem 50 WP, a wczesną wiosną kiedy jest możliwość i dodatnie temperatury przez 2-3 dni - Sylitem.

Robię to w okresie nabrzmiewania pąków, tuż zanim zaczną one pękać.

Jest to bardzo ważne, gdyż w tym okresie grzybnia przerasta do pąków i tylko wówczas możemy ją zniszczyć.

Gdy pąki popękają jest już za późno.

Z tego co obserwuję na drzewkach - jeszcze powinienem zdążyć o ile pogoda pozwoli.

Myślałem dzisiaj bo było fajnie dodatnio, no ale cały dzień leje i leje.

A od jutra znowu ochłodzenie, do -14 nocą w weekend.

Tak więc jeszcze czekam.

Link do komentarza

Pozbycie się rdzy przy dużym zaawansowaniu choroby jest b. trudne, o ile w ogóle wykonalne. Przy wycinaniu porażonych pędów jałowca, rany powstałe w tych miejscach należy smarować maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego.

 

Zaletą środka Lecitec jest to, że jest bezpieczny dla środowiska. Zaleca się go stosować w okresie wegetacji.

Link do komentarza
Przed chwilą, bobiczek napisał:

 

Ja swoje pryskam jesienią (po opadnięciu liści) Miedzianem 50 WP, a wczesną wiosną kiedy jest możliwość i dodatnie temperatury przez 2-3 dni - Sylitem.

Robię to w okresie nabrzmiewania pąków, tuż zanim zaczną one pękać.

Jest to bardzo ważne, gdyż w tym okresie grzybnia przerasta do pąków i tylko wówczas możemy ją zniszczyć.

Gdy pąki popękają jest już za późno.

Z tego co obserwuję na drzewkach - jeszcze powinienem zdążyć o ile pogoda pozwoli.

Myślałem dzisiaj bo było fajnie dodatnio, no ale cały dzień leje i leje.

A od jutra znowu ochłodzenie, do -14 nocą w weekend.

Tak więc jeszcze czekam.

Witam. Ja robię podobnie, tylko najpierw , zazwyczaj w lutym, robię powtórny oprysk miedzianem a później tak jak Ty sylitem. Teraz chyba się nie uda w lutym zrobić oprysku ze względu na temperaturę. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

takie sensacje, że coś pomoże na rdzę grusz i jałowców są błędne. Faktem jest sposób podany i stosowany przez pracownice(dla użytkowników profesjonalnych). Należy w  tym wypadku opryskać grusze wiosną 2 razy całkiem dokładnie w okresie nabrzmiewania pąków i kwitnienia. Jedyny środek to Score, i niestety musi być temperatura od +12 C wzwyż, najlepiej 8 godzin do 3 dni bez opadów. Miedziany i pudrowanie nie działają wcale. Jeżeli jałowce są zaatakowane, to jest zbyt późno, by je uratować, to już trwa ponad rok. Wprawdzie uratowałem róże  z żółtaczki astra srebrem i czymś tam, ale tego się nie da zrobić. Obecnie bukszpany należy opryskiwać 10 razy w roku Mospilanem na ćmę. To straszne.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...